Czy fakturę w walucie obcej można zapłacić w złotówkach?

Faktura wystawiona w walucie obcej nie musi być opłacona we wskazanej walucie. Wybór waluty, w jakiej zostanie opłacona transakcja, należy do dłużnika.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Poniższy artykuł odnosi się do rozliczeń z krajowymi kontrahentami (gdy prawem właściwym dla umowy jest prawo polskie).

Faktura w walucie obcej – w jakiej walucie opłacić?

Jeśli w umowie z kontrahentem wyraźnie nie zastrzeżono (lub nie jest to nakazane przepisami), że zapłata musi nastąpić w walucie obcej, dłużnik ma prawo, aby jej dokonać w złotówkach, nawet jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej.

Na powyższe wskazuje art. 358 Kodeksu cywilnego, w § 1.“Jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej”.

Wybór waluty należy do dłużnika

Wybór waluty, w jakiej zostanie opłacona transakcja wynikająca z faktury w walucie obcej, należy do dłużnika. Przykładowo, fakturę wystawioną w euro, nabywca może uregulować w złotówkach lub w euro.

Jeśli dłużnik przekroczył termin płatności, to wciąż ma on prawo wyboru waluty opłacenia faktury. Wierzyciel może jednak zdecydować o kursie przeliczeniowym.

Wybór kursu przeliczeniowego należy do wierzyciela

Wierzyciel może wskazać kurs przeliczeniowy, jeśli dłużnik przekroczył termin płatności i zdecydował się opłacić fakturę wystawioną w walucie obcej w złotówkach.

Wierzyciel może tu wybrać, aby zastosować kurs z dnia faktycznej zapłaty lub z dnia wymagalności roszczenia (czyli terminu zapłaty) – jeśli w umowie nie określono innych kursów.

Powyższe jest uregulowane w § 3 art. 358 Kodeksu cywilnego “Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonywana”

A zatem zwłoka dłużnika nie przyznaje wierzycielowi prawa wyboru waluty, a jedynie dnia, według którego miałby zostać przeliczony kurs waluty obcej.

Przykład 1.

Pani Anna wystawiła fakturę dla pana Marka na kwotę 5 000 euro, z terminem płatności 10.11.2022 roku. Pan Marek nie opłacił w terminie faktury, więc pani Anna wystosowała do kontrahenta wezwanie do zapłaty, w którym odnotowała, że pan Marek jest jej winny 5 000 euro.

Pan Marek zdecydował, że chce opłacić dług w złotówkach, a nie w euro. Pani Anna sprawdziła, że kurs euro z dnia 10.11.2022 wynosił 4,69, natomiast z dnia faktycznej zapłaty (10.01.2023) – 4,95 zł (kurs fikcyjny). Pani Anna żąda więc, aby zapłata długu nastąpiła według kursu z dnia dokonania zapłaty.

Odpowiadając więc na pytanie postawione w tytule; jeżeli faktura będzie określała cenę w walucie obcej, ale kontrahenci nie ustalą, w jakiej walucie ma być dokonana płatność ani nie jest to uregulowane przepisami, to dłużnik ma prawo, aby fakturę w walucie obcej zapłacić w złotówkach. Samo ustalenie ceny w walucie obcej nie jest równoznaczne z ustaleniem, że również zapłata ma nastąpić w walucie obcej. Prawo wyboru waluty ma jedynie dłużnik, a wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce