Metoda memoriałowa i kasowa w KPIR – porównanie

porównanie metod KPiR

Od początku nowego roku podatkowego przedsiębiorca może zmienić sposób ujmowania kosztów w czasie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bez konieczności informowania o tym fakcie US (potwierdza to interpretacja US Poznań-Jeżyce sygn. SD/415-29/06). Do wyboru ma on dwie metody – metodę memoriałową (trudniejszą, ale bardziej rzetelną) lub metodę kasową (tzw. uproszczoną).

Którą metodę ewidencjonowania kosztów w KPiR wybrać? Jakie są między nimi różnice? Sprawdźmy.

Podział kosztów na pośrednie i bezpośrednie

Na początku warto zaznaczyć, iż koszty ponoszone w ramach działalności gospodarczej można podzielić na dwie grupy – koszty bezpośrednie i pośrednie. Pierwsze z nich dają się powiązać z konkretnym przychodem (np. zakup towarów lub materiałów). W drugiej grupie znajdują się natomiast wszystkie inne koszty, związane z ogółem prowadzonej działalności (np. polisa ubezpieczeniowa, zakup paliwa). Podział ten jest szczególnie istotny w przypadku stosowania metody memoriałowej.

Porównanie metody memoriałowej i kasowej w KPIR 

METODA MEMORIAŁOWA
METODA KASOWA
Moment księgowania kosztów bezpośrednich w roku podatkowym, w którym uzyskano związany z nimi przychód w momencie ich poniesienia*
Moment księgowania kosztów pośrednich w momencie ich poniesienia w momencie ich poniesienia
Księgowanie kosztów pośrednich na przełomie roku proporcjonalnie do okresów, których dotyczą w całości w momencie ich poniesienia
  * moment poniesienia, czyli dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dowodu potwierdzającego fakt poniesienia kosztu

Metoda memoriałowa i metoda kasowa w KPiR – przykłady

Przykład 1.

Przedsiębiorca wykupił ubezpieczenie firmowego samochodu (koszt pośredni) w kwocie 2 000 zł, obejmujące okres od 01.08.2017 roku do 31.07.2018 roku. Polisa została wystawiona 31.07.2017 r. Jak zaksięgować ten koszt przy zastosowaniu każdej z metod?

Metoda memoriałowa:
  • 31.07.2017 r. (data wystawienia polisy) zaksięgowanie części polisy przypadającej na 2017 r.: 5/12 (sierpień-grudzień) * 2000 = 833,33 PLN
  • 01.01.2018 r. – ujęcie pozostałej wartości polisy: 1 166,67 PLN
Metoda kasowa:
  • ujęcie całego kosztu (2 000 PLN) w dacie wystawienia polisy – 31.07.2017 r.

Przykład 2.

Przedsiębiorca prowadzący sklep ze sprzętem do sportów walki zakupił 10 par rękawic bokserskich, każda za 150 PLN netto (koszt bezpośredni). Otrzymał fakturę wystawioną 12.12.2016 r. Do końca roku sprzedał 5 par, pozostałe już w 2017 r. Jak ująć ten koszt w KPiR?

Metoda memoriałowa:
  • 31.12.2016 r. – ujęcie kosztu przypadającego na przychód uzyskany w 2016 r. (150 PLN * 5 = 750 PLN)
  • 2017 r. – ujęcie kosztu przypadającego na przychód uzyskany w 2017 r. (750 PLN)
Metoda kasowa:
  • ujęcie całego kosztu (1 500 PLN) w dacie wystawienia faktury – 12.12.2016 r.
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość