Transakcje Google i Facebook w IFT-2/2R

Korzystając z usług reklamowych od Facebooka lub Google powinniśmy pamiętać o dodatkowym obowiązku sprawozdawczym, jakim jest złożenie rocznej informacji IFT-2/2R. Jest to istotne, ponieważ formularz składamy nawet wtedy, gdy fizycznie nie wpłacaliśmy podatku, korzystając ze zwolnienia od podatku u źródła. Zobacz na konkretnym przykładzie jak wypełnić taki formularz.

IFT-2/2R – informacja o wartości przychodu

Informacja IFT-2/2R służy przede wszystkim do ustalenia wartości przychodu, jaki uzyskały takie podmioty jak Facebook czy Google w danym roku podatkowym. Tym samym w formularzu wykazujemy wszystkie należności, które przekazaliśmy danemu kontrahentowi, niezależenie od tego, czy podlegały one opodatkowaniu, czy też korzystały ze zwolnienia.

Warto zwrócić uwagę, że w informacji wskazujemy kwoty rzeczywiście otrzymane przez kontrahenta w danym roku podatkowym. Jest to o tyle istotne, że suma ta nie zawsze będzie zgodna z sumą zafakturowanych przychodów. Różnica może wynikać z:

  • dłuższych terminów płatności – jeśli faktura została wystawiona w grudniu 2017 r., ale opłacona przez nas dopiero w styczniu 2018 r., to taką kwotę wykażemy dopiero w informacji za 2018 r.
  • różnic kursowych – gdyby przedsiębiorca otrzymał fakturę w walucie obcej, do informacji IFT-2/2R przyjmuje kwotę przeliczoną na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wypłaty należności (najczęściej – dzień dokonania przelewu).

Podatek u źródła oraz wypełnienie deklaracji ITF-2/2R – więcej przeczytasz tutaj.

IFT-2/2R – formularz na przykładzie

Przedsiębiorca Jan Kwiatkowski w 2017 r. korzystał z usług reklamowych za pośrednictwem Facebooka. Otrzymał trzy faktury:

  • w lutym 2017 r. na kwotę 750 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,0) w marcu 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 3000 zł
  • w październiku 2017 r. na kwotę 1000 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 5,0) w listopadzie 2017 r. – kwota w walucie polskiej wyniosła 5000 zł
  • w grudniu 2017 r., na kwotę 300 euro, którą opłacił i przeliczył wg średniego kursu NBP (kurs: 4,5) w styczniu 2018 r., kwota w walucie polskiej 1350 zł.

W związku z powyższym w 2017 r. przedsiębiorca przekazał do Facebooka za usługi reklamowe 8000 zł (w kwotach 3000 zł oraz 5000 zł); pozostałe 1350 zł zostało przekazane w 2018 r. Pan Kwiatkowski posiada certyfikat rezydencji Facebooka za 2017 r.

Wypełniając IFT-2R za 2017 r.

Jan Kwiatkowski wypełni dane wstępne – NIP swojej firmy oraz okres, którego druk dotyczy:

deklaracja IFT_2R

Następnie przechodzi do wypełnienia poszczególnych części:

A. Miejsce i cel składania deklaracji:

deklaracja IFT_2R

B. Dane swojej firmy jako płatnika podatku:

IFT_2R - dane podatnika

C. Dane Facebook – firmy otrzymującej należność:

deklaracja IFT_2R - facebook

D. Informacja o wysokości przekazanej należności w złotówkach – w tym przypadku w części zwolnionej z opodatkowania:

dochody w IFT_2R

H. Podpis i data sporządzenia dokumentu:

podatnik w IFT_2R

Warto pamiętać, że obowiązkowa jest jedynie informacja roczna (IFT-2R). W trakcie roku formularz (IFT-2) składamy wyłącznie na wniosek kontrahenta – wtedy też konieczne byłoby uzupełnienie pominiętych w tym przypadku dat w części G druku. Podobnie, gdyby formularz składał podmiot, którego rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym (np. spółka z o. o.) konieczne mogłoby się okazać wypełnienie części F, dotyczącej roku podatkowego.

Facebook i Google a zwolnienie z podatku u źródła – sprawdź, jakie są warunki!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań