Chat with us, powered by LiveChat
Polski ład

Czy jak prowadzę działalność i podlegam pod KRUS też płacę składkę zdrowotną według Polskiego Ładu?

KRUS a składka zdrowotna 2022

Masz prawo do opłacania składek KRUS? Sprawdź, czy składka zdrowotna będzie również opłacana według Polskiego Ładu.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zajmuje się ubezpieczeniami rolników, ich małżonków, pomocników rolników i pracujących z nimi domowników. Zasady rozliczania są zgoła odmienne od tych, które obowiązują w ZUS. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, które podlegają pod KRUS zapłacą składkę zdrowotną według Polskiego Ładu.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą a składki ubezpieczeniowe

Jeżeli rolnik spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników w KRUS, to bez znaczenia pozostaje fakt, że poza gospodarstwem rolnym prowadzi również działalność gospodarczą. W takiej sytuacji może opłacać tylko składki KRUS i nie ma dodatkowych obowiązków związanych z opłacaniem składek w ZUS.

Czy rolników przedsiębiorców podlegających pod KRUS objęła zmiana opłacania składki zdrowotnej według Polskiego Ładu?

Rolnicy opłacają składkę zdrowotną w wysokości 1 zł za hektar przeliczeniowy. Jeżeli rolnik posiada poniżej 6 hektarów to składkę zdrowotną opłaca budżet państwa. Jeżeli chodzi o tę ogólną zasadę rozliczania składki zdrowotnej przez rolnika, to nic się nie zmieniło po wejściu w życie ustawy o Polskim Ładzie.

Rolnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej może zdecydować, czy chce płacić składki KRUS, czy składki ZUS. Jedno jest pewne, że wysokość składek KRUS jest o wiele niższa od składek ZUS.

krus a działalność gospodarcza infografika
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość