Zastanawiasz się czy spadkobierca ma obowiązek dokonać zwrotu ulgi termomodernizacyjnej? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać określona kategoria osób. W jaki sposób powinno się rozliczać ulgę zostało opisane w ustawie o podatku dochodowym, a co można odliczyć w ramach ulgi w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się szukaniem odpowiedzi na pytanie czy spadkobierca, który nie kontynuuje prac spadkodawcy w związku z ulgą termomodernizacyjną powinien dokonać zwrotu ulgi, zapraszamy do lektury.
Osoba, która chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi spełniać kilka warunków, o których piszemy poniżej.
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego, w tym w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej |
Rozliczenia ulgi w zeznaniu rocznym mogą dokonywać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale również przedsiębiorcy, bez względu na wybraną formę opodatkowania, którzy rozliczają podatek:
|
Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53.000 zł |
---|
Na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego został wyznaczony okres 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Maksymalny okres rozliczania ulgi wynosi 6 lat |
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika VAT czynnego. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury |
Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych został opublikowany w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju |
W kontekście omawianej tematyki będzie interesowało nas podejście organów podatkowych do tematu dziedziczenia ulgi termomodernizacyjnej. Chodzi o sytuację, w której nabycie prawa do ulgi powstało po stronie spadkodawcy, a rozliczanie ulgi jest kontynuowane przez spadkobiercę. W tym obszarze nie ma przepisów, z których wynikałaby zasada postępowania. Dlatego trzeba będzie odwołać się do wydawanych interpretacji podatkowych. Jak się okazuje podejście Ministerstwa Finansów nie było w tej materii jednolite. Początkowo organy podatkowe zajmowały stanowisko, że ulga termomodernizacyjna nie może być dziedziczona, co się jednak zmieniło. Mowa jest o interpretacji zmieniającej nr DOP3.8222.1.2023.CNRU z dnia 26.04.2023 r., w której Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził nieprawidłowość interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawa dotyczyła możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przez córkę po zmarłej matce. W uzasadnieniu do zmiany interpretacji Szef KAS napisał m.in., że przepisy ustawy o PIT nie regulują tego zagadnienia, jednak w takim przypadku zastosowanie będą miały przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Biorąc pod uwagę te przepisy prawo do ulgi termomodernizacyjnej, jako prawo majątkowe podlega dziedziczeniu na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Natomiast podstawą odliczenia ulgi będzie decyzja wydana przez organ podatkowy, w której zostanie określona kwota poniesionych wydatków, nie będą to więc faktury wystawione na zmarłą mamę.
Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeśli spadkobierca nie będzie kontynuował prac w ramach ulgi termomodernizacyjnej w związku z rozpoczętymi działaniami przez spadkodawcę. Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się inna osoba. W interpretacji nr 0114-KDIP3-2.4011.710.2022.2.AC z dnia 25.10.2022 r. został opisana sprawa, która rozstrzygała kwestię zwrotu ulgi termomodernizacyjnej otrzymanej przez zmarłą mamę z uwagi na nieukończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie ustawowych 3 lat. Spadkobierca nie mógł kontynuować prac termomodernizacyjnych stąd pytanie co ze zwrot podatku otrzymanego przez zmarłą mamę. Wnioskodawczyni stała na stanowisku, że nie ma obowiązku zwrotu kwoty ulgi i z tym stanowiskiem zgodził się również Dyrektor KIS. W uzasadnieniu zostało napisane m.in., że jeśli spadkobierca będzie kontynuował termomodernizację, to może w terminie 3 lat odliczyć poniesione wydatki w ramach limitu przysługującego spadkodawcy. Natomiast jeśli rozpoczęte prace termomodernizacyjne, nie będą kontynuowane, to spadkobierca nie jest zobowiązany do dokonania zwrotu z zeznania rocznego otrzymanego przez spadkodawcę.
W ustawie o podatku dochodowym nie została uregulowana kwestia dziedziczenia ulgi termomodernizacyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą tu zastosowania inne przepisy, a mowa jest o Ordynacji podatkowej. Organy podatkowe uznają, że ulga termomodernizacyjna, jako prawo majątkowe, podlega dziedziczeniu o ile będzie kontynuowana przez spadkobiercę. Odrębna kwestia była rozstrzygana w innej interpretacji, w której zadano pytanie odnośnie zwrotu ulgi rozliczonej w zeznaniu rocznym, który otrzymał przed śmiercią spadkodawca. W zaprezentowanym rozstrzygnięciu Dyrektor KIS wskazał, że w takim przypadku spadkobierca nie ma obowiązku zwrotu nadpłaty z zeznania rocznego. Jak widać przepisy nie są precyzyjne i nie rozstrzygają wielu kwestii, z którymi się mierzą nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. W takich przypadkach najczęściej pozostaje kierowania wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!