Co można załatwić przez ePUAP: zawieszenie działalności gospodarczej

zawieszenie działalności gospodarczej przez internet

Jak zawiesić działalność przez ePUAP? Kto i na jak długo może zawiesić swoją działalność? Zapraszamy do lektury.

Zawieszenie działalności gospodarczej w pewnych okolicznościach niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli twój biznes ma charakter sezonowy, straciłeś płynność finansową, potrzebujesz przerwy od pracy w związku z kwestiami zdrowotnymi, chcesz w pełni poświęcić się opiece nad dzieckiem lub po prostu odpocząć, będzie to świetna opcja, która umożliwi ci nie tylko zatroszczenie się o inne sfery swojego życia, ale też poczynienie pewnych oszczędności.

Dzięki usługom dostępnym na ePUAP – elektronicznej platformie do kontaktu z organami administracji publicznej możesz to zrobić w pełni zdalnie – bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, bezpiecznie i szybko.  

Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet

Profil zaufany – jak założyć? 

Istnieje kilka, równie skutecznych sposobów uzyskania elektronicznego podpisu do załatwiania spraw urzędowych online. Pierwszy z nich to osobiste uwierzytelnienie, którego dokonać można w jednej z placówek potwierdzających. Wśród nich znajdują się m.in. urzędy gmin, urzędy miast, starostwa powiatowe, oddziały ZUS, urzędy skarbowe oraz  placówki pocztowe. Chcąc jednak maksymalnie uprościć cały proces, można skorzystać z form dostępnych online. Te ostatnie to: 

 • uwierzytelnienie przez internetowe konto bankowego – uczynić to mogą klienci Banku Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski (PKO BP), Banku Polska Kasa Opieki (Bank Pekao), Inteligo oraz Banków Spółdzielczych z Grupy BPS;
 • uwierzytelnienie z zastosowaniem aplikacji eDO App oraz e-dowodu (zbliżeniowo);
 • uwierzytelnienie kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Zawieszenie działalności – co warto wiedzieć?

Zawiesić działalność może jedynie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, a więc podmiotów, z którymi podpisano umowę o pracę. Umowy cywilnoprawne nie uniemożliwiają mu zatem skutecznego zawieszenia prowadzonej przez niego działalności.

Co więcej, z możliwości tej skorzystać mogą również przedsiębiorcy, których wszyscy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki, jej zawieszenie możliwe będzie o tyle, o ile decyzję o tym kroku podejmą wszyscy wspólnicy. 

Dlaczego jednak warto rozważyć zawieszenie swojej działalności? W pierwszej kolejności jest to szansa na zminimalizowanie ryzyka biznesowego w okolicznościach, które nie służą rozwojowi działalności. To też sposób na uniknięcie kosztów związanych z prowadzeniem firmy – w czasie zawieszenia działalności ustaje bowiem obowiązek opłacania składek ZUS, uiszczania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT, co może mieć duże znaczenie w trudnych sytuacjach finansowych.

W końcu to możliwość oderwania się od obowiązków związanych z prowadzeniem własnego biznesu, na rzecz innych, każdorazowo odmiennych sytuacji życiowych – ustawodawca nie ogranicza przedsiębiorców w zakresie przyczyn, wraz z którymi powstaje możliwość zawieszenia działalności.

Okres zawieszenia działalności zależy od decyzji samego podmiotu gospodarczego. Zgodnie bowiem z treścią art. 23. ustawy Prawo przedsiębiorców: 

 

Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.

Jak zawiesić działalność przez ePUAP?

Wniosek o zawieszenie działalności przez ePUAP można złożyć online, logując się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą profilu zaufanego. Po uwierzytelnieniu tożsamości i przekierowaniu do panelu przedsiębiorcy można już wybrać opcję zawieszenia działalności gospodarczej. Wnioskiem właściwym w tym zakresie na ePUAP jest CEIDG-1.

Poniżej znajduje się instrukcja wypełnienia go krok po kroku, z uwzględnieniem kwestii, które mogą nasuwać pewne wątpliwości: 

 • sekcja 01. – w tym miejscu należy zaznaczyć „wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”;
 • sekcja 03.– wymaga wskazania identyfikatorów PESEL, NIP, REGON, nazwiska, imienia i daty urodzenia;
 • sekcja 04. – należy w niej wskazać miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania;
 • sekcja 06. – w tym miejscu należy wskazać pełną nazwę firmy;
 • sekcja 07. – to miejsce na wskazanie skróconej nazwy firmy;
 • sekcja 10. – należy wskazać adres siedziby działalności;
 • sekcja 11. – jeżeli firma posiada jeszcze inne placówki, jest to miejsce na wskazanie informacji, które ich dotyczą; 
 • sekcja 13.– chcąc zadeklarować dalsze ubezpieczenie w ramach KRUS, należy uzupełnić właściwe dane w tej sekcji;
 • sekcja 14. – jest kluczowa w razie chęci zawieszenia działalności gospodarczej – w tym miejscu wskazuje się datę zawieszenia działalności i ewentualną chęć skonkretyzowania daty wznowienia jej prowadzenia;
 • sekcja 15. – w tym miejscu oznaczyć można termin, w którym planuje się wznowić działalność (choć jego wskazanie nie jest obligatoryjne);
 • sekcja 17.– przeznaczona jest do uzupełnienia danych właściwego dla danego przedsiębiorcy naczelnika urzędu skarbowego;
 • sekcja 26. – to przestrzeń na wskazanie rachunków bankowych, z którymi związana jest zawieszana działalność gospodarcza;
 • sekcja 29. – to miejsce na oznaczenie rodzaju i ilości załączników dołączanych do wniosku. 

Zobacz również nasz film o zawieszeniu działalności gospodarczej:

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak założyć profil zaufany?

  Profil zaufany założyć można, zgłaszając się do jednego z punktów potwierdzających lub przez internet, logując się przez system bankowy, korzystając z e-dowodu i aplikacji eDO App albo z kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

 2. 🔸Jak zawiesić działalność online?

  Działalność online zawiesić można, wypełniając wniosek CEIDG-1.

 3. 🔸Jak zawiesić działalność przez profil zaufany?

  Działalność gospodarczą można zawiesić, logując się przez profil zaufany na stronie internetowej CEIDG.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość