Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a podatek dochodowy

Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna - podatek dochodowy

 

Przepisy nie zabraniają przystąpienia do spółki cywilnej, gdy prowadzimy już jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą natomiast ograniczyć możliwości rozliczania się z podatku dochodowego.

Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a PIT

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania się w swojej działalności według skali podatkowej albo liniowo (zobacz porównanie). Opcje są zasadniczo dostępne zarówno w jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i w spółce cywilnej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a podatek dochodowy

Jeśli do spółki cywilnej przystępuje wspólnik, który prowadzi już swoją działalność, może on wybrać jedynie taką formę opodatkowania, na jaką zdecydował się w swojej jednoosobowej firmie. Dlaczego?

Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa – nie posiada ona osobowości prawnej, a co za tym idzie – nie może być samodzielnym podatnikiem. Dlatego podatnikami w tym przypadku są wspólnicy spółki, którzy – mimo że prowadzą jedną firmę – rozliczają się z podatku dochodowego osobno, we własnych zeznaniach podatkowych.

Uwaga!

Wspólnicy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT mogą wybrać skalę podatkową lub podatek liniowy niezależnie od siebie. Konieczność rozliczania się na dokładnie takich samych zasadach powstaje tylko w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego (szczegóły).

Tym samym przedsiębiorca uzyskujący dochody z dwóch działalności nie powinien rozliczać się z nich oddzielnie. Dlatego też metoda rozliczenia PIT w działalności jednoosobowej będzie rzutowała na rozliczenie w spółce cywilnej (co potwierdza także art. 9a ust. 5 ustawy o PIT).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a podatek dochodowy

JDG i spółka cywilna a zryczałtowane formy opodatkowania

Obok podstawowych form rozliczania podatku dochodowego przewidzianych ustawą o PIT, przepisy uwzględniają także rozliczenia ryczałtowe. Generalnie fakt, że przystępujemy do spółki cywilnej, nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, nawet jeśli mamy już firmę opodatkowaną na innych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że wspólnicy spółki skorzystają z ryczałtu ewidencjonowanego tylko wtedy, kiedy na taką opcję zgodzi się każdy wspólnik.

Program do faktur – Darmowe konto Jednoosobowa działalność i spółka cywilna a podatek dochodowy

Uwaga!
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej zasadniczo wyklucza możliwość rozliczania się na zasadzie karty podatkowej – jednym z warunków jej zastosowania jest bowiem brak innej działalności gospodarczej.

Podsumowując:

Prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę cywilną, można generalnie stosować następujące kombinacje form opodatkowania:

 
 skala podatkowa – SC
 podatek liniowy – SC
ryczałt ewidencjonowany – SC
karta podatkowa – SC
skala podatkowa – JDG
TAK
NIE
TAK
NIE
podatek liniowy – JDG
NIE
TAK
TAK
NIE
ryczałt ewidencjonowany – JDG
TAK
TAK
TAK
NIE
karta podatkowa – JDG
NIE
NIE
NIE
NIE
Prowadząc dwie firmy także możesz zmienić formę opodatkowania! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. fantastory

    Tabelka pokazuje że można połączyć ” podatek liniowy – SC” oraz „ryczałt ewidencjonowany – JDG”

    ale z opisu wynika że to niemożliwe? pomyłka czy źle rozumiem?

  2. Ifirma

    Tabelka pokazuje, że takie połączenie jest możliwe i tekst pisany również temu nie przeczy. Jeżeli wskaże Pan konkretnie, która część tekstu budzi Pana wątpliwość odniesiemy się do konkretu i jeżeli zajdzie potrzeba doprecyzujemy treść.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość