Blog ifirma.pl

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

|
|
3 minut czytania
W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

Planowane zmiany w prawie

W planach rządu zakładana jest nowelizacja tego przepisu. Na chwilę obecną można się w takich przypadkach powoływać na wyroki Sądu Najwyższego. W przypadku kiedy jedna ze stron złoży drugiej oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wówczas może mieć miejsce zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy pracodawca wręczy pracownikowi takie oświadczenie o zwolnieniu ze świadczenia pracy, a pracownik takie oświadczenie podpisze. W powyższej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres, kiedy jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale w każdej chwili do zakończenia okresu wypowiedzenia pracownik musi być do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca może również w dowolnym momencie odwołać oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie art. 167kodeksu pracy zwolnienie jednostronne z obowiązku świadczenia pracy ma miejsce w momencie wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy. W innych przypadkach oświadczenie jednostronne o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy musi wynikać z przepisów szczególnych. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może mieć miejsce także, gdy pracodawca straci zaufanie do pracownika i nie chce by ten narażał jego firmę na straty, i tym podobnym przypadkach. Może tak się zdarzyć, że pracownik nie będzie chciał podpisać oświadczenia o zwolnieniu ze świadczenia pracy, wtedy pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy jeżeli jest to zwolnienie dyscyplinarne, czyli gdy nastąpiło naruszenie obowiązków pracowniczych lub zwolnienie mniej drastyczne, gdy pracodawca nie chce zastosować zwolnienia dyscyplinarnego, a miało miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych. Również może być tak w przypadku, gdy zwolnienie jest z powodu ekonomicznego, np. braku rentowności zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego jednostronne oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparte ochroną konkretnych interesów pracodawcy. Pracodawca musi pamiętać, że jeśli wręczy pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, to już później nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. W takim przypadku po zakończeniu okresu wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Należy również pamiętać, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko takiemu pracownikowi, który świadczy pracę i jest to zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.  

Jakie obowiązki posiada pracodawca, który zwalnia pracownika? Sprawdź!

  Autor: Aneta Sobkowicz – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Aneta Sobkowicz

Rozliczenie kosztów, podróże służbowe, zmiany w prawie pracownika oraz inne zagadnienia związane z prowadzeniem firmy to tematy w jakich czuje się najlepiej. Treści na najwyższym poziomie, tworzone z zaangażowaniem i pasją do księgowości.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie