Kary za czyn zabroniony na przykładach

czyn zabroniony

Sprawdź jakie kary mogą cię spotkać za popełnienie czynu zabronionego.

Kary za czyn zabroniony - omówione zagadnienia:

Prowadząc działalność gospodarczą nie należy lekceważyć lub omijać obowiązujących przepisów prawa podatkowego, ponieważ na każdym kroku można narazić firmę na niepotrzebne obciążenia finansowe. Kary za popełnienie czynu zabronionego są bardzo dotkliwe i należy o tym pamiętać.

Czyn zabroniony

Ustawa Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) tak definiuje czyn zabroniony:


“Art. 53. § 1. Czyn zabroniony jest to zachowanie o znamionach określonych w kodeksie, chociażby nie stanowiło ono przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Określenie czynu zabronionego jako przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego może nastąpić tylko w niniejszym kodeksie.”

Aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe ważne jest udowodnienie sprawcy winy. Można wówczas doprecyzować czy popełnienie takiego czynu było umyślnie czy nieumyślnie.

Nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.

Czyn zabroniony na przykładach

Jakie zdarzenia, okoliczności popełnienia czynu zabronionego, motywacja sprawcy, wysokość uszczuplenia należności publicznoprawnych będą brane pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu zostało wskazane w ustawie Kodeks karny skarbowy.

Typowe przykłady czynów zabronionych:

 1. Jeżeli przedsiębiorca posługuje się w prowadzonej działalności gospodarczej imieniem i nazwiskiem, nazwą firmy innego podmiotu – podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
  Kara grzywny za przestępstwo skarbowe od 866,70 zł do 24 960 960 zł, w sprawach mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe od 260 zł do 52 000 zł.
 2. Jeżeli przedsiębiorca zatai rzeczywiste rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej – podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
  Kara grzywny za przestępstwo skarbowe od 866,70 zł do 24 960 960 zł, w sprawach mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe od 260 zł do 52 000 zł.
 3. Jeżeli przedsiębiorca w składanych deklaracjach i oświadczeniach podaje nieprawdę lub zataja prawdę przez co naraża podatek na uszczuplenie – podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
  Kara grzywny za przestępstwo skarbowe od 866,70 zł do 24 960 960 zł, w sprawach mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe od 260 zł do 52 000 zł.
 4. Jeżeli przedsiębiorca nie złoży informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej VAT-26 w terminie 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku – podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
  Kara grzywny za przestępstwo skarbowe od 866,70 zł do 24 960 960 zł, w sprawach mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe od 260 zł do 52 000 zł.
 5. Jeżeli przedsiębiorca uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe – kwoty od 260 zł do 52.000 zł.
 6. Jeżeli przedsiębiorca dokona płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Kara grzywny za przestępstwo skarbowe od 866,70 zł do 24 960 960 zł, w sprawach mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe od 260 zł do 52 000 zł.

Wszystkie typy czynów zabronionych zostały omówione w ustawie k.k.s.

Często zdarza się, że przedsiębiorca nie złoży w terminie wynikającym z przepisów podatkowych deklaracji podatkowej. Otóż w takiej sytuacji urząd skarbowy może nałożyć na przedsiębiorcę sankcje w postaci mandatu karnego. Tego typu wykroczenie skarbowe objęte jest karą grzywny od kwoty 260 zł do 52.000 zł.

Sprawa się komplikuje jeżeli przedsiębiorca nie złoży w ogóle deklaracji podatkowej wówczas może zostać nałożona kara grzywny jak za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. O kwalifikacji czynu będzie decydowała kwota uszczuplenia zobowiązania podatkowego.

Kary dla firm w 2020 roku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość