Blog ifirma.pl

Co można załatwić przez ePUAP: zawieszenie działalności gospodarczej

|
|
4 minut czytania
Jak zawiesić działalność przez ePUAP? Kto i na jak długo może zawiesić swoją działalność? Zapraszamy do lektury.

Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zawieszenie działalności gospodarczej w pewnych okolicznościach niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli twój biznes ma charakter sezonowy, straciłeś płynność finansową, potrzebujesz przerwy od pracy w związku z kwestiami zdrowotnymi, chcesz w pełni poświęcić się opiece nad dzieckiem lub po prostu odpocząć, będzie to świetna opcja, która umożliwi ci nie tylko zatroszczenie się o inne sfery swojego życia, ale też poczynienie pewnych oszczędności.

Dzięki usługom dostępnym na ePUAP – elektronicznej platformie do kontaktu z organami administracji publicznej możesz to zrobić w pełni zdalnie – bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, bezpiecznie i szybko.  

Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet

Profil zaufany – jak założyć? 

Istnieje kilka, równie skutecznych sposobów uzyskania elektronicznego podpisu do załatwiania spraw urzędowych online. Pierwszy z nich to osobiste uwierzytelnienie, którego dokonać można w jednej z placówek potwierdzających. Wśród nich znajdują się m.in. urzędy gmin, urzędy miast, starostwa powiatowe, oddziały ZUS, urzędy skarbowe oraz  placówki pocztowe. Chcąc jednak maksymalnie uprościć cały proces, można skorzystać z form dostępnych online. Te ostatnie to: 

 • uwierzytelnienie przez internetowe konto bankowego – uczynić to mogą klienci Banku Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski (PKO BP), Banku Polska Kasa Opieki (Bank Pekao), Inteligo oraz Banków Spółdzielczych z Grupy BPS;
 • uwierzytelnienie z zastosowaniem aplikacji eDO App oraz e-dowodu (zbliżeniowo);
 • uwierzytelnienie kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Zawieszenie działalności – co warto wiedzieć?

Zawiesić działalność może jedynie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, a więc podmiotów, z którymi podpisano umowę o pracę. Umowy cywilnoprawne nie uniemożliwiają mu zatem skutecznego zawieszenia prowadzonej przez niego działalności.

Co więcej, z możliwości tej skorzystać mogą również przedsiębiorcy, których wszyscy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki, jej zawieszenie możliwe będzie o tyle, o ile decyzję o tym kroku podejmą wszyscy wspólnicy. 

Dlaczego jednak warto rozważyć zawieszenie swojej działalności? W pierwszej kolejności jest to szansa na zminimalizowanie ryzyka biznesowego w okolicznościach, które nie służą rozwojowi działalności. To też sposób na uniknięcie kosztów związanych z prowadzeniem firmy – w czasie zawieszenia działalności ustaje bowiem obowiązek opłacania składek ZUS, uiszczania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT, co może mieć duże znaczenie w trudnych sytuacjach finansowych.

W końcu to możliwość oderwania się od obowiązków związanych z prowadzeniem własnego biznesu, na rzecz innych, każdorazowo odmiennych sytuacji życiowych – ustawodawca nie ogranicza przedsiębiorców w zakresie przyczyn, wraz z którymi powstaje możliwość zawieszenia działalności.

Okres zawieszenia działalności zależy od decyzji samego podmiotu gospodarczego. Zgodnie bowiem z treścią art. 23. ustawy Prawo przedsiębiorców: 

 

Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.

Jak zawiesić działalność przez ePUAP?

Wniosek o zawieszenie działalności przez ePUAP można złożyć online, logując się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą profilu zaufanego. Po uwierzytelnieniu tożsamości i przekierowaniu do panelu przedsiębiorcy można już wybrać opcję zawieszenia działalności gospodarczej. Wnioskiem właściwym w tym zakresie na ePUAP jest CEIDG-1.

Poniżej znajduje się instrukcja wypełnienia go krok po kroku, z uwzględnieniem kwestii, które mogą nasuwać pewne wątpliwości: 

 • sekcja 01. – w tym miejscu należy zaznaczyć “wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”;
 • sekcja 03.– wymaga wskazania identyfikatorów PESEL, NIP, REGON, nazwiska, imienia i daty urodzenia;
 • sekcja 04. – należy w niej wskazać miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania;
 • sekcja 06. – w tym miejscu należy wskazać pełną nazwę firmy;
 • sekcja 07. – to miejsce na wskazanie skróconej nazwy firmy;
 • sekcja 10. – należy wskazać adres siedziby działalności;
 • sekcja 11. – jeżeli firma posiada jeszcze inne placówki, jest to miejsce na wskazanie informacji, które ich dotyczą; 
 • sekcja 13.– chcąc zadeklarować dalsze ubezpieczenie w ramach KRUS, należy uzupełnić właściwe dane w tej sekcji;
 • sekcja 14. – jest kluczowa w razie chęci zawieszenia działalności gospodarczej – w tym miejscu wskazuje się datę zawieszenia działalności i ewentualną chęć skonkretyzowania daty wznowienia jej prowadzenia;
 • sekcja 15. – w tym miejscu oznaczyć można termin, w którym planuje się wznowić działalność (choć jego wskazanie nie jest obligatoryjne);
 • sekcja 17.– przeznaczona jest do uzupełnienia danych właściwego dla danego przedsiębiorcy naczelnika urzędu skarbowego;
 • sekcja 26. – to przestrzeń na wskazanie rachunków bankowych, z którymi związana jest zawieszana działalność gospodarcza;
 • sekcja 29. – to miejsce na oznaczenie rodzaju i ilości załączników dołączanych do wniosku. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak założyć profil zaufany?

   Profil zaufany założyć można, zgłaszając się do jednego z punktów potwierdzających lub przez internet, logując się przez system bankowy, korzystając z e-dowodu i aplikacji eDO App albo z kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  2. Jak zawiesić działalność online?

   Działalność online zawiesić można, wypełniając wniosek CEIDG-1.
  3. Jak zawiesić działalność przez profil zaufany?

   Działalność gospodarczą można zawiesić, logując się przez profil zaufany na stronie internetowej CEIDG.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie