Wydatki na edukacje przedsiębiorcy a koszty podatkowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w kosztach uzyskania przychodów znalazły się wydatki na kursy i szkolenia przedsiębiorcy. Ważne jest jednak, by zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między takim rozwojem właściciela firmy a uzyskiwanymi przychodami. W przeciwnym razie urząd skarbowy ma prawo zakwestionować ujęcie tego typu wydatków jako koszty podatkowe prowadzonej działalności.

Kursy i szkolenia przedsiębiorcy a koszty podatkowe

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te wydatki, które wpływają na osiągane przez przedsiębiorcę przychody lub stanowią zabezpieczenie ich źródła. W tym miejscu warto podkreślić, że, to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia związku danego kosztu z prowadzoną działalnością i osiąganymi z niej przychodami. Z kolei w art. 23 ustawy o PIT znajdziemy kategorie wydatków, które mimo związku z prowadzoną działalnością, nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

Co ważne, nie znajdziemy wśród nich wydatków na edukację właściciela firmy. Nie oznacza to jednak, że każdego rodzaju kursy i szkolenia przedsiębiorcy mogą być zaliczone do firmowych kosztów – ich kierunek powinien być bowiem ściśle związany z rodzajem prowadzonej działalności. W przeciwnym razie urząd skarbowy może uznać je za wydatek o charakterze osobistym.

Kursy i szkolenia przedsiębiorcy – co zaliczymy do kosztów?

Podsumowując, jeżeli podjęte przez przedsiębiorcę kursy i szkolenia mają związek z prowadzoną działalnością i będą w przyszłości rzutowały na osiągane przychody, podatnik ma prawo zaliczyć je do kosztów podatkowych. Poniżej przedstawiamy najczęściej ponoszone wydatki na edukację przedsiębiorcy, wraz z informacją, które z nich mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

RODZAJ WYDATKU

CZY MOŻE STANOWIĆ KOSZT PODATKOWY?

WYJAŚNIENIE

kurs języka obcego

tak

jeżeli przedsiębiorca nawiązuje relacje biznesowe z kontrahentami z zagranicy i umiejętność posługiwania się językiem obcym usprawni mu komunikację i podtrzymywanie kontaktu z takimi nabywcami (potwierdzeniem jest interpretacja indywidualna wydana 3 stycznia 2018 roku przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej nr: 0114-KDIP3-1.4011.412.2017.2.AM)

kurs prawa jazdy na samochód osobowy

nie

organy podatkowe uznają, że prawo jazdy to wydatek o charakterze osobistym, ponieważ przedsiębiorca będzie korzystał z niego prywatnie i najczęściej nie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej (stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 października 2011 roku nr: ITPB1/415-786/11/DP)

kurs prawa jazdy na samochód ciężarowy

tak

przedsiębiorca prowadzący firmę transportową lub szkołę nauki jazdy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na prawo jazdy kategorii C, ponieważ podniesie w ten sposób swoje kwalifikacje, co będzie rzutowało na osiągane przychody (potwierdzeniem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 2013 roku nr: ITPB1/415-1244/12/MW)

czesne za studia wyższe

tak

jeżeli podjęte studia zwiększą kwalifikacje przedsiębiorcy, co w efekcie wpłynie na osiągane przychody z działalności gospodarczej, czesne może stanowić koszt podatkowy (potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 6 listopada 2017 roku, nr: 0115-KDIT3.4011.326.2017.1.AK)

dodatkowe uprawnienia zawodowe

tak

jeżeli określone kwalifikacje są wymagane do uprawiania zawodu stanowiącego przedmiot działalności, wówczas wydatki na ich zdobycie może stanowić koszt podatkowy (sprawdź interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2016 r., sygn. IPPB1/4511-875/16-3/AM)
 

Jak księgować koszty podatkowe w KPiR? Sprawdź, do czego służą poszczególne kolumny!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań