Przeterminowane płatności u ryczałtowca – ulga na złe długi w PIT

ulga na złe długi PIT

Dotychczas można było skorzystać z ulgi na złe długi w rozliczeniu VAT. Od stycznia 2020 roku została również wprowadzona taka ulga w rozliczeniu podatku dochodowego. Sprawdź jak ją rozliczyć w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego.

Dotychczas można było skorzystać z ulgi na złe długi w rozliczeniu VAT. Od stycznia 2020 roku została również wprowadzona taka ulga w rozliczeniu podatku dochodowego. Nowelizacja przepisów mająca na celu ograniczenie zatorów płatniczych obejmuje także ulgę na złe długi w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym. Ulga ma zastosowanie jedynie do transakcji krajowych. Przepisy określające zasady rozliczenia ulgi na złe długi zawierają się w art. 89a i 89b ustawy o VAT, w których wskazane jest, że ulga dotyczy dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju oraz w art. 11 ust. 4-19 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

1. Możliwości odliczenia ulgi

Ulgę na złe długi w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych rozliczamy w zaliczce na podatek dochodowy za miesiąc w którym wystąpiło prawo do odliczenia/naliczenia kwoty za nieopłaconą fakturę, czyli:

  • w okresie, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze. Jeżeli przychód w tym okresie jest niższy od wartości wynikającej z niezapłaconej faktury, wówczas jego pomniejszenia dokonuje się w kolejnej zaliczce na podatek dochodowy w danym roku podatkowym. Wynika to z art. 11 ust. 4-19 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
  • zgodnie z art. 11 ust. 5 i 6 jeżeli kwota podatku jest mniejsza niż kwota wykazanej ulgi można ją odliczać od przychodu przez okres kolejnych 3 lat licząc od końca roku podatkowego, za który powstało prawo do zmniejszenia.
  • podatnik zobowiązany jest wraz z deklaracją podatkową PIT-28, w której dokonuje korekty (ulgi na złe długi), zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika.

Na chwilę obecną nie jest określona forma w jakiej należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego o korekcie z zastosowaniem ulgi na złe długi. Również nie ma informacji na temat informowania w PIT rocznym o zastosowaniu ulgi w trakcie roku podatkowego.

2. Warunki zastosowania ulgi

Aby rozliczyć ulgę na złe długi w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w podatku dochodowym muszą być spełnione następujące warunki:

  • dłużnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  • od daty wystawienia faktury (rachunku) lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura (rachunek) lub została zawarta umowa;
  • transakcja handlowa zawarta jest w ramach działalności wierzyciela oraz działalności dłużnika, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • do dnia złożenia przez podatnika deklaracji podatkowej za dany okres płatność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

3. Nieopłacona faktura sprzedaży

Przychody przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtem ewidencjonowanym mogą być zmniejszone o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta w miesiącu, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze lub rachunku lub w umowie.Termin 90 dniowy liczy się od pierwszego dnia następującego po określonym na fakturze/rachunku terminie płatności.
W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zmniejsza się w odniesieniu do tej części.

Przykład 1

Pani Kasia wykonała usługę na kwotę 5000 zł za którą nie otrzymała zapłaty w terminie 90 dni od wskazanego terminu płatności na fakturze.
Pani Kasia ma prawo zastosować ulgę na złe długi, a więc może odliczyć od przychodu kwotę 5000 zł.
Przykład 2

Pani Kasia wykonała usługę 7 stycznia 2020 roku na kwotę 5000 zł. W terminie 90 dni od wskazanego terminu płatności na fakturze otrzymała zapłatę za usługę w wysokości 2000 zł.
Pani Kasia ma prawo zastosować ulgę na złe długi w części niezapłaconej, a więc może odliczyć od przychodu kwotę 3000 zł.

ulga na złe długi 2020

W jakich przypadkach można zastosować ulgę na złe długi?
 

4. Nieopłacona faktura zakupu

Przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym, który zalega z płatnością ponad 90 dni, z uwagi na brak możliwości odliczania kosztów, będzie zobowiązany do zwiększenia kwoty przychodów podlegających opodatkowaniu.

W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Przykład 1

Pan Marek nie zapłacił za usługę wykonaną 7 stycznia 2020 roku kwoty 5000 zł, w terminie 90 dni od wskazanego terminu płatności na fakturze.
Ponieważ Pan Marek rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym nie rozlicza kosztów, ma obowiązek doliczyć kwotę 5000 zł do podstawy opodatkowania.
Przykład 2

Pan Marek zapłacił za usługę wykonaną na kwotę 5000 zł, w terminie 90 dni od wskazanego terminu płatności na fakturze tylko 2000 zł.
Ponieważ Pan Marek rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym nie rozlicza kosztów, ma obowiązek doliczyć kwotę w części niezapłaconej, a więc kwotę 3000 zł.

Opłacasz zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych? Również możesz skorzystać z ulgi.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość