Podatek VAT – Podatek od Towarów i Usług

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

VAT to po angielsku Value Added Tax – podatek od wartości dodanej. Czasem używany jest skrót PTU, czyli Podatek od Towarów i Usług, można to zauważyć zwłaszcza na paragonach z kasy fiskalnej.

Mniejsza o nazwę. Podatkiem VAT objęta jest każda działalność handlowa, usługowa i produkcyjna. Każdy kto prowadzi DG podlega podatkowi VAT. Dlaczego nie każdy płaci? Bo są wyjątki. Wyjątki nazywają się „zwolnienia”. A są one dwa: podmiotowe i przedmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe – dotyczy podatników, którzy rozpoczęli działalność i nie muszą, ani nie chcą, być płatnikami VAT, i u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła określonej kwoty. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych przekroczy kwotę zwolnienia, to muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT. Osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku podatkowego, wyliczają kwotę przejścia na VAT proporcjonalnie.

Zwolnienie przedmiotowe – są rodzaje działalności, które – bez względu na wysokość obrotów – nie będą obciążone VAT.

Stawki VAT są ściśle powiązane z danym towarem lub usługą. Wystawiający fakturę musi wiedzieć, przy jakiej stawce wypełnić fakturę. Musi tez prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów.

Do ewidencji sprzedaży VAT wpisujemy „faktury VAT sprzedaży” oraz wydruki z kasy fiskalnej. Wpisujemy też inne przychody, które podlegają opodatkowaniu, ale nie mamy na nie żadnego dokumentu. Jest to sprzedaż bezrachunkowa.

Do ewidencji zakupów VAT wpisujemy „faktury VAT kosztowe”. Podsumowania ujmujemy w deklaracji VAT-7. Różnice między podatkiem należnym a naliczonym wpłacamy do US lub US nam je zwraca.

Podatek należny – podatek od naszej sprzedaży.

Podatek naliczony – podatek z faktur kosztowych.

Istnieją ograniczenia w odliczeniu – mimo że otrzymamy fakturę VAT wystawioną na naszą firmę przez inną firmę, to nie zawsze możemy odliczyć VAT z takiej faktury. Dotyczy to szczególnie usług noclegowych.

Wpływy z podatku VAT i akcyzy to ok. 70% budżetu. Podatek wpłacają przedsiębiorcy i to oni nazywani są płatnikami podatku VAT, ale tak naprawdę ostatnim płacącym jest klient niebędący przedsiębiorcą.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce