Podatek u źródła został wprowadzony do polskich przepisów w 2019 roku i od tego czasu przedsiębiorcy muszą się borykać z problemami z jego rozliczaniem. W międzyczasie, tj. w 2022 i 2023 roku, wprowadzano zmiany przepisów, ale podmioty zainteresowane w dalszym ciągu narzekają na brak transparentności. W dzisiejszej publikacji opiszemy temat podatku u źródła 2024, poruszając temat wyłączenia mechanizmu pay and refund w przepisach o WHT.
Podatek u źródła – najważniejsze informacje
Podatek u źródła jest określany również skrótem WHT, który pochodzi od angielskiego określenia Withholding Tax. Przepisy odnoszące się do podatku WHT zostały zdefiniowane zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i prawnych (CIT). Punktem wyjścia do rozliczania podatku u źródła jest ustalenie rezydencji podatkowej, która jak wiemy decyduje o sposobie obliczenia podatku po zakończonym roku podatkowym.
Temat rezydencji podatkowej dla celów rozliczania podatku dochodowego w Polsce został wyjaśniony w podlinkowanej publikacji.
Podatek u źródła jest pobierany od przychodów osiąganych przez nierezydentów na terytorium Polski |
---|
Podatek u źródła jest to forma zryczałtowanego podatku dochodowego, który pobiera płatnik posiadający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zagraniczny zakład w Polsce |
Podatek u źródła jest pobierany w szczególności od:
|
Czy zawsze zapłacimy podatek u źródła?
Polska firma może uniknąć zapłaty podatku u źródła, o ile spełni pewne warunki, o których jest mowa w przepisach. Kto i na jakich zasadach powinien zapłacić podatek u źródła zostało wyjaśnione w przystępnej formie w podlinkowanej publikacji.
Ważne!
Pobór podatku u źródła stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Jednak jest to możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika na podstawie certyfikatu rezydencji |
---|
Jakie wymogi należy spełniać, żeby skorzystać ze zwolnień, zwrotów i innych preferencji można się dowiedzieć z podlinkowanej publikacji.
Mechanizm pay and refund – jak działa?
Mechanizm pay and refund, w wolnym tłumaczeniu może to oznaczać “zapłać i otrzymaj zwrot”, tak naprawdę właśnie na tym polega. Nie dotyczy to wszystkich transakcji, w ustawie PIT i CIT zostało to doprecyzowane. Przepis obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. w nieco zmienionej formie niż to było zakładane pierwotnie.
Łączna kwota dokonywanych wypłat z tytułów, do których stosuje się przepisy poboru podatku u źródła, przekracza 2.000.000 zł, podatek jest liczony od nadwyżki ponad tę kwotę |
W innych przypadkach mechanizm pay and refund nie ma zastosowania.
Nie dotyczy m.in. wypłat:
|
Z wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku może wystąpić zarówno podatnik, jak i płatnik, który poniósł ciężar ekonomiczny tego podatku |
Wyłączenie mechanizmu pay and refund w przepisach o WHT
Zarówno w ustawie o podatku PIT, jak i CIT zamieszczone zostały przepisy, które dają furtkę ustawodawcy do wyłączenia lub ograniczenia stosowania mechanizmu pay and refund. Minister Finansów (MF) może określić, w drodze rozporządzenia, grupy podatników, grupy płatników lub czynności, w przypadku których zostanie wyłączone lub ograniczone stosowanie przepisów pay and refund, jeżeli spełnione zostaną warunki do niepobrania podatku. Minister Finansów skorzystał z tego prawa i wydał dwa Rozporządzenia w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych.
Wyłączenie stosowania mechanizmu pay and refund w PIT dotyczy wypłat należności z następujących tytułów:
|
Wyłączenie stosowania mechanizmu pay and refund w CIT dotyczy wypłat należności z następujących tytułów:
|
Rozporządzenia miały obowiązywać w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, jednak został wydłużony okres ich obowiązywania do 31 grudnia 2024 roku o czym jest mowa w Rozporządzeniu zmieniającym |
Podatek u źródła 2024 – podsumowanie
Zagadnienie związane z rozliczaniem podatku u źródła od zawsze przysparzały wielu problemów przedsiębiorcom. Przepisy są nieprecyzyjne i wokół tematu powstaje wiele kontrowersji. Ministerstwo Finansów po raz kolejny ogłosiło, że toczą się konsultacje podatkowe w sprawie projektu objaśnień podatkowych w tematyce podatku u źródła z dnia 25 września 2023 r. Jednak specjaliści nie wyrażają zbyt przychylnych opinii o projekcie, w ich ocenie wprowadza on kolejne niejasności. W dzisiejszej publikacji opisaliśmy przede wszystkim wyłączenia ze stosowania mechanizmu pay and refund, które dotyczy ograniczonego katalogu należności opisanych w Rozporządzeniu. Okres stosowania wyłączenia został przedłużony na kolejny rok podatkowy, tj. do 31 grudnia 2024 r.