|
|
2 minut czytania

Zmiany w obowiązkach pracodawcy od 1 września 2016 r.

Po nowelizacji przepisów od 1 września 2016 r. każdy pracownik przed podjęciem pracy będzie musiał mieć umowę o pracę zawartą na piśmie albo potwierdzone w formie pisemnej warunki umowy, jeżeli nie została ona zawarta na piśmie. Oznacza to, że jak zatrudnimy pracownika od 1 września 2016 r. to umowę należy z nim zawrzeć najpóźniej tego samego dnia przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków służbowych.

zmiany w obowiązkach pracodawcy przy podpisywaniu umowy
Z dniem 1 września 2016 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz. U. z 2014 r. poz.1502, z późn. zm. Wprowadza ona istotne zmiany w obowiązkach pracodawcy. A mianowicie, po nowelizacji przepisów od 1 września 2016 r. każdy pracownik przed podjęciem pracy będzie musiał mieć umowę o pracę zawartą na piśmie. Albo potwierdzone w formie pisemnej warunki umowy, jeżeli nie została ona zawarta na piśmie. Oznacza to, że jak zatrudnimy pracownika od 1 września 2016 r. to umowę należy z nim zawrzeć najpóźniej tego samego dnia przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków służbowych.

Zmiany w obowiązkach pracodawcy – Kodeks pracy

Reguluje to art. 29 § 2 Kodeksu pracy
„ Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.”
Druga zmiana dotyczy tego, że przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca ma obowiązek zapoznać go z regulaminem pracy – art. 1043 § 2 Kodeksu pracy
„Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy.”
Następna zmiana dotyczy pracowników młodocianych, a dokładnie tego, że pracodawca ma obowiązek przed dopuszczeniem takiej osoby do pracy zapoznać ją z wykazem prac lekkich obowiązujących w zakładzie pracy – mówi o tym art. 2001 § 5 Kodeksu pracy
„Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem go do pracy.”
Ważne!
Nowe zmiany w obowiązkach pracodawcy dotyczą również kar finansowych. Istotny jest fakt, że za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, na pracodawcę albo osobę działającą w jego imieniu mogą zostać nałożone sankcje, czyli kara grzywny od 1000 zł do 30 tys. zł. Reguluje to art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy. Autor: Małgorzata Michalak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Komentarze czytelników
  1. 7 września 2016 o 17:30
    Muzyczny Fan

    Ojć, grzywny są dosyć wysokie. Głupio by było przez niedopatrzenie narazić się na karę. Pracownikowi pewnie nie zależy na tej papierkowej pilności, ale dopiero w razie problemów zapoznaje się z prawem i przepisami. Dobrze, że tu wszedłem.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie