Sankcje za odliczenie podatku VAT w złym okresie rozliczeniowym

nabycie usług a odliczenie podatku VAT

Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT to pamiętaj, że VAT naliczony musisz rozliczyć we właściwym okresie rozliczeniowym. Jeśli tego nie zrobisz to poza odsetkami za zwłokę mogą cię spotkać jeszcze inne kary. Przeczytaj jakie!

Dodatkowe zobowiązanie w VAT zwane sankcją zostało ponownie wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku. Artykuł 112b i 112c omawia przypadki, w których dochodzi do wymierzenia dodatkowego zobowiązania w VAT. Wysokość sankcji może wynosić: 30%, 20% – po zmianie przepisów od września 2019 r. 15% i 100%. Aby się nie narażać na dodatkowe obciążenia fiskalne warto wiedzieć co kwestionują organy podatkowe.

W jakich sytuacjach przedsiębiorca może być ukaranym?

W ustawie opisane są przypadki, w których może dojść do wymierzenia dodatkowego zobowiązania podatkowego:

  • zaniżenie kwoty podatku należnego,
  • zawyżenie kwoty podatku naliczonego,
  • zawyżenie kwoty zwrotu lub kwoty do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe,
  • niezłożenie deklaracji VAT i brak zapłaty zobowiązania podatkowego.

To są przypadki, w których dojdzie do wymierzenia dodatkowej sankcji w wysokości 30% lub 15% w zależności od tego czy podatnik złoży korektę deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej czy też nie. Jeśli złoży i ureguluje zobowiązanie podatkowe najpóźniej w dniu złożenia korekty sankcja wyniesie 15%.

Kara w wysokości 100% dodatkowego zobowiązania wystąpi w sytuacji, gdy dojdzie do oszustwa podatkowego. Jeżeli faktury są wystawione przez podmiot nieistniejący, stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, potwierdzają kwoty i czynności niedokonane, wówczas przedsiębiorca będzie miał wymierzoną sankcję w wysokości 100% kwoty podatku naliczonego w tych fakturach.

W jakich sytuacjach przedsiębiorca nie może być ukarany?

Zgodnie z przepisami sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego nie stosuje się w następujących sytuacjach:

  • przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub celno-skarbowej podatnik złoży korektę deklaracji i ureguluje podatek z niej wynikający wraz z odsetkami za zwłokę,
  • jeżeli w złożonej deklaracji zostały popełnione błędy rachunkowe lub oczywiste omyłki,
  • rozliczenie w niewłaściwym okresie rozliczeniowym podatku należnego lub podatku naliczonego – ujęcie podatku w poprzednich lub następnych okresach rozliczeniowych, jeżeli nastąpi to przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej,
  • jeżeli za ten sam czyn podatnik ponosi odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Coraz częściej zaczyna dochodzić do nadinterpretacji przepisów przez organy skarbowe o czym świadczą wydawane wyroki sądowe. Najwięcej kontrowersji wzbudza rozliczenie podatku w niewłaściwym okresie rozliczeniowym.

▲ wróć na początek

Stanowisko sądów w tej sprawie

Często w praktyce sądów administracyjnych dochodzi do wydawania wyroków sądowych sprzecznych ze sobą co do istoty rozstrzyganych zagadnień. Tak też jest w sytuacji oceny rozliczenia podatku VAT w błędnym okresie rozliczeniowym. Zapadają wyroki niekorzystne z punktu widzenia podatnika, ale w ostatnim czasie pojawiło się również korzystne rozstrzygnięcie. W wyroku I SA/Bd 758/18 z 21.11.2018 r. sąd wydał wyrok korzystny dla organu podatkowego, uznał że sankcja jest zasadna. Odmienne stanowisko zajął sąd WSA w Warszawie w wyroku z dnia 15.04.2019 r. sygn. akt III SA/Wa 2497/18.

W uzasadnieniu tego wyroku czytamy m.in.:

“(…)W ocenie Sądu dokonana przez organ wykładnia art. 112b ust. 3 pkt 2 lit. b) u.p.t.u. bezpodstawnie, wbrew literalnej treści przepisu, uzależnia jego zastosowanie od obowiązku złożenia deklaracji korygującej wykazującej prawidłową kwotę zobowiązania podatkowego, zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego przed dniem wszczęcia kontroli.(…)”

W ocenie ekspertów podatkowych w obecnym stanie nie pozostaje nic innego jak czekać na rozstrzygnięcie NSA. Pozostaje mieć nadzieję, że stanowisko NSA będzie korzystne dla podatników.

Dodatkowe zobowiązanie w VAT z założenia jest karą za obejście przepisów podatkowych. Stosowanie sankcji w sytuacjach, gdy nie doszło do uszczuplenia należności we wpłatach do budżetu państwa, wydaje się być niezasadne.

▲ wróć na początek

Nowe sankcje za nierzetelne rozliczanie podatku VAT – przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość