Spółka cywilna – sprzedaż samochodu wspólnikowi jako osobie fizycznej

Spółka cywilna, choć nieposiadająca osobowości prawnej, może posiadać majątek odrębny od majątków prywatnych wspólników. W związku z tym transakcja sprzedaży samochodu z majątku spółki cywilnej do majątku wspólnika-osoby fizycznej jest możliwa, również na gruncie przepisów podatkowych.

Spółka cywilna, choć nie posiada osobowości prawnej, może posiadać majątek odrębny od majątków prywatnych wspólników. Sprzedaż samochodu i transakcja z majątku spółki cywilnej do majątku wspólnika jako osoby fizycznej jest możliwa, również na gruncie przepisów podatkowych. Jeśli jesteś wspólnikiem i chcesz odkupić samochód od własnej spółki cywilnej – koniecznie sprawdź, jaki będzie to miało wpływ na twoje podatki!

Spółka cywilna a sprzedaż samochodu dla wspólnika

Spółka cywilna, zbywając składnik swojego majątku na rzecz wspólnika – osoby fizycznej, powinna udokumentować taką transakcję fakturą sprzedaży (ewentualnie paragonem, jeśli spółka nie korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej lub ma obowiązek jej posiadania). Cenę sprzedaży należy ustalić w oparciu o wartość rynkową sprzedawanego pojazdu, tak aby organy skarbowe nie powzięły wątpliwości co do transakcji.

Generalnie organy skarbowe mają możliwość zakwestionowania transakcji, jeśli jej wartość jej zbyt niska i może narazić budżet państwa na uszczuplenie. Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi z dużym prawdopodobieństwem zostaną sprawdzone pod kątem poprawności rozliczenia.

Sprzedaż samochodu wspólnikowi a PIT

Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej na rzecz jednego ze wspólników powoduje powstanie przychodu w spółce na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wartość sprzedawanego pojazdu będzie stanowiła przychód spółki, rozliczany przez wspólników na zasadzie ich udziałów. Dla rozliczenia przychodu nie ma znaczenia, że jeden ze wspólników jest jednocześnie nabywcą pojazdu. Jeśli sprzedawany samochód nie został jeszcze zamortyzowany, pozostałą do zamortyzowania wartość można ująć w księdze przychodów i rozchodów jako pozostały koszt. Ten koszt również zostanie rozdzielony proporcjonalnie pomiędzy wspólników.

Z drugiej strony warto pamiętać, że wspólnik-nabywca jako osoba fizyczna nie rozliczy zakupu samochodu jako kosztu uzyskania przychodu.

Sprzedaż samochodu wspólnikowi a VAT

Spółka cywilna będąca czynnym podatnikiem VAT jest zobowiązana do rozliczenia VAT od sprzedaży swoich środków trwałych, jeśli:

 • Przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT przy nabyciu, oraz/lub
 • Składnik majątku był wykorzystywany dla celów działalności opodatkowanej.

Co do zasady w spółce będącej czynnym podatnikiem VAT samochody są wykorzystywane dla działalności opodatkowanej – co oznacza, że sprzedaż samochodu wspólnikowi będzie podlegała podatkowi VAT.

Planujesz sprzedaż auta wykupionego z leasingu? Sprawdź jak ją rozliczyć krok po kroku!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Dariusz Danowski

  A co z sytuacją, gdy kończy się umowa leasingu i właścicielem samochodu ma się stać jeden z właścicieli ?

  dostarczona faktura wykupu (na spółkę cywilną) nie jest już księgowana w spółce i trzeba przerejestrować samochód na jednego ze wspólników.

  I tutaj pojawia się kłopot w wydziale komunikacji, że oczekują umowy darowizny albo umowy kupna sprzedaży pomiędzy wspólnikami.

  Jak to powinno być przeprowadzone ?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość