Jeste艣 sprzedawc膮 internetowym? Przygotuj si臋 na VAT OSS!

Unijny pakiet VAT dla e-commerce przynosi pewne zmiany dla sprzedawc贸w internetowych, w tym dla operator贸w interfejs贸w elektronicznych. Co oznacza VAT OSS, od kiedy b臋dzie obowi膮zywa艂? Przeczytaj, jak si臋 przygotowa膰 do nowych przepis贸w.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 1 lipca 2021 roku szykują się zmiany w zakresie VAT dla sprzedawców internetowych (w tym operatorów interfejsów elektronicznych). Jedną z nich jest VAT OSS. Czy wiesz, na czym polega i których przedsiębiorców będzie dotyczył?

Co to jest VAT OSS?

VAT OSS to rozszerzenie istniejącego obecnie VAT-MOSS na grupę sprzedawców internetowych, w tym operatorów interfejsów elektronicznych.

Szczegółowe informacje na temat VAT MOSS przedstawiliśmy w artykule: Zmiany w rozliczaniu sprzedaży usług elektronicznych (MOSS)

VAT OSS (one stop shop), który zacznie funkcjonować od 1 lipca 2021 roku, obejmie już nie tylko podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne (TNE/TBE), ale również tych przedsiębiorców, którzy sprzedają towary przez internet dla osób fizycznych z krajów unijnych. Tym samym VAT OSS zastąpi dotychczasowy VAT MOSS.

Powyższa zmiana wprowadza również do polskiej ustawy VAT nowe pojęcie, jakim jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) zastępując dotychczasową sprzedaż wysyłkową (z i na terytorium kraju).

Dostawa w ramach WSTO dotyczy towarów, które znajdują się na terytorium UE (mogą być to towary wyprodukowane w UE lub towary, które zostały już dopuszczone do swobodnego obrotu w UE.

Przypomnijmy, że obecnie przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary na odległość do osób fizycznych z innych krajów Unii Europejskiej powyżej określonego progu (25 000 – 100 000 euro, w zależności od państwa członkowskiego) muszą zarejestrować się i zapłacić VAT w państwie członkowskim kupującego.

Od 1 lipca 2021 r. limity te zostaną zniesione i zastąpione nowym ogólnounijnym progiem w wysokości 10 000 euro netto lub jego równowartości wyrażonej w walucie krajowej państwa członkowskiego. Dla przedsiębiorców posiadających siedzibę działalności gospodarczej tylko w Polsce równowartość 10 000 euro została ustanowiona na 42 000 zł.

Poniżej tego progu, przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów na odległość dla osób fizycznych w UE mogą nadal podlegać VAT w państwie członkowskim, w którym posiadają siedzibę (w swoim państwie), czyli stosować krajowe zasady.

Jeśli natomiast sprzedaż na rzecz powyższych podmiotów przekroczy 10 000 euro, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT w państwie członkowskim kupującego. Będzie mógł jednak zarejestrować się do VAT OSS na terenie tzw. państwa identyfikacji, czyli tego, w którym ma zarejestrowaną działalność. W ten sposób będzie mógł składać kwartalnie jedną deklarację VAT i opłacać należny podatek w innych państwach członkowskich za pośrednictwem państwa identyfikacji.

Jakiego rodzaju sprzedaży dotyczy VAT OSS?

VAT OSS jest przeznaczony dla:

 1. firm mających siedzibę w Unii Europejskiej dokonujących:
  • transgranicznych dostaw usług dla osób fizycznych, na terytorium innego państwa unijnego, niż to, w którym sprzedawca ma siedzibę,
  • sprzedaży towarów na odległość do krajów unijnych.
 2. firm niemających siedziby w UE dokonujących sprzedaży towarów na odległość nabywcom z UE,
 3. operatorów elektronicznych interfejsów (mających siedzibę w UE lub poza UE) ułatwiających dostawę towarów (tzw. uznani dostawcy) dokonujących:
  • sprzedaży towarów na odległość w UE,
  • niektórych krajowych dostawy towarów.

Jak zarejestrować się do VAT OSS?

Każde państwo członkowskie UE będzie miało internetowy portal OSS, w którym sprzedawcy internetowi (w tym interfejsy elektroniczne) mogą zarejestrować się od 1 kwietnia 2021 r. Dokonać rejestracji będzie można w dowolnym momencie, także po 1 kwietnia.

Czy VAT IOSS ma coś wspólnego z VAT OSS?

VAT OSS jest dedykowany dla sprzedawców dokonujących dostawy towarów na odległość wewnątrz UE, natomiast VAT IOSS dotyczy sprzedaży na odległość towarów importowanych z krajów pozaunijnych.

Powyższe zmiany wprowadzają kolejne nowe pojęcie do ustawy o VAT, jakim jest SOTI (sprzedaż na odległość towarów importowanych). SOTI ma zastosowanie do towarów importowanych (z wyjątkiem nowych pojazdów lub towarów zmontowanych i zainstalowanych), które są wysyłane z państwa spoza UE do państwa unijnego, na rzecz osób fizycznych (B2C).

Sprzedawcy internetowi i platformy elektroniczne prowadzące sprzedaż na odległość towarów importowanych z krajów trzecich (np. Chin, czy USA) klientom w UE o wartości nieprzekraczającej w jednej przesyłce 150 euro będą mogli skorzystać z punktu kompleksowej obsługi importu, czyli właśnie IOSS (import one stop shop) do deklarowania i płacenia podatku VAT. W tej sytuacji odpowiedzialność za pobór VAT nie spadnie na operatorów pocztowych i kurierów.

W przypadku sprzedawców lub platform handlowych, którzy nie zarejestrują się w IOSS, właściwe organy będą pobierać podatek VAT od importu towarów o niskiej wartości, tak samo jak podatek VAT jest pobierany teraz od towarów o wyższej wartości w urzędzie celnym. Klienci w UE otrzymają zakupiony towar dopiero po zapłaceniu podatku VAT.

Sprzedawcy zarejestrowani w IOSS będą zobowiązani naliczać podatek VAT przy sprzedaży towarów importowanych przeznaczonych dla kupującego w państwie członkowskim UE. Stawka VAT to stawka obowiązująca w państwie członkowskim UE, do którego mają zostać dostarczone towary.

Powyższe oznacza, że od 1 lipca 2021 r. zniesione zostanie zwolnienie z podatku VAT w przypadku importu towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro. W rezultacie wszystkie towary importowane do UE z krajów pozaunijnych będą podlegać podatkowi VAT.

Internetowe platformy handlowe/interfejsy elektroniczne w obliczu VAT OSS

Zmiany dotkną również przedsiębiorców dokonujących sprzedaży za pomocą interfejsów elektronicznych/internetowych platform handlowych. Jeżeli sprzedaż towarów nabywcom w UE jest ułatwiana za pośrednictwem interfejsu elektronicznego, uznaje się, że właściciel interfejsu dokonał sprzedaży i co do zasady to na nim ciążyć będzie odpowiedzialność za odprowadzenie podatku VAT.

Transakcje dokonywane poprzez interfejs elektroniczny będą podlegać opodatkowaniu VAT w przypadku pośredniczenia portalu między dostawcą towarów niemającym siedziby w UE na rzecz kupujących w UE. Zasada ta obejmie wewnątrzunijną sprzedaż towarów na odległość (WSTO) oraz krajowe dostawy towarów.

Wprowadzając odpowiedzialność za podatek na platformy handlowe online, organy podatkowe będą teraz mogły żądać podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży od takich domów realizacji zamówień z tych platform handlowych, które ułatwiły transakcję.

Przez interfejsy elektroniczne należy rozumieć dowolne urządzenie lub oprogramowanie pozwalające na nawiązanie kontaktu pomiędzy użytkownikiem będącym sprzedawcą a użytkownikiem dokonującym zakupu. Pojęcie to ma szeroki zakres i obejmuje m.in. strony internetowe, portale, portale elektroniczne, platformy, platformy handlowe, interfejsy oprogramowania aplikacji (API).

Informacje unijne dotyczące zmian wskazują, że przepis dotyczący internetowych platform handlowych ma w założeniu objąć swoim zakresem przyszłe zmiany technologiczne w rozwijającym się dynamicznie obszarze handlu elektronicznego (e-handlu /e-commerce) stąd powyższe wyliczenie – co należy rozumieć przez interfejsy – ma tylko charakter przykładowy i nie jest to katalog zamknięty.

Odpowiedzialność za rozliczenie podatku VAT będzie przerzucona na te podmioty, jeśli bazowy dostawca spoza Unii nie dopełni swojego obowiązku wobec VAT.

W obliczu nowych regulacji internetowe platformy handlowe ułatwiające dostawy towarów będą uznawane za dostawców.

Kiedy platforma elektroniczna będzie uznana za dostawcę odpowiedzialnego za VAT?

Jako uznanego dostawcę odpowiedzialnego za rozliczenie VAT należy rozumieć przedsiębiorców dokonujących:

 • sprzedaży na odległość towarów importowanych do UE o wartości nieprzekraczającej 150 euro,
 • dostawy towarów do klientów w UE, niezależnie od ich wartości importowanych od sprzedawców niemających siedziby w UE (obejmuje to zarówno dostawy krajowe, jak i sprzedaż na odległość w UE).

Kiedy platforma elektroniczna nie będzie uznanym dostawcą odpowiedzialnym za VAT?

Elektroniczny interfejs ułatwiający sprzedaż nie zostanie uznanym dostawcą, a tym samym nie będzie odpowiedzialny za VAT dla następujących transakcji:

 • dostawy towarów w przesyłkach, których wartość przekracza 150 euro, importowanych do UE, niezależnie od tego, gdzie bazowy dostawca ma siedzibę;
 • dostawy towarów dostarczanych klientom w UE, niezależnie od ich wartości, w przypadku gdy bazowy dostawca ma siedzibę w UE.

Najwa偶niejsze pytania

 1. 🔸VAT OSS - co to jest?

  To rozszerzenie VAT MOSS na sprzedawc贸w internetowych i operator贸w interfejs贸w elektronicznych.

 2. 🔸VAT OSS od kiedy wchodzi w 偶ycie?

  Od 1 lipca 2021 r.

 3. 🔸Czym jest wewn膮trzwsp贸lnotowa sprzeda偶 towar贸w?

  Dostawa w ramach WSTO dotyczy towar贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 na terytorium UE (mog膮 by膰 to towary wyprodukowane w UE lub towary, kt贸re zosta艂y ju偶 dopuszczone do swobodnego obrotu w UE.

 4. 🔸Kogo dotyczy VAT OSS?

  Firm maj膮cych siedzib臋 w UE, kt贸re dokonuj膮 transgranicznych dostaw us艂ug dla os贸b fizycznych, na terytorium innego pa艅stwa unijnego, ni偶 to, w kt贸rym sprzedawca ma siedzib臋 i sprzeda偶y towar贸w na odleg艂o艣膰 do kraj贸w unijnych, a tak偶e firm, kt贸re nie maj膮 siedziby w UE dokonuj膮cych sprzeda偶y towar贸w na odleg艂o艣膰 nabywcom z UE, operator贸w elektronicznych interfejs贸w u艂atwiaj膮cych dostaw臋 towar贸w.

Podziel si臋 z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
7 komentarzy
 1. dmtrade

  Takie pytanie problem>?.
  Mamy polski NIP i dodatkowo nr niemiecki vat dlatego 偶e wysy艂amy towary na FBA Amazona – magazyny w Niemczech ca艂a sprzeda偶 niemiecka jest roliczana na tym nr i vat p艂acony do DE
  SPrzedajemy tak偶e towary do odbiorc贸w B2C sporadycznie o innych kraj贸w UE np wlochy, francja, hiszpania itp w tych krajach nie mamy zarejestrowanych numer贸w vat sprzeda偶 ma艂a wysy艂ka jest z Polski za du偶e koszty ksi臋gowe – w tym przypadku logiczne jest zarejstrowanie si臋 i op艂acanie vatu za pomoc膮 kwartalnej deklaracji vat oss – maj膮c w tym przypadku nr niemiecki nie mo偶emy tego dokona膰 ??? i stosowa膰 dla tych kraj贸w procedury OSS to generalnie blokuje na sprzeda偶 na te kraje i stawrza nier贸wne szanase gospodarcze. Chyba 偶e 藕le to rozumiem 偶e tylko dla jednego kraju nie mo偶na stosowa膰 dwojakiego podej艣cia ?? czy maj膮c nr vatu niemiecki blokuje sobie sprzeda偶 do w艂och w procesie vat oss?

 2. Dorota 艁esak | ifirma.pl

  VAT OSS nie obejmuje swoimi regulacjami sprzeda偶y w modelu FBA. Tu nale偶y post臋powa膰 na takich samych zasadach jak do tej pory.

  W przypadku sprzeda偶y do odbiorc贸w B2C – mo偶na zarejestrowa膰 si臋 do VAT OSS. Taki rodzaj sprzeda偶y (FBM) jest traktowany oddzielnie od FBA.

  A zatem, w przypadku r贸wnoleg艂ej sprzeda偶y FBA, jak i sprzeda偶y wysy艂kowej do odbiorc贸w prywatnych:
  a) w zakresie sprzeda偶y FBA 鈥 nic si臋 nie zmienia, wci膮偶 trzeba b臋dzie stosowa膰 obecne regu艂y,
  b) w zakresie sprzeda偶y dla os贸b indywidualnych w innych pa艅stwach UE 鈥 mo偶na zastosowa膰 procedur臋 OSS.

  Szczeg贸艂owe informacje w danym temacie mo偶na odnale藕膰 w artykule: https://www.ifirma.pl/blog/e-commerce/vat-oss-rozliczenie-na-amazonie.html

 3. Pawe艂

  Witam
  Mam pytanie.
  Jestem rezydentem sta艂ym w UK tam mam siedzib臋 firmy. Towary sprzedaj臋 po przez allegro do klient贸w w Polsce. Wysy艂am je bezpo艣rednio z UK. Z tego artyku艂u wynika 偶e za towary do 150 euro b臋dzie pobiera艂o vat allegro a za towary powy偶ej tej kwoty b臋dzie pobiera艂 vat i c艂o kurier przy dostarczeniu przesy艂ki do Polski tak jak do tej pory to by艂o robione. Czy mam wobec tego obowi膮zek rejestrowa膰 si臋 do IOSS
  Pozdrawiam
  Pawe艂

 4. Dmitry

  Towar magazynowany w Niemczech, ale sprzedawany/wysy艂any jako B2C do W艂och lub Francji podlega OSS. Towar magazynowany w Niemczech i wysy艂any do Niemc贸w nie podlega OSS.

 5. MARIUSZ

  Czy z tego opisu mog臋 uzna膰, 偶e musz臋 zaznaczy膰 w deklaracji VIU-R kwadracik o tym, 偶e „Podatnik u艂atwia dostawy towar贸w poprzez u偶ycie interfejsu elektronicznego”, je偶eli mam stron臋 www na niej sklep online i z niego kupuj膮 klienci z UE?

  Oczywi艣cie dodatkowo sprzedaj臋 poprzez Amazon, Ebay.

 6. MARIUSZ

  Witam,
  Czy moja strona www posiadaj膮ca sklep internetowy i obs艂uguj膮ca sprzeda偶 do innych kraj贸w UE jest interfejsem elektronicznym odpowiedzialnym za VAT?

 7. Sebastian

  Pytanie: sprzedaj臋 towar podmiotowi z USA (p艂atnik, nie jest zarejestrowany do VAT EU), ale wysy艂am go do W艂och, dla osoby kt贸ra ma firm臋 w GB z VAT EU (rejestracja do VAT EU przed Brexit). Osoba ta ma podpisan膮 umow臋 o wsp贸艂prac臋 z firm膮 z USA. Czy mog臋 wystawi膰 faktur臋 WNT z 0 VAT czy mam doliczy膰 23% VAT? Kr贸tko m贸wi膮c: USA p艂aci, Brytyjczyk z VAT GB odbiera towar we W艂oszech.

Dodaj komentarz

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl
Powr贸tBlog 鈥 strona g艂贸wna
Aktualno艣ci Blog Podatki
Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce