ABC podatku VAT

Podatek VAT – Podatek od Towarów i Usług

VAT to po angielsku Value Added Tax – podatek od wartości dodanej. Czasem używany jest skrót PTU, czyli Podatek od Towarów i Usług, można to zauważyć zwłaszcza na paragonach z kasy fiskalnej. Mniejsza o nazwę. Podatkiem VAT objęta jest każda działalność handlowa, usługowa i produkcyjna. Każdy kto prowadzi DG podlega podatkowi VAT. Dlaczego nie każdy […]

VAT to po angielsku Value Added Tax – podatek od wartości dodanej. Czasem używany jest skrót PTU, czyli Podatek od Towarów i Usług, można to zauważyć zwłaszcza na paragonach z kasy fiskalnej.

Mniejsza o nazwę. Podatkiem VAT objęta jest każda działalność handlowa, usługowa i produkcyjna. Każdy kto prowadzi DG podlega podatkowi VAT. Dlaczego nie każdy płaci? Bo są wyjątki. Wyjątki nazywają się „zwolnienia”. A są one dwa: podmiotowe i przedmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe – dotyczy podatników, którzy rozpoczęli działalność i nie muszą, ani nie chcą, być płatnikami VAT, i u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła określonej kwoty. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych przekroczy kwotę zwolnienia, to muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT. Osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku podatkowego, wyliczają kwotę przejścia na VAT proporcjonalnie.

Zwolnienie przedmiotowe – są rodzaje działalności, które – bez względu na wysokość obrotów – nie będą obciążone VAT.

Stawki VAT są ściśle powiązane z danym towarem lub usługą. Wystawiający fakturę musi wiedzieć, przy jakiej stawce wypełnić fakturę. Musi tez prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów.

Do ewidencji sprzedaży VAT wpisujemy „faktury VAT sprzedaży” oraz wydruki z kasy fiskalnej. Wpisujemy też inne przychody, które podlegają opodatkowaniu, ale nie mamy na nie żadnego dokumentu. Jest to sprzedaż bezrachunkowa.

Do ewidencji zakupów VAT wpisujemy „faktury VAT kosztowe”. Podsumowania ujmujemy w deklaracji VAT-7. Różnice między podatkiem należnym a naliczonym wpłacamy do US lub US nam je zwraca.

Podatek należny – podatek od naszej sprzedaży.

Podatek naliczony – podatek z faktur kosztowych.

Istnieją ograniczenia w odliczeniu – mimo że otrzymamy fakturę VAT wystawioną na naszą firmę przez inną firmę, to nie zawsze możemy odliczyć VAT z takiej faktury. Dotyczy to szczególnie usług noclegowych.

Wpływy z podatku VAT i akcyzy to ok. 70% budżetu. Podatek wpłacają przedsiębiorcy i to oni nazywani są płatnikami podatku VAT, ale tak naprawdę ostatnim płacącym jest klient niebędący przedsiębiorcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.