Czy można zawiesić działalność mając zatrudnionych pracowników?

zawieszenie działalności a pracownicy

Twoja firma ma przejściowe trudności i chcesz zawiesić działalność na jakiś czas? Co zrobić gdy zatrudniamy pracowników.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest pewnego rodzaju hazardem. I tu i tu można podjąć ryzykowne decyzje, które mogą nadwyrężyć stan finansów naszej firmy. Stajemy wówczas przed dylematem co dalej? Często mogą to być przejściowe problemy, wynikające ze zbyt pochopnych decyzji, albo z koniunktury gospodarczej. Może się też okazać, że mamy tak zwany plan B, tylko musimy na jakiś czas zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zawsze możemy to zrobić bez problemu?

Czy można zawiesić działalność gospodarczą zatrudniając pracowników?

Co do zasady zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców nie można zawiesić działalności jeżeli zatrudniamy pracowników na podstawie:

 • umowy o pracę,
 • powołania,
 • wyboru,
 • mianowania,
 • spółdzielczej umowy o pracę.

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców (art. 22) można również zawiesić działalność w sytuacji, gdy:
“…przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej”.

Jak rozstać się z pracownikami, aby zawiesić działalność?

Jeżeli chcemy zawiesić działalność gospodarczą musimy rozwiązać umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy Kodeks Pracy. Jeżeli w firmie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa to musi zostać poinformowana o przyczynach zwolnienia pracownika. Rozwiązanie umowy musi być na piśmie i zawierać:

 • pouczenie o możliwości złożenia odwołania do sądu pracy,
 • informację o przyczynie zwolnienia. Jeżeli będzie to umowa zawarta na czas określony to nie ma obowiązku podawania przyczyny zwolnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę upływa z końcem okresu wypowiedzenia, który uzależniony jest od rodzaju umowy i stażu pracy. Jak rozwiązać umowę o pracę można przeczytać tutaj.

Kiedy nie można zwolnić pracownika?

Przepisy ustawy Kodeks Pracy odnoszą się również do sytuacji, w których nie można zwolnić pracownika, a będzie to miało miejsce, gdy:

 • zostało mu nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego,
 • w okresie ciąży.

Na jaki okres można zawiesić działalność gospodarczą?

W 2018 roku zaczęła obowiązywać tzw. Konstytucja biznesu, która wprowadziła wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej bez wskazywania okresu jej wznowienia, a więc na czas nieoznaczony. Przed zmianą przepisów maksymalny okres zawieszenia wynosił 24 miesiące.

Jeżeli we wniosku nie będzie wskazany okres zawieszenia to wznowienie działalności będzie możliwe również po złożeniu wniosku przez przedsiębiorcę.

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa? – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Zawieszenie działalności – najważniejsze pytania:

? W jakich przypadkach nie można zwolnić pracownika?

W Kodeksie Pracy określono kiedy nie można zwolnić pracownika:

 • gdy zostało mu nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego
 • w okresie ciąży

? Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności odbywa się w CEIDG na wniosek przedsiębiorcy.

? Na ile można zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą można zawiesić bez wskazywania okresu jej wznowienia – tj. na czas nieoznaczony.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość