Wydatki na edukacje przedsiębiorcy a koszty podatkowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w kosztach uzyskania przychodów znalazły się wydatki na kursy i szkolenia przedsiębiorcy. Ważne jest jednak, by zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między takim rozwojem właściciela firmy a uzyskiwanymi przychodami. W przeciwnym razie urząd skarbowy ma prawo zakwestionować ujęcie tego typu wydatków jako koszty podatkowe prowadzonej działalności.

Kursy i szkolenia przedsiębiorcy a koszty podatkowe

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te wydatki, które wpływają na osiągane przez przedsiębiorcę przychody lub stanowią zabezpieczenie ich źródła. W tym miejscu warto podkreślić, że, to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia związku danego kosztu z prowadzoną działalnością i osiąganymi z niej przychodami. Z kolei w art. 23 ustawy o PIT znajdziemy kategorie wydatków, które mimo związku z prowadzoną działalnością, nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

Co ważne, nie znajdziemy wśród nich wydatków na edukację właściciela firmy. Nie oznacza to jednak, że każdego rodzaju kursy i szkolenia przedsiębiorcy mogą być zaliczone do firmowych kosztów – ich kierunek powinien być bowiem ściśle związany z rodzajem prowadzonej działalności. W przeciwnym razie urząd skarbowy może uznać je za wydatek o charakterze osobistym.

Kursy i szkolenia przedsiębiorcy – co zaliczymy do kosztów?

Podsumowując, jeżeli podjęte przez przedsiębiorcę kursy i szkolenia mają związek z prowadzoną działalnością i będą w przyszłości rzutowały na osiągane przychody, podatnik ma prawo zaliczyć je do kosztów podatkowych. Poniżej przedstawiamy najczęściej ponoszone wydatki na edukację przedsiębiorcy, wraz z informacją, które z nich mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

RODZAJ WYDATKU

CZY MOŻE STANOWIĆ KOSZT PODATKOWY?

WYJAŚNIENIE

kurs języka obcego

tak

jeżeli przedsiębiorca nawiązuje relacje biznesowe z kontrahentami z zagranicy i umiejętność posługiwania się językiem obcym usprawni mu komunikację i podtrzymywanie kontaktu z takimi nabywcami (potwierdzeniem jest interpretacja indywidualna wydana 3 stycznia 2018 roku przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej nr: 0114-KDIP3-1.4011.412.2017.2.AM)

kurs prawa jazdy na samochód osobowy

nie

organy podatkowe uznają, że prawo jazdy to wydatek o charakterze osobistym, ponieważ przedsiębiorca będzie korzystał z niego prywatnie i najczęściej nie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej (stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 października 2011 roku nr: ITPB1/415-786/11/DP)

kurs prawa jazdy na samochód ciężarowy

tak

przedsiębiorca prowadzący firmę transportową lub szkołę nauki jazdy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na prawo jazdy kategorii C, ponieważ podniesie w ten sposób swoje kwalifikacje, co będzie rzutowało na osiągane przychody (potwierdzeniem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 2013 roku nr: ITPB1/415-1244/12/MW)

czesne za studia wyższe

tak

jeżeli podjęte studia zwiększą kwalifikacje przedsiębiorcy, co w efekcie wpłynie na osiągane przychody z działalności gospodarczej, czesne może stanowić koszt podatkowy (potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 6 listopada 2017 roku, nr: 0115-KDIT3.4011.326.2017.1.AK)

dodatkowe uprawnienia zawodowe

tak

jeżeli określone kwalifikacje są wymagane do uprawiania zawodu stanowiącego przedmiot działalności, wówczas wydatki na ich zdobycie może stanowić koszt podatkowy (sprawdź interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2016 r., sygn. IPPB1/4511-875/16-3/AM)
 

Jak księgować koszty podatkowe w KPiR? Sprawdź, do czego służą poszczególne kolumny!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań