Blog ifirma.pl

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

|
|
1 minut czytania
Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku Vat. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem Vat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w ustawie o VAT. Każdy sprzedawca obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku VAT. Pewnym ułatwieniem w chwili obecnej jest to, iż każdy podatnik może sprawdzić czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę

Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno. W tym przypadku można wystawić fakturę na spółkę cywilną. Faktura powinna zawierać w nazwie nabywcy nazwę spółki w brzmieniu podanym w zgłoszeniu rejestracyjnym NIP.

Inaczej jest w przypadku spółek kapitałowych. Bowiem opłacenie z konta prywatnego przez wspólnika spółki kapitałowej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za niedopuszczalne, gdyż spółka ma odrębną osobowość. Jedynie spółka może regulować swoje zobowiązania, a nie wspólnik z konta prywatnego. W takim przypadku  nie powinno się wystawiać faktury na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Czy dopuszczalna jest zapłata z konta prywatnego za fakturę wystawioną na spółkę?

    Opłacenie faktury z konta prywatnego przez wspólnika spółki cywilnej (np. spółka cywilna dwóch osób fizycznych), można uznać za dopuszczalne, bowiem w uproszczeniu prowadzona działalność gospodarcza i sama osoba fizyczna to jedno.
Komentarze czytelników
  1. 29 maja 2017 o 14:39
    Klient

    Jak się ma powyższy zapis do szybkich płatności?
    Czyli wspólnik spółki założył konto na stronie podając dane spółki i opłacił fakturę ze swojego konta prywatnego poprzez płatności online.
    W tym przypadku nie mam jak sprawdzić źródła przelewu – czy wystawiając fakturę na spółkę jestem narażony na konsekwencje?

  2. 30 maja 2017 o 08:38
    ifirma.pl

    Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie