Kiedy rozpocząć działalność gospodarczą?

Etat czy działalność gospodarcza

Zakładanie działalności gospodarczej niesie ze sobą sporo pytań. Jednym z podstawowych jest pytanie o to kiedy założyć firmę. Istnieją sytuacje, w których trzeba oraz takie, w których warto rozpocząć prowadzenie działalności.

Zakładanie działalności gospodarczej niesie ze sobą sporo pytań. Jednym z podstawowych jest pytanie o to kiedy założyć firmę. Istnieją sytuacje, w których trzeba oraz takie, w których warto rozpocząć prowadzenie działalności. Sprzedaż towarów lub świadczenie usług nie zawsze wymaga otwierania firmy. Wyjaśnia to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która mówi, że:
„Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.
Z definicji tej płynie wniosek, że prowadzenie np. sprzedaży „w sposób zorganizowany i ciągły” obliguje podatnika do założenia działalności gospodarczej. Osobną kwestią pozostaje interpretacja tego co należy rozumieć pod „zorganizowany” i „ciągły”.

Kiedy warto założyć firmę?

Przed podjęciem decyzji o założeniu firmy należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Ważne, aby rozpoczęta działalność była opłacalna, a na to składa się kilka czynników. Opłacalność działalności najlepiej określić poprzez szacowane przychody i wydatki i wspomniana już formę opodatkowania. Należy również pamiętać o comiesięcznych składkach ZUS. Przez 2 lata po rejestracji firmy, składki te są obniżone. Niektóre działalności, ze względu na swój charakter, wymagają rejestracji w CEIDG. Można tu wymienić prowadzenie gabinetu lekarskiego, ale również stoiska z pamiątkami (nawet na okres wakacji). Na opłacalność działalności gospodarczej ma również wpływ sposób jej opodatkowania. Do wyboru jest:
  • skala podatkowa (18% i 32%) – możliwość odliczania kosztów i skorzystania z ulg podatkowych,
  • podatek liniowy (19%) – możliwość odliczania kosztów, brak ulg,
  • ryczałt ewidencjonowany – różne progi podatkowe, brak możliwości odliczenia kosztów,
  • karta podatkowa – podatek w kwocie stałej.
Założenie własnej działalności może być opłacalne w przypadku freelancerów, którzy wykonują swą prace na podstawie umów o dzieło. Jeżeli taka umowa zawarta jest między firmą, a osoba prowadzącą działalność, wówczas ta 2. może wliczać w koszty uzyskania wszystko co niezbędne do wykonania dzieła.

Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

Działalności nie muszą zakładać osoby, które raz na jakiś czas sprzedają towary np. na Allegro. To samo dotyczy osób okazyjnie wykonujących usługi. Działalność gospodarcza nie jest również konieczna np. w przypadku:
  • uzyskiwania dochodu na podstawie umów o dzieło/zlecenie,
  • działalności twórczej (np. naukowej, literackiej, artystycznej),
  • uzyskiwania dochodu z tantiem lub praw autorskich.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.