Faktura lub rachunek – czy zawsze potrzebne przy kosztach mieszkania?

jaka faktura za najem prywatny

Przedsiębiorcy prowadzący działalność we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu mogą zaliczyć część wydatków z nim związanych do kosztów uzyskania przychodu. Co ważne, podstawą dokonania zapisu w księdze przychodów i rozchodów w takim wypadku nie musi być faktura lub rachunek. Kliknij i dowiedz się więcej!

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie firmy w mieszkaniu lub domu. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie generuje nowych wydatków związanych z wynajmem kolejnego lokalu, a dodatkowo pozwala na zaliczenie części kosztów mieszkania do kosztów uzyskania przychodu. Czy by było to możliwe przedsiębiorca każdorazowo musi posiadać fakturę lub rachunek?

Koszty mieszkania muszą być właściwie udokumentowane

Jednym z warunków pozwalających zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu jest jego właściwe udokumentowanie. W zdecydowanej większości przypadków dokumentem, który spełnia to kryterium jest faktura lub rachunek. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady, wśród których znajdziemy m.in. czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą, w przypadku prowadzenia działalności we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu. Wówczas wystarczającym dowodem poniesienia takiego wydatku jest potwierdzenie zapłaty lub np. rozliczenie ze wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej (w przypadku wynajmowanego mieszkania dodatkowo w umowie powinien znaleźć się zapis, że koszty eksploatacji będzie ponosił najemca).

Koszty mieszkania – na podstawie dowodu wewnętrznego

Zgodnie z par. 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR, wskazane wyżej koszty mieszkania księguje się w kolumnie 13 podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie tzw. dowodów wewnętrznych (sporządzonych w oparciu o dokument obejmujący całość opłat).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość