Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. To, jaka stawka VAT znajdzie zastosowanie zależy od kilku czynników. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż na rzecz osób fizycznych (niebędących podatnikami VAT) z krajów unijnych na gruncie podatku od towarów i usług!
Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika VAT
Jeżeli polski przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej z innego kraju UE, jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas co do zasady powinien on opodatkować taką sprzedaż w kraju, w którym zakończyła się dostawa (towar został skonsumowany). Takiej transakcji nie wykazuje się w żaden sposób w polskiej deklaracji VAT. Jednak by ułatwić handel między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzone zostały uproszczenia w rozliczaniu tego typu transakcji, pod warunkiem, że spełniają one warunki pozwalające na uznanie ich za sprzedaż wysyłkową.
Sprzedaż wysyłkowa to sprzedaż towarów przez polskiego podatnika VAT, gdy towary te są transportowane bezpośrednio z Polski do kraju nabywcy, którym jest osoba prywatna (tzn. nieprowadząca własnej działalności gospodarczej).
Jeżeli ww. warunki są spełnione, wówczas polski przedsiębiorca nie musi (ale może) rejestrować się w kraju nabywcy i rozliczać tam podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdzie wówczas polska stawka VAT (najczęściej 23%). Co ważne, z tego uproszczenia można korzystać do limitów sprzedaży wysyłkowej określanych indywidualnie przez każde państwo członkowskie (np. w Niemczech jest to 100 tys. EUR rocznie, a w Czechach 34 tys. EUR rocznie). Po przekroczeniu progu tego typu transakcji z danym krajem w ciągu roku, konieczna staje się rejestracja do VAT w tamtejszym urzędzie.
Ważne!
Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych z krajów UE każdorazowo należy udokumentować fakturą (zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Więcej na temat sprzedaży wysyłkowej i związanych z nią ograniczeniach przeczytasz tutaj.
Sprzedaż towarów osobie prywatnej z UE przez podatnika zwolnionego z VAT
Jeżeli sprzedaży towarów dla osoby fizycznej z innego kraju członkowskiego dokonuje polska firma, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Wówczas tego typu transakcja powinna być traktowana jak zwykła sprzedaż krajowa. Należy uwzględnić ją w uproszczonym rejestrze sprzedaży i wystawić fakturę ze stawką “zw” oraz podstawą zwolnienia z VAT.
Proszę o podpowiedź co w sytuacji jeżeli:
– prowadzę sprzedaż do UE (firma – firma),
– chcę sprzedawać również do UE (firma – osoba fizyczna)
– towary chcę dostarczać osobiście, a nie wysyłkowo (taka specyfika), płatność gotówka przy odbiorze
– wystawiam FV (0%), nie posiadam kasy fiskalnej
– składam deklaracje INTRASTAT wywóz, jak by się miała sprzedaż do osoby fizycznej do tych deklaracji
– jak połączyć biznes na terenie UE (firma – firma i firma – osoba fizyczna)
Dzień dobry,
Rozszerzamy zasięg swojego działania na kraje Europy zachowniej. Proszę o informację jakim VATem, podatkiem mamy dokonywać wyliczeń dla sprzedaży dla osoby prywatnej z innego kraju członkowskiego.