Obowiązek rejestracji VAT od pierwszej sprzedaży

firma zagraniczna a rejestracja do VAT

Zanim staniemy przed wyborem, czy zdecydować się na zwolnienie z VAT, warto sprawdzić, czy prowadzona działalność nie została spod zwolnień wyłączona.

Zanim staniemy przed wyborem, czy zdecydować się na zwolnienie z VAT, warto sprawdzić, czy prowadzona działalność nie została spod zwolnień wyłączona.

Wyłączenia w ustawie o VAT

Lista działalności, które ze zwolnień z VAT skorzystać nie mogą, została szczegółowo opisana w art. 113 ust. 13 Ustawy o VAT.

Wśród towarów, których sprzedaż wiąże się z brakiem prawa do zwolnienia, znajdziemy:

 • Towary opodatkowane podatkiem akcyzowym (wyjątkiem jest energia elektryczna, wyroby tytoniowe oraz używane samochody osobowe, które były zaliczone do środków trwałych i poddane amortyzacji)
 • Budynki, budowle i ich części, gdy dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub od pierwszego zasiedlenia upłynęło mniej niż 2 lata
 • Tereny budowlane
 • Nowe środki transportu.

Zwolnienia nie zastosujemy także do usług:

 • Prawniczych
 • Doradczych (wyjątkiem jest doradztwo rolnicze, związane z uprawą i hodowlą roślin, chowem i hodowlą zwierząt, sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego)
 • Jubilerskich.
Uwaga!

Ze zwolnienia z VAT, bez względu na przedmiot prowadzonej działalności, nie skorzystają podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Wyłączone towary w załączniku do ustawy

W załączniku 12 do ustawy znajdziemy dodatkową listę towarów wyłączoną spod zwolnień – są to:

 • Srebro i złoto (nieobrobione plastycznie, półprodukt), w postaci: proszku, czyste technicznie, o wysokiej czystości, stopów (poza folią i półproduktami innymi, niż taśmy, pasy, blachy, druty, pręty kształtowniki i rury)
 • Platyna (pallad, iryd, rod) w postaci: proszku, czyste technicznie, o wysokiej czystości, stopów (poza folią i półproduktami innymi, niż blachy, taśmy, pasy, druty, pręty i rury)
 • Noże stołowe z ostrzami stałymi, srebrzonymi inaczej niż platerowane
 • Nakrycia stołowe srebrzone inaczej niż platerowane
 • Monety
 • Wyroby jubilerskie i podobne (poza kamieniami syntetycznymi, szlachetnymi i półszlachetnymi obrobionymi, ale nieoprawionymi oraz pyłem i proszkiem z nich pozostałym; dewocjonaliami wykonanymi z metali innych niż szlachetne, oraz wyrobami kultu religijnego)
 • Wyroby z bursztynu
 • Odpady inne niż niebezpieczne, zawierające metale: złom złota i stopy złota; złom, stopy i odpady srebra; złom i stopy platyny, palladu i irydu
 • Dawną biżuterię artystyczną w ramach zbiorów muzealnych.

Twoja działalność podlega pod zwolnienie z VAT? Sprawdź, jak można do niego wrócić!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość