Czym różni się zaliczka od zadatku?

Przy zawieraniu umów, szczególnie na początku współpracy, przedsiębiorcy często decydują się na różnego rodzaju zabezpieczenia przyszłej transakcji. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wpłacenie przez nabywcę części należności jeszcze przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy, powszechnie nazywane zamiennie zaliczką lub zadatkiem. Okazuje się jednak, że mimo wspólnego celu, słowa te nie są synonimami i powodują różne skutki dla obu stron umowy.

Zaliczka – co to takiego?

Zaliczka to nic innego jak zapłacona wcześniej część ustalonej ceny (wynagrodzenia sprzedawcy) za daną usługę lub określony towar. Jeżeli zatem umowa dojdzie do skutku, nabywca płaci pozostałą część ustalonej ceny. Jednak jeśli okaże się, że umowa nie została zrealizowana (niezależnie z czyjej winy) lub została zrealizowana niepoprawnie, nabywca powinien otrzymać zwrot zaliczki.

Czym jest zadatek?

Również zadatek jest częścią zapłaty na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług, o którą konsument pomniejsza zapłatę, gdy umowa dojdzie do skutku. W tym wypadku jednak, jeśli umowa nie zostanie zrealizowana:

  • z winy nabywcy – sprzedawca zachowuje otrzymany zadatek,
  • z winy sprzedawcy – nabywca otrzymuje zwrot podwojonej kwoty wpłaconego zadatku.

Zaliczka a zadatek – różnice

Poniżej prezentujemy inne różnice miedzy zaliczką a zadatkiem.

 
ZALICZKA
ZADATEK
Zerwanie umowy przez nabywcę zwrot wpłaconych pieniędzy sprzedawca zatrzymuje otrzymane pieniądze*
Zerwanie umowy przez sprzedawcę zwrot wpłaconych pieniędzy zwrot dwukrotności otrzymanych pieniędzy*
Zapis w umowie nie ma obowiązku określenia, że przekazana kwota to zaliczka musi być wskazanie, że wpłacona kwota to zadatek
Moment zapłaty przed usługą/dostawą co do zasady – w momencie zawarcia umowy
 

* chyba że zerwanie umowy następuje z powodu wystąpienia okoliczności, za które strony nie podnoszą odpowiedzialności lub też rozwiązanie jej następuje w wyniku porozumienia stron – wówczas następuje zwrot zadatku, ale w wysokości wcześniej wpłaconej przez nabywcę (bez konieczności podwajania)

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań