Projekt zmian w zasadach wypełniania JPK_V7 od rozliczenia za styczeń 2023

JPK_V7 2023

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Powinieneś poznać zmianę w zasadach wypełniania JPK_V7, która ma zacząć obowiązywać od rozliczeń za styczeń 2023 roku.

Każdy czynny podatnik VAT wie, że ma obowiązek comiesięcznego składania części ewidencyjnej JPK_V7, bez względu na to czy rozlicza VAT miesięcznie, czy kwartalnie. Od 1 października 2020 r. diametralnie zmieniły się zasady przekazywania okresowych rozliczeń w podatku VAT, deklaracje VAT zostały zastąpione przez JPK_V7. Przy tej okazji pojawiło się również rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie zmiany w zasadach wypełniania JPK_V7 są projektowane począwszy od rozliczeń przekazywanych za miesiąc styczeń 2023 r.

Rozporządzenie w sprawie JPK_V7

Ministerstwo Finansów opracowało i wydało specjalne rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT. Obecnie przedsiębiorcy muszą znać zasady oznaczania niektórych dowodów sprzedaży i zakupu, w szczegółach zostało to opisane w przepisie wykonawczym, o czym niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszych publikacji. W dzisiejszej odniesiemy się do projektowanych zmian rozporządzenia w sprawie JPK_V7.

Jakie zmiany w zasadach wypełniania JPK_V7 są projektowane od stycznia 2023 r.?

W rozporządzeniu zmieniającym pojawiło się szereg zapisów doprecyzowujących obecne przepisy. Dodatkowo z uwagi na zmianę ustawy o podatku VAT wprowadzono nowe regulacje.

Grupa VAT

Od 1 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać przepisy w zakresie grup VAT. W ślad za tym do rozporządzenia wprowadzono przepis, z którego jednoznacznie wynika, że deklaracja JPK_V7 stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego również na członka grupy VAT, który odpowiada solidarnie za zobowiązania grupy VAT.

Oznaczenie GTU_08

Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się załącznik nr 12 do ustawy o VAT – część treści z poz. 1 została przeniesiona do poz. 1a. W związku z tym doprecyzowano, że oznaczenie GTU_08 stosuje się wyłącznie do metali szlachetnych i nieszlachetnych określonych w poz. 1 i 1a załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12–25, 33–40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Pozostałe zmiany w JPK_V7 od stycznia 2023 roku

Inne zmiany, które pojawiają się w projekcie rozporządzenia mają charakter porządkujący i doprecyzowujący i obejmują następujące obszary:

Oznaczenie WSTO_EE dowodu wewnętrznego
 • Wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO), które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium Polski, oraz
 • świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium innego kraju UE,

ujętą w ewidencji zapisem zbiorczym, wykazuje się w ewidencji odrębnie na podstawie dowodu wewnętrznego z oznaczeniem WSTO_EE. Zmiana ma na celu sprawowanie nadzoru nad limitem sprzedaży 42.000 zł (10.000 euro), do wysokości którego sprzedaż może być opodatkowana na terenie Polski.

Przykład 1

Przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów w ramach WSTO, ale również świadczy usługi elektroniczne, które są sumowane do limitu 42.000 zł. Sprzedaż WSTO jest dokumentowana fakturą z oznaczeniem WSTO_EE, natomiast do świadczenia usług, to nie ma obowiązku wystawiania faktur, tym samym jest problem z pilnowaniem limitu. Dlatego też od 01.01.2023 r. przychody uzyskane ze świadczenia usług będzie można księgować w ewidencji zbiorczo na dowodzie wewnętrznym z oznaczeniem WSTO_EE. Od 01.01.2023 r. wszystkie transakcje, które składają się na limit 42.000 zł będą oznaczone w ewidencji WSTO_EE. W przypadku wystąpienia innej sprzedaży księgowanej na podstawie dokumentu zbiorczego, każda ze sprzedaży zostanie wykazana w ewidencji JPK_V7 odrębnie

Ewidencjonowanie faktur i innych dokumentów według daty powstania obowiązku podatkowego, także przez przedsiębiorców rozliczających podatek VAT kwartalnie
W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że przedsiębiorcy, którzy przesyłają ewidencję za pierwszy i drugi miesiąc kwartału mają obowiązek ujmować w ewidencji za każdy z tych miesięcy zdarzenia zgodnie z datą powstania obowiązku podatkowego, niezależnie od faktu, że rozliczenie kwartału nastąpi w deklaracji składanej razem z ewidencją w trzecim miesiącu kwartału. W przypadku zdarzeń wykazywanych w ewidencji na podstawie dokumentów zbiorczych ujmują je według daty ostatniego zdarzenia objętego tym dokumentem.

Przykład 2

Przedsiębiorca posiada kasę fiskalną, sprzedaż jest ewidencjonowana dokumentem zbiorczym po zakończonym miesiącu. W takim przypadku dokument zbiorczy z oznaczeniem RO zaksięgujemy pod datą ostatniego dnia miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż na kasie fiskalnej

Zmiana nazewnictwa “dokumentu wewnętrznego”
Wyrazy „dokument wewnętrzny” zastępuje się wyrazami „dowód wewnętrzny”. Ujednolicono nazewnictwo z innymi przepisami, m.in. w sprawie prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów
Zmiana sformułowania
Wyrazy „ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy” zastępuje się wyrazami „oznaczenie RO – z dokumentów zbiorczych zawierających sprzedaż z kas rejestrujących”

Projektowana zmiana rozporządzenia ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Do zdarzeń za okresy rozliczeniowe przypadające przed dniem wejścia w życie zmienionego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Od kiedy obowiązywać będą zmiany JPK_V7?

  Projektowana zmiana rozporządzenia ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Do zdarzeń za okresy rozliczeniowe przypadające przed dniem wejścia w życie zmienionego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

 2. 🔸Jakie zmiany w zasadach wypełniania JPK_V7 są projektowane od stycznia 2023 r.?

  Zmiany od stycznia 2023 roku:

  • Grupa VAT
  • Oznaczenie GTU_08
  • Oznaczenie WSTO_EE dowodu wewnętrznego
  • Ewidencjonowanie faktur i innych dokumentów według daty powstania obowiązku podatkowego, także przez przedsiębiorców rozliczających podatek VAT kwartalnie
  • Nazewnictwo “dokumentu wewnętrznego”
  • Sformułowanie

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość