Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej staje się potencjalnym płatnikiem podatku VAT. Jednakże część firm może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w tym podatku, jeżeli spełnia warunki ustawowe. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy usługi dietetyczne świadczone on-line są zwolnione z VAT.
Co to są usługi dietetyczne świadczone on-line?
Dietetyk zajmuje się żywieniem człowieka stosując odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę w zależności od charakteru i celu porady. Świadczenie takich usług on-line, szczególnie w okresie pandemii, nikogo nie powinno dziwić. Jednak tacy przedsiębiorcy mają dylemat, czy mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, czy też nie.
Zwolnienie przedmiotowe w VAT a zawód dietetyk
W art. 43 ustawy o VAT wymieniono szereg zwolnień przedmiotowych. Wśród nich znalazły się m.in. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej,
- psychologa.
Jak widać ustawa wprost nie wymienia zawodu dietetyka, ale to nie oznacza, że nie może on korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. W ustawie o działalności medycznej pod pojęciem zawodu medycznego mieści się osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych. Natomiast w odrębnych przepisach i z głębszej analizy można stwierdzić, że aby zostać dietetykiem należy posiadać odpowiednie zawodowe wykształcenie uprawniające do wykonywania tego zawodu i udzielania świadczeń zdrowotnych.
Usługi dietetyczne świadczone on-line a zwolnienie z VAT
Skoro ustaliliśmy, że dietetyk to również zawód medyczny, to pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy świadczone przez niego usługi on-line mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie wynika wprost z przepisów podatkowych, dlatego zasadnym jest podparcie się stanowiskiem organów podatkowych na ten temat. Sprawdzimy co sądzi o tym fiskus w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.
W jednej z najbardziej aktualnych interpretacji z dnia 17 marca 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT1-1.4012.49.2021.2.MSU, Wnioskodawca zadał pytanie czy może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19. Wnioskodawca prowadzi konsultacje dietetyczne, tworzy indywidualnie dopasowane jadłospisy oraz poradniki dietetyczne w formie e-booków dla osób z problemami zdrowotnymi. Usługa świadczona jest za pośrednictwem Internetu.
Stanowisko Wnioskodawcy Dyrektor KIS uznał za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT ważne jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, mająca na celu zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. Każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Profilaktyka zdrowotna obejmuje również działania mające na celu zapobieganie chorobom, dlatego spełnia wymogi zwolnienia przedmiotowego z. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.