Od lipca 2020 nowe warunki stosowania stawki 0% przy WDT

WDT stawka VAT 0%

Dokonujesz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów? Sprawdź co się zmieniło od 1 lipca 2020 r.

Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) opodatkowana jest 0% stawką podatku VAT. Jest to stawka preferencyjna, dlatego ustawodawca wprowadził dodatkowe warunki, które musi spełnić przedsiębiorca, aby móc skorzystać z 0% stawki VAT.

Dlaczego wprowadzono zmianę przepisów?

Z dniem 1 lipca zostały zmodyfikowane przepisy, które regulowały warunki skorzystania z 0% stawki podatku VAT. Zmiana Rozporządzenia unijnego wprowadziła obowiązek stosowania nowych przepisów również w Polsce. Nowe prawo jest mniej wyrozumiałe dla przedsiębiorcy. Obecnie niespełnienie podstawowych warunków wynikających z przepisów szybciej niż dotychczas pozbawi firmę prawa do zastosowania 0% stawki VAT.

WDT stawka VAT 0% – co się zmieniło od 1 lipca 2020 roku?

Zasadnicza zmiana dotyczy posiadania ważnego numeru identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji unijnej – NIP UE nabywcy. Ważne jest również bezbłędne złożenie informacji podsumowującej VAT-UE.

Jeżeli chodzi o numer NIP-UE to w ustawie o VAT pojawiła tylko dodatkowa informacja w art. 42 ust. 1 pkt 1, która została wyróżniona pogrubieniem:

“podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi.”

Bez informacji o numerze NIP VAT-UE nabywcy przedsiębiorca nie powinien dokonywać dostawy.

Odnosząc się do informacji podsumowującej – w ustawie o VAT wprowadzony został dodatkowy zapis; po ust. 1 w art. 42 dodano ust. 1a:

“1a. Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:
1) podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
2) złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8
– chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.”

Co z dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów?

Kolejnym ważnym elementem przy transakcji WDT jest posiadanie dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy w innym kraju UE. Aby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT, przedsiębiorca musi wejść w posiadanie dokumentów wywozowych przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej.

Eksperci w zakresie podatku VAT już zauważyli, że występuje rozbieżność pomiędzy przepisami krajowymi a Rozporządzeniem Rady UE, które reguluje te kwestie. W krajowej ustawie o VAT art. 42 w zakresie dokumentowania wywozu nie został zmieniony. Natomiast w rozporządzeniu unijnym nr 282/2011 w art. 45a pojawił się zapis, który stawia nieco inne wymogi w kwestii posiadanych dokumentów. Z uwagi na fazę wstępną obowiązywania zmiany przepisów i zawiłość wskazanych uregulowań, tę kwestię pozostawiamy jedynie informacyjnie. Jeżeli pojawią się bardziej szczegółowe doniesienia w tym temacie będziemy o tym informować w kolejnych publikacjach.

Przeczytaj również: Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – odbiór osobistym samochodem towaru, jak poprawnie udokumentować?

Najważniejsze pytania

  1. 🔸WDT stawka VAT - co zmieniło się od 1 lipca 2020 roku?

    Zasadnicza zmiana dotyczy posiadania ważnego numeru identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji unijnej – NIP UE nabywcy. Ważne jest również bezbłędne złożenie informacji podsumowującej VAT-UE.

  2. 🔸WDT stawka VAT 0% - czy można stracić do niej prawo?

    Niezłożenie informacji podsumowującej VAT-UE lub wykazanie w niej nieprawidłowych danych może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość