Blog ifirma.pl

Faktura dla osoby fizycznej – jak ją wykazać w nowym JPK?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, jak wystawić fakturę dla osoby fizycznej i poprawnie wykazać ją w nowym JPK? Zapraszamy do lektury artykułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wejście w życie przepisów związanych z nowym JPK budzi obawy zarówno przedsiębiorców, jak i księgowych. Wielokrotnie podawaliśmy już informacje, jakie nowe oznaczenia muszą pojawić się w części ewidencyjnej pliku JPK. Dopóki jednak przepisy nie zaczną obowiązywać, a nawet dopiero po przesłaniu pierwszych plików po nowemu, będzie można tak naprawdę powiedzieć, gdzie mogą występować niejasności i problemy. Wejście w życie nowych przepisów rodzi najwięcej pytań już po ich wprowadzeniu. Przy okazji kolejnych publikacji omawiamy te obszary problematyczne, które są znane na dzień dzisiejszy i oto kolejny temat.

Wystawianie faktur dla osoby fizycznej

Co do zasady przedsiębiorca, który dokonuje dostawy towarów i usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i rolnika ryczałtowego ma obowiązek zewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

W ustawie o podatku VAT wymienione są sytuacje, w których przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury VAT, ale może to mieć miejsce również na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Tak się dzieje w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę. Po upływie tego terminu przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawienia faktury.

Wystawianie faktury do paragonu do 30 września 2020 r.

W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Taki sposób pozostaje niezmieniony również po 30 września 2020 r.

Wystawiając fakturę do paragonu przed 1 października, w zależności od posiadanego programu księgowego, należało ją tak zdefiniować w programie, aby nie wykazywała się w ewidencji sprzedaży VAT, ponieważ doszłoby do zdublowania kwoty podatku należnego – raz z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej, a drugi raz na podstawie faktury. Aby tego uniknąć, należało taką fakturę zaksięgować bez ujmowania w PKPiR i ewidencji VAT.

Oznaczenie faktury do paragonu w nowym JPK

W nowym pliku JPK ustawodawca przewidział dla takich faktur odpowiednie oznaczenie. Sposób postępowania przy wystawianiu faktur do paragonów będzie się różnił w stosunku do tego sprzed zmiany przepisów. Po zmianie faktura do paragonu znajdzie się w ewidencji sprzedaży w nowym pliku JPK. Wystawienie takiej faktury wiąże się z obowiązkiem oznaczenie jej symbolem “FP”.

W dodanym art. 109 ust. 3d ustawy dookreślono, że dla celów prowadzonej ewidencji, faktury dotyczące sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione i nie będą zwiększać wartości sprzedaży i podatku należnego za ten okres (ponieważ sprzedaż została zewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej i ujęta w raporcie fiskalnym dobowym oraz miesięcznym, w okresie rozliczeniowym, w którym co do zasady powstał obowiązek podatkowy).

W sumach kontrolnych ewidencji sprzedaży w zakresie podatku należnego nie uwzględnia się wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług udokumentowanych fakturami do paragonów dla konsumentów.

Faktura dla osoby fizycznej a JPK

Niemała grupa przedsiębiorców korzysta ze zwolnienia ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jeśli spełniają wymogi rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2018 poz. 2519). W takim przypadku przedsiębiorcy często stosują praktykę wystawiania faktur VAT dla wszystkich swoich kontrahentów, a mianowicie dla firm i konsumentów.

Przepisy ustawy o VAT mówią o sytuacjach, kiedy przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury, jak również precyzują, w jakich okolicznościach wystawia fakturę na żądanie nabywcy. Nie ma więc przeciwwskazań, aby przedsiębiorca wszystkie swoje transakcje obejmował fakturami, ponieważ żaden przepis tego nie zabrania. Rodzi się jednak pytanie, czy w momencie wejścia w życie przepisów dotyczących nowego pliku JPK takie faktury powinny być w jakiś szczególny sposób oznaczane?

Oznaczenie faktury bez paragonu dla konsumenta

Tak naprawdę nie ma odniesienia do takiej sytuacji w przepisach. Można jedynie przeanalizować problem pod kątem innych oznaczeń:

 1. RO – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
 2. WEW – dokument wewnętrzny.
 3. FP – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy – faktura do paragonu.

Żadnego z powyższych oznaczeń nie można przyporządkować do faktury bez paragonu wystawionej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Należałoby zakładać, że w takim przypadku wskazane powyżej oznaczenia nie odnoszą się do takich faktur.

Analiza plików JPK dokonywana jest pod kątem prawidłowości rozliczania podatku VAT należnego i podatku VAT naliczonego w rozliczeniach pomiędzy czynnymi podatnikami VAT. W przypadku faktur wystawionych na rzecz konsumenta wiadome jest, że nie ma on prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, a więc taka transakcja jest obojętna z punktu weryfikacji przez organ podatkowy. Nie ma jednak na ten moment żadnych wyjaśnień ani informacji, więc trudno stwierdzić czy taki sposób postępowania będzie właściwy. W tej sytuacji na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii faktura dla osoby fizycznej a JPK trzeba będzie prawdopodobnie poczekać i śledzić informacje na ten temat.

Przeczytaj również: Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Faktura bez paragonu dla osoby fizycznej - jak to wygląda w przypadku JPK?

   Tak naprawdę nie ma odniesienia do takiej sytuacji w przepisach. Można jedynie przeanalizować problem pod kątem innych oznaczeń:
   • RO – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.
   • WEW – dokument wewnętrzny.
   • FP – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy – faktura do paragonu.
   Żadnego z powyższych oznaczeń nie można przyporządkować do faktury bez paragonu wystawionej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Należałoby zakładać, że w takim przypadku wskazane powyżej oznaczenia nie odnoszą się do takich faktur.
  2. Czy można wystawić fakturę dla osoby fizycznej?

   Przepisy ustawy o VAT mówią o sytuacjach, kiedy przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury, jak również precyzują, w jakich okolicznościach wystawia fakturę na żądanie nabywcy. Nie ma więc przeciwwskazań, aby przedsiębiorca wszystkie swoje transakcje obejmował fakturami, ponieważ żaden przepis tego nie zabrania.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie