Blog ifirma.pl

Czy odsetki od kredytu na mieszkanie mogą być zaliczone w koszty?

|
|
3 minut czytania
Posiadasz kredyt i prowadzisz działalność? Sprawdź czy odsetki mogą stanowić koszt.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo ująć w kosztach firmowych część wydatków związanych z jego eksploatacją (np. czynsz, opłaty za prąd etc.) Czy do tej kategorii zalicza się także odsetki na prywatny kredyt?

Czy każde odsetki od kredytu na mieszkanie można ująć w kosztach?

Odsetki są kosztem, jeśli spełniają następujące przesłanki:

 1. Pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, a więc powinny zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
 2. Nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
 3. Zostały faktycznie zapłacone i są prawidłowo udokumentowane. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie zapłacone odsetki od kredytu na mieszkanie. Do kosztów firmowych nie zalicza naliczonych odsetek, które nie zostały zapłacone albo zostały umorzone.

Dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w KPiR jest wyciąg bankowy, do którego należy dołączyć harmonogram spłat kredytu wraz z przedstawionym wyliczeniem odsetek stanowiących koszt podatkowy.

Odsetki od kredytu na mieszkanie niebędące środkiem trwałym

Warto podkreślić, że z możliwości zaliczenia do kosztów firmowych części odsetek od kredytu na mieszkanie można skorzystać także wówczas, gdy nie stanowi ono majątku firmy (nie jest przyjęte jako środek trwały). Wystarczy właściwie wyznaczyć i udokumentować wspomnianą wyżej proporcję do wyliczania części kosztów przypadającej na prowadzoną działalność.

Odsetki od kredytu na mieszkanie a koszty firmowe

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, wówczas do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć także odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tego mieszkania. Ważne jest, by w tym wypadku zastosować odpowiednią proporcję.

Przedsiębiorca powinien określić, jaka część lokalu mieszkalnego faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wtedy może w odpowiednim udziale i proporcji zaliczyć odsetki do kosztów podatkowych. Do tej pory interpretacje wskazywały konieczność wyodrębniania pomieszczenia przeznaczonego tylko na działalność gospodarczą. Stanowisko te jednak uległo zmianie.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej 15 września 2022 r. zmienił wydaną wcześniej interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w 2016 r. Zgodnie z najnowszą interpretacją w tym zakresie – DOP3.8220.114.2020.HTCE odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, które w części jest wykorzystywane na prowadzoną działalność gospodarczą mogą stanowić koszt podatkowy. Stanowią koszt w proporcji w jakiej mieszkanie jest wykorzystywane na prowadzoną działalność gospodarczą w odrębnym pomieszczeniu, a także w proporcji w jakiej powierzchnie pomieszczeń użytku ogólnego (kuchnia, korytarz, toaleta) wykorzystywane są na prowadzoną działalność gospodarczą.

Nie ma jednak przepisu w ustawie, który wskazuje jak wyliczyć taką proporcję. Należy ją ustalić samodzielnie. Przedsiębiorca ustala ten udział poprzez wydzielenie części powierzchni ogólnego użytku do celów działalności. Często ustalana jest proporcja w stosunku do ilość godzin w ciągu doby przeznaczonej na wykonywanie działalności gospodarczej.

Przykład 1

Pan Jan prowadzi firmę informatyczną we własnym mieszkaniu. Określił, że do celów działalności wykorzystuje 15% powierzchni całego lokalu, w związku z czym taką część wydatków z nim związanych zalicza do kosztów uzyskania przychodu. Na zakup mieszkania Pan Jan zaciągnął kredyt, którego raty wraz z odsetkami spłaca co miesiąc. Wysokość odsetek wynosi 500 PLN. W związku z powyższym, do kosztów firmowych może on zaliczyć co miesiąc 500 * 0,15 = 75 PLN (kol. 13 KPiR).

W razie wątpliwości w zakresie prawidłowego wyliczenia udziału procentowego mieszkania na cele prowadzonej działalności gospodarczej zalecany jest kontakt ze swoim US lub oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie