Transakcje WDT a brak dokumentów wywozu towarów – sposób rozliczenia w JPK_V7

Dokonujesz transakcji WDT? Sprawdź, jak należy postąpić jeżeli nie posiadasz dokumentów wywozu towarów do terminu złożenia JPK_V7.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Transakcje zagraniczne pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są na porządku dziennym. Większość przedsiębiorców chce i wychodzi ze swoimi towarami poza granice kraju. Jest to niewątpliwie dobry kierunek, jednak w takich przypadkach trzeba jeszcze pamiętać o nieco innych zasadach rozliczania, szczególnie na gruncie ustawy o podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy zagadnienie związane z rozliczeniem transakcji Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów (WDT) w JPK_V7 w przypadku braku dokumentów wywozowych.

Jak należy dokumentować transakcję WDT?

Transakcje WDT należy rozumieć, jako sprzedaż towarów w ramach Unii Europejskiej pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów UE. Żeby można było uznać transakcję za WDT musi być spełnionych szereg warunków:

  • Sprzedawca i nabywca muszą być czynnymi podatnikami VAT, zarejestrowanymi do VAT UE.
  • Sprzedawca musi posiadać dowody potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Polski, żeby mógł zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Brak dokumentów wywozu towarów przy transakcji WDT – sposób rozliczenia w JPK_V7

Dowody potwierdzające wywóz towarów powinny się znaleźć w posiadaniu przedsiębiorcy przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy. Z posiadanych dokumentów musi w sposób jednoznaczny wynikać, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to przedsiębiorca nie może rozliczyć transakcji WDT za dany okres rozliczeniowy.

Przykład 1

Pan Daniel jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym do VAT UE, VAT rozlicza w miesięcznych okresach rozliczeniowych. W miesiącu czerwcu 2022 roku dokonał dostawy towarów do kontrahenta w Niemczech w ramach WDT. Do 25 lipca 2022 roku nie otrzymał dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy, a więc nie wykaże WDT za czerwiec w JPK_V7. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów dotarły do przedsiębiorcy 30 lipca 2022 r. w związku z tym wykaże transakcję WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za miesiąc czerwiec 2022 r. poprzez korektę JPK_V7.

Jeżeli dokumenty wywozowe nie znajdą się u przedsiębiorcy za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym, to wówczas transakcja WDT musi być wykazana w JPK_V7 w tym okresie ze stawką krajową. Rozliczenie będzie w takim przypadku wyglądało, tak jak zostało to opisane w przykładzie 2.

Przykład 2

Pan Adam dokonał sprzedaży w ramach transakcji WDT do kontrahenta z Czech w miesiącu maju 2022 r., podatek VAT rozlicza miesięcznie. Nie uzyskał dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do 25.06.2022 r. i niestety nie dysponował takim potwierdzeniem także do 25.08.2022 r. W takim przypadku pan Adam będzie zobowiązany wykazać w JPK_V7 za miesiąc lipiec 2022 r. dostawę ze stawką krajową, np. 23%. Jeżeli dokumenty dotrą do pana Adama 10.09.2022 r., to wówczas dokona korekty informacji podsumowującej VAT-UE, a także JPK_V7 za miesiąc maj 2022 r., w którym wykaże transakcję WDT ze stawką 0%. Trzeba będzie zrobić również korektę JPK_V7 za lipiec 2022 r., gdzie ta sprzedaż została wykazana ze stawką krajową, zmniejszy się podatek VAT należny od sprzedaży. Poniżej prezentujemy opisany sposób rozliczenia w zestawieniu tabelarycznym:

Data otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarówOkres wykazania transakcji WDT w JPK_V7 i VAT-UE
Do 25.06.2022 rZa maj 2022 r. ze stawką 0%
Do 25.07.2022 r.Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Do 25.08.2022 r.Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Po 25.08.2022 r.Za lipiec 2022 r. ze stawką krajową, np. 23%
Wpływ dokumentów 10.09.2022 r.Za maj 2022 r. ze stawką 0% poprzez korektę JPK_V7 i VAT-UE
Za lipiec 2022 r. korekta JPK_V7, w której będzie pomniejszony podatek VAT należny od sprzedaży
Przykład 3

Pan Andrzej rozlicza podatek VAT kwartalnie. Dokonał sprzedaży towarów do kontrahenta w Niemczech w miesiącu kwietniu 2022 r. Przy rozliczeniach kwartalnych będziemy rozpatrywali następujący scenariusz:

  • dokumenty potwierdzające dostarczenie towarów przedsiębiorca otrzymał do 25 lipca 2022 r. – wykazuje WDT ze stawką 0% w części deklaracyjnej za II kwartał 2022 r. Jeżeli przykładowo dokumenty dotrą 10.06.2022 r., to wówczas należy jeszcze skorygować część ewidencyjną JPK_V7 za miesiąc kwiecień i wykazać WDT ze stawką 0%,
  • dokumenty dotarły do 25.10.2022 r. dokonuje korekty JPK_V7 i VAT-UE za II kwartał 2022 r. i wykazuje ze stawką 0%. W takim przypadku korekta będzie obejmowała część ewidencyjną JPK_V7 za kwiecień 2022 r. i część deklaracyjną za II kwartał 2022 r.,
  • dokumenty nie dotarły do 25.10.2022 r. za III kwartał 2022 r. wykazuje ze stawką krajową, np. 23%.

Przy założeniu, że pan Andrzej znajdzie się w posiadaniu dokumentów 10.11.2022 r. powinien dokonać korekty JPK_V7 i VAT-UE za II kwartał i wykazać 0% stawkę VAT i korekty za III kwartał 2022 r., gdzie zmniejsza podatek VAT należny od sprzedaży.

Podsumowanie

Transakcja sprzedaży w ramach WDT najczęściej nie nastręczają większych problemów z ich rozliczeniem. Pamiętajmy, że stosowanie 0% stawki podatku VAT, a więc stawki obniżonej nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest posiadanie dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do kontrahenta w innym niż Polska kraju UE. Brak właściwego udokumentowania pozbawia prawa do zastosowania 0% stawki VAT. W jaki sposób należy postąpić w sytuacji otrzymania takich dokumentów z opóźnieniem zostało to szczegółowo omówione na przykładach w publikacji. Przedsiębiorca dokonujący transakcji WDT powinien odpowiedzialnie podchodzić do tych obowiązków, ponieważ w przeciwnym razie organ podatkowy opodatkuje takie dostawy stawką właściwą dla dostaw krajowych.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co w przypadku braku dokumentów wywozu towarów przy transakcji WDT?

    Z posiadanych dokumentów musi w sposób jednoznaczny wynikać, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to przedsiębiorca nie może rozliczyć transakcji WDT za dany okres rozliczeniowy.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce