Przeterminowane zobowiązanie podatkowe, przekształcające się w zaległość podatkową, to dla podatników spore obciążenie. Tym bardziej, że z każdym dniem zwłoki naliczane są odsetki za opóźnienie w spłacie. Dla przedsiębiorców w najtrudniejszej sytuacji przepisy przewidują jednak możliwość umorzenia takich odsetek.
Odsetki podatkowe – kiedy są niewymagane?
Odsetki od zaległości podatkowych są liczone w skali 8% na rok. Tym samym przy krótkich okresach zaległości i niewielkich kwotach może zdarzyć się, że odsetki nie będą wcale wymagane. Zgodnie z przepisami taka sytuacja ma miejsce, jeśli wysokość kwoty odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polskę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie opłata taka to 2,90 zł, zatem odsetki będą niewymagane do kwoty 8,70 zł.
WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2019 roku.
Umorzenie odsetek podatkowych – wniosek
Przedsiębiorca, dla którego wysokość narosłych odsetek od zaległości podatkowej jest zbyt wielkim obciążeniem, może zwrócić się do organu skarbowego o umorzenie odsetek podatkowych. Aby wszcząć taką procedurę, należy złożyć umotywowany wniosek – papierowo w urzędzie lub elektronicznie za pomocą ePUAP.
Organ skarbowy przyznaje ulgę w postaci umorzenia odsetek wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika albo interesem społecznym. Dlatego tak ważne jest umotywowanie wniosku i wskazanie przyczyn powstania zaległości (np. załamanie rynku, katastrofy naturalne, nagła ciężka choroba przedsiębiorcy) oraz dalszych następstw, które może przynieść umorzenie (np. brak konieczności zamykania firmy, utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rodziny).
Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej obejmuje odsetki naliczone do dnia złożenia wniosku włącznie.
Umorzone odsetki a zaległość podatkowa
Przedsiębiorca, który uzyskał ulgę w postaci umorzenia odsetek podatkowych, powinien upewnić się, czy oznacza to dla niego zupełne pożegnanie z odsetkami. Jeśli na chwilę otrzymania ulgi spłacona została zaległość, której odsetki dotyczyły, podatnik powinien już być wolny od zobowiązań z tego tytułu.
Jednak w sytuacji, gdy organ podatkowy zdecydował się umorzyć odsetki, natomiast zaległość nadal istnieje, należy pamiętać że odsetki nadal będą liczone. Zmieni się jedynie termin – w takim przypadku naliczamy je od dnia następującego po dniu złożenia wniosku o umorzenie odsetek.