Blog ifirma.pl

Różne rodzaje działalności gospodarczej – jakie formy opodatkowania można wybrać?

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie jesteś wspólnikiem spółki cywilnej, czy też spółki osobowej? A może jesteś udziałowcem spółki z o.o. albo akcjonariuszem spółki akcyjnej? Wszystkie powyższe konfiguracje są dozwolone tylko w jaki sposób można opodatkować dochody?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zaletą gospodarki wolnorynkowej jest możliwość wchodzenia w różnego rodzaju przedsięwzięcia biznesowe. Można być właścicielem, wspólnikiem, udziałowcem tylko przepisy prawa podatkowego nie zawsze dają taką swobodę i dowolność przy rozliczaniu dochodów z różnych źródeł.

Jest kilka form opodatkowania, ale nie każda z nich może być stosowana przy danym rodzaju działalności.

Rodzaje spółek osobowych i spółka cywilna

Na potrzeby omówienia przedmiotowej problematyki przyjęto, że wspólnikami spółek osobowych są osoby fizyczne.

Spółki osobowe to:

 • spółka jawna,
 • spółka partnerska,
 • spółka komandytowa.

Spółka cywilna funkcjonuje w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego natomiast spółki osobowe w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Dochody osób będących wspólnikami spółek opodatkowane są tak samo jak osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach podatnikiem podatku dochodowego są wspólnicy spółek osobowych, a nie spółka.

Jednoosobowa działalność gospodarcza formy opodatkowania

Dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwoliła na wybór różnych form opodatkowania dochodów:

Spółki osobowe i spółka cywilna a formy opodatkowania

Formy opodatkowania /typy spółek Na zasadach ogólnych według skali podatkowej Na zasadach ogólnych podatkiem liniowym Zryczałtowanym podatkiem dochodowym Kartą podatkową
Spółka cywilna TAK TAK TAK TAK
Spółka jawna TAK TAK TAK NIE
Spółka partnerska lub komandytowa TAK TAK NIE NIE

Formy opodatkowania dochodów wspólników spółek

W przypadku spółek osobowych i spółek cywilnych istnieją pewne ograniczenia przy wyborze formy opodatkowania dochodów wspólników. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej jest wiążący dla wszystkich wspólników. Natomiast jeżeli część wspólników podejmie decyzję o opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a część podatkiem liniowym to taka formuła jest dozwolona.

Generalną zasadą dla opodatkowania dochodów spółek osobowych i cywilnych jest opodatkowanie według jednej ustawy.

Wspólnicy spółek osobowych i spółek cywilnych, którzy niezależnie od spółki prowadzą indywidualną działalność gospodarczą mogą opodatkować dochody z jednego źródła podatkiem według skali podatkowej lub liniowym a z drugiego źródła ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Niedopuszczalne jest opodatkowanie dochodów z jednej działalności podatkiem według skali podatkowej a z drugiej podatkiem liniowym.

Dopuszczalne formy łączenia form opodatkowania z różnych rodzajów działalności gospodarczej – jednoosobowej i spółki osobowej i cywilnej:

 • zryczałtowany podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy i podatek według skali podatkowej,
 • zryczałtowany podatek dochodowy i podatek liniowy,
 • podatek liniowy i podatek liniowy,
 • podatek według skali podatkowej i podatek według skali podatkowej.

Zeznania roczne przy różnych rodzajach działalności gospodarczej

Jeżeli dochody z różnych rodzajów działalności będą opodatkowane różnymi formami trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji należy je właściwie wykazać w składanych zeznaniach rocznych.

Dla przykładu:

Jeżeli została wybrana metoda:

 • zryczałtowany podatek dochodowy i podatek według skali podatkowej należy złożyć dwa odrębne zeznania – PIT-28 i PIT-36,
 • zryczałtowany podatek dochodowy i podatek liniowy – PIT-28 i PIT-36L.

W każdym zeznaniu należy wykazać sumy uzyskanych przychodów i kosztów z różnych rodzajów działalności jeżeli są opodatkowane w takiej samej formie.

Udziały lub akcje w spółkach kapitałowych

Fakt posiadania udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych nie ma żadnego przełożenia na formy opodatkowania dochodów czy to z jednoosobowej działalności czy ze spółek. Brak tego typu zależności wynika z przyczyny odmiennej od omawianych powyżej form opodatkowania wypłacanych zysków w postaci dywidendy. Płatnikami podatku od dywidendy są spółki lub domy maklerskie. Na nich ciąży obowiązek naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego w zryczałtowanej formie 19%. Przychody z kapitałów pieniężnych nie są wykazywane w zeznaniu rocznym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie