Czy odsetki od kredytu na mieszkanie mogą być zaliczone w koszty?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo ująć w kosztach firmowych część wydatków związanych z jego eksploatacją (np. czynsz, opłaty za prąd etc.) Czy do tej kategorii zalicza się także odsetki na prywatny kredyt hipoteczny?

Odsetki od kredytu na mieszkanie a koszty firmowe

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, wówczas do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć także odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tego mieszkania. Ważne jest, by w tym wypadku zastosować tę samą proporcję, jaką stosuje do innych wydatków związanych z lokalem.

Odsetki od kredytu na mieszkanie niebędące środkiem trwałym?

W tym miejscu warto podkreślić, że z możliwości zaliczenia do kosztów firmowych części odsetek od kredytu na mieszkanie można skorzystać także wówczas, gdy nie stanowi ono majątku firmy (nie jest przyjęte jako środek trwały). Wystarczy właściwie wyznaczyć i udokumentować wspomnianą wyżej proporcję do wyliczania części kosztów przypadającej na prowadzoną działalność.

Czy każde odsetki od kredytu na mieszkanie można ująć w kosztach?

Należy pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie zapłacone odsetki od kredytu na mieszkanie. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, zgodnie z którym do kosztów firmowych nie zalicza się naliczonych, ale niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań.

W związku z powyższym przedsiębiorca z Przykładu 1. nie może zaliczyć do kosztów firmowych z góry 15% od całej kwoty odsetek na mieszkanie, nawet jeśli może ją określić na podstawie otrzymanego harmonogramu spłat. Najlepszym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w KPiR jest wyciąg bankowy, wraz z załączonym sposobem wyliczenia części przypadającej na działalność gospodarczą.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań