- 1. Zwolnienie z VAT a rejestracja do VAT-UE
- 2. Zwolnienie z VAT a informacja podsumowująca VAT-UE
- 3. Zwolnienie z VAT a sprzedaż do UE – czy to WDT?
- 4. Zwolnienie a sprzedaż do UE – jaka stawka?
Sprzedaż towaru za granicę przez nievatowca – omówione zagadnienia:
Zwolnienie z VAT a rejestracja do VAT-UE
Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT i dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów unijnych nie ma obowiązku rejestracji do VAT-UE. Konieczność ta dotyczy bowiem wyłącznie czynnych podatników VAT, którzy dokonują tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaWażne!
W określonych sytuacjach zwolniony podatnik VAT ma obowiązek rejestracji do VAT-UE. Konieczność taka wystąpi, gdy:
- wartość transakcji WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 50 tys. PLN
- dochodzi do nabycia usług od kontrahentów z UE, w odniesieniu do których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy (dodatkowy obowiązek – rozliczenie podatku od tej transakcji)
- przedsiębiorca świadczy usługi, dla których miejscem opodatkowania jest kraj nabywcy.
Zwolnienie z VAT a informacja podsumowująca VAT-UE
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT, którego nie objął obowiązek rejestracji do VAT-UE, nie ma również obowiązku składania do urzędu skarbowego comiesięcznych informacji podsumowujących VAT-UE. Także w tym przypadku jest to powinność zarezerwowana co do zasady dla czynnych podatników VAT.
Program do faktur – Darmowe kontoZwolnienie z VAT a sprzedaż do UE – czy to WDT?
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż do WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) dochodzi wówczas, gdy sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z powyższym sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia nie będzie stanowiła WDT. Należy ją traktować jak zwykłą sprzedaż krajową, która podlega wpisowi do uproszczonego rejestru sprzedaży (do prowadzenia którego zobowiązani są podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT – więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Zwolnienie a sprzedaż do UE – jaka stawka?
W związku z powyższym, podatnik zwolniony z VAT, który sprzedał towar kontrahentowi z UE powinien wystawić standardową fakturę ze stawką „zw” oraz informacją o podstawie zwolnienia. Co ważne, sprzedaż towarów do krajów członkowskich wlicza się do limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia.