Chcesz skorzystać z Małego ZUS Plus w 2024 roku, ale masz wątpliwości czy już możesz? W dzisiejszym artykule opiszemy w czym jest problem.
Większość przedsiębiorców, o ile to jest tylko możliwe, chce opłacać niższe składki ZUS. Na przestrzeni ostatnich lat zostało wprowadzone w przepisach kilka preferencji w opłacaniu składek społecznych, które to jednak są ograniczone czasowo, ale niektóre z nich mogą być stosowane cyklicznie. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem Małego ZUS Plus w kontekście wątpliwości, jakie powstały na gruncie ponownej możliwości skorzystania z preferencji od 2024 roku.
Na temat Małego ZUS Plus powstało wiele publikacji, do przeczytania których zachęcamy. Dzisiaj przypomnimy tylko kilka informacji na temat najważniejszych warunków, jakie musi spełniać przedsiębiorca, żeby nabyć uprawnienia do jego opłacania.
Z Małego ZUS Plus skorzystają wszyscy przedsiębiorcy bez względu na wybraną formę opodatkowania, poza tymi którzy jeszcze opłacający kartę podatkową i nie są czynnymi podatnikami VAT |
Limity, których nie można przekroczyć:
|
Przedsiębiorca nie opłaca ZUS preferencyjnego ani nie korzysta z Ulgi na Start |
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę i wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia |
Na stronach ZUS dostępny jest kalkulator, który pozwala na wyliczenie rocznej podstawy do Małego ZUS Plus |
Pozostałe ograniczenia wynikająca do skorzystania z Małego ZUS Plus zostały szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji |
Nas jednak będzie interesowało czy od 2024 roku część przedsiębiorców będzie mogła ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus, jak się okazuje nie jest to wcale takie oczywiste.
Większość przedsiębiorców, którzy tylko spełniają warunki chce i korzysta z opcji zapłaty Małego ZUS Plus(MZP). Okres, w którym przedsiębiorca może skorzystać MZP wynosi 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS Plus cyklicznie. Na tym tle pojawił się jednak spór pomiędzy Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) a ZUS, w którym strony odmiennie interpretują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych co do terminu, w którym ponownie przedsiębiorcy mogą skorzystać z przedmiotowej preferencji.
Organy ZUS stoją na stanowisku, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w latach 2019-2021 mogą ponownie skorzystać z tego rozwiązania dopiero od 2025 roku |
Rzecznik MSP natomiast uważa, że przepisy pozwalają na ponowne zgłoszenie do Małego ZUS Plus od 2024 roku |
Rozstrzygnięcie w tej sprawie jest o tyle istotne, że zgłoszenia do MZP należy dokonać w terminie ustawowym do 31 stycznia 2024 roku |
Dnia 17 stycznia 2024 r. Rzecznik MŚP skierował list do Premiera w tej sprawie wyjaśniając stanowisko ZUS i swoje, które są ze sobą sprzeczne. W liście przywołane jest podejście osób uważanych za autorytety w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, które uważają tak jak Rzecznik. W innych publikacjach na ten temat można spotkać zgoła odmienne podejście prawników do przedmiotu sporu, którzy podtrzymują stanowisko ZUS. Po środku stoją przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą jak postąpić.
Nie po raz pierwszy i nie ostatni toczą się spory o interpretację przepisów podatkowych, jak i w tym przypadku składkowych. Jest to najlepszy dowód na to, jak są one nieczytelne i niespójne. Nawet w środowisku prawniczym widoczny jest podział, a to ewidentnie świadczy o tym, jak nieprecyzyjny jest ten przepis. Przedsiębiorcom nie pozostaje nic innego, jak bieżące śledzenie napływających informacji w tym temacie. Stawka jest wysoka, jest to możliwość opłacania niższych składek społecznych ZUS już od miesiąca stycznia 2024 roku. Przypominamy, że niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z wydłużonego o rok, tj. do 48 miesięcy Małego ZUS Plus. Trwają również prace nad zmianą przepisów polegającą na wprowadzeniu tzw. wakacji od ZUS dla przedsiębiorców. Te i inne informacje są dostępne na łamach naszych publikacji.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Niby dlaczego jedni mogą mieć 36 miesięcy Małego ZUS Plus, a inni tylko 36???
Jeśli ZUS liczy styczeń 2024 jako 61 miesiąc ( w ustawie jest mowa o 60 miesiącach), i dlatego unieważnia dokument zgłoszeniowy do Małego ZUS Plus, to jakim sposobem w styczniu 2025 roku taki ZUS już będzie przysługiwał – czyli po 73 miesiącach???? Logika ZUS-u bardzo pokrętna. Normalnemu człowiekowi znającego podstawy matematyki takie jak zbiory i przedziały i ciągi w głowie się to nie mieści. Takich to mamy “geniuszy” za ogromne pensje, dodatki i nagrody pochodzące z naszych podatków.