Blog ifirma.pl

Najem prywatny a wpłata na rachunek na białej liście

|
|
4 minut czytania
Dokonujesz płatności za najem? Sprawdź, czy musi to być rachunek bankowy znajdujący się na białej liście.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości i ma to związek z prowadzoną działalnością gospodarczą mają dylemat, czy opłaty za najem prywatny powinny być dokonywane na rachunek znajdujący się na białej liście. Od 2020 roku wpłata na inny numer rachunku bankowego w pewnych okolicznościach może ich pozbawić prawa do ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodów. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali, czy wpłaty za najem prywatny muszą być dokonywane na rachunki bankowe znajdujące się na białej liście.

Co to jest biała lista?

W 2019 roku Ministerstwo Finansów opracowało nowe narzędzie umożliwiające weryfikację w szczególności podatników VAT. W wyszukiwarce można sprawdzić, czy podatnik jest zarejestrowany w VAT jako czynny lub zwolniony, ale można również zobaczyć numer rachunku bankowego, jaki jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

O co toczy się spór?

Od 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w świetle, których zapłata za transakcję na kwotę brutto przekraczającą 15.000 zł na rachunek spoza białej listy pozbawia przedsiębiorcę do ujęcia wydatku w kosztach. Dodatkowo należy jeszcze wyjaśnić, że pomimo iż jednostkowa wartość transakcji nie przekracza owych 15.000 zł, to i tak jeżeli jest to transakcja jednolita gospodarczo, to stosuje się przepisy ustawy o PIT. W przypadku najmu będzie brana pod uwagę kwota wynikająca z zawartej umowy. Pojęcie transakcji w rozumieniu limitów podatkowych zostało szczegółowo wyjaśnione w podlinkowanej publikacji.

Spór toczy się o to, że osoby prywatne nie posiadają rachunku firmowego, co automatycznie przesądza możliwość umieszczenia takiego rachunku na białej liście. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z najmu natomiast mają obawy co do uznania wydatków za najem w kosztach podatkowych.

Sprzeczne stanowisko organów podatkowych

Na początku obowiązywania przepisów w 2019 i 2020 roku Ministerstwo Finansów na łamach publikacji specjalistycznych wyrażało pogląd, że nawet w sytuacji, gdy najem prywatny korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z uwagi na charakter najmu – na cele mieszkaniowe, ale wynajmujący jest czynnym podatnikiem VAT, to i tak najemca powinien dokonywać zapłaty na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście. Te i inne wypowiedzi wprowadziły sporo zamieszania do rozliczeń najmu prywatnego w kontekście rachunków na białej liście. Na szczęście organy podatkowe zaczęły zmieniać swoje stanowisko w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Stanowisko organów podatkowych w wydawanych interpretacjach

Jednym z takich ciekawych rozstrzygnięć jest interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2020 roku nr 0111-KDIB1-2.4010.499.2019.4.ANK. Wnioskodawca prowadzi działalność gastronomiczną i wynajmuje na ten cel liczne lokale. Z rozstrzygnięcia wynika, że przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek powyżej 15.000 zł za najem nieruchomości od osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej wpisanej do ewidencji przedsiębiorców CEIDG. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy wpłata została uiszczona na rachunek inny, niż wskazany na białej liście. Oczywiście wydatek musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W innej interpretacji nr 0111-KB2-1.4010.602.2019.2.PB z dnia 5 marca 2020 roku Dyrektor KIS uznał, że płatność czynszu najmu na rzecz wynajmującej na jej prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który nie widnieje na tzw. białej liście pozwala na ujmowania wydatków w kosztach uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym wynajmująca wystawia faktury ze stawką 23%, widnieje na tzw. „białej liście”, jako podatnik VAT czynny, ale nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo Przedsiębiorców. Na białej liście nie jest odnotowany żaden rachunek bankowy. Wynajmująca posiada tylko prywatny rachunek ROR, którego nie ma na białej liście i wpłaty z tytułu czynszu najmu dokonywane są na ten rachunek.

Podsumowanie

Osoby, które wynajmują nieruchomości prywatne najczęściej nie prowadzą działalności gospodarczej. Jak wynika z zaprezentowanych w publikacji rozstrzygnięć, najemca nie musi dokonywać w takich przypadkach płatności na rachunek znajdujący się na białej liście, nawet jeśli taki podmiot jest zarejestrowany, jako czynny podatnik VAT. Są to rozstrzygnięcia korzystne zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Pamiętajmy jednak, że są to indywidualne interpretacje, wiążące tylko dla strony, która o nią wystąpiła. Zawsze najemca może złożyć zawiadomienie ZAW-NR o wpłacie na rachunek spoza białej listy lub wystąpić o wydanie interpretacji we własnej sprawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie