Rejestracja faktur w dacie wpływu/otrzymania

rejestracja faktur

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – memoriałową oraz uproszczoną (kasową). Określają one dokładnie moment, w którym należy wykazać daną fakturę jako koszt podatkowy w KPiR.

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – memoriałową oraz uproszczoną (kasową). Określają one dokładnie moment, w którym należy wykazać daną fakturę jako koszt podatkowy w KPiR. Czy jest możliwa zatem rejestracja faktur w dacie ich wpływu/otrzymania?

Moment poniesienia kosztu

Na początku warto przypomnieć, iż zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, za moment poniesienia kosztu uznaje się co do zasady dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania danego kosztu.

Moment rejestracji faktur zakupowych

Podatnicy, którzy prowadzą KPiR zgodnie z założeniami metody kasowej mają obowiązek zaksięgować fakturę zakupową pod datą wystawienia dokumentu. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że inaczej powinni postąpić przedsiębiorcy, którzy wybrali metodę memoriałową. Mają oni bowiem obowiązek dzielenia kosztów na pośrednie (związane z ogółem działalności) i bezpośrednie (te, które można powiązać z konkretnym przychodem). Te drugie muszą oni ująć w roku podatkowym, w którym uzyskali związany z nimi przychód (czyli nie zawsze w dacie wystawienia dokumentu).

Rejestracja faktury w KPiR w dniu otrzymania

W związku z powyższym przedsiębiorca prowadzący KPiR metodą kasową nie ma możliwości ujęcia kosztu w dacie otrzymania faktury. Powinien on zaksięgować faktury zakupowe każdorazowo w dacie wystawienia dokumentu. Nieco inaczej jest w przypadku faktur dokumentujących poniesienie kosztu bezpośredniego przy metodzie memoriałowej – jeżeli dotyczy on przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym, fakturę należy zarejestrować np. na 31 grudnia (do momentu złożenia zeznania podatkowego za dany rok).

Rejestracja faktur w dacie wpływu/otrzymania a VAT

Czynni podatnicy VAT mają prawo do odliczenia VAT naliczonego do zakupów związanych z działalnością opodatkowaną. Co ważne, mogą oni tego dokonać, jeśli zostały spełnione dwa warunki:

  • u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy oraz
  • posiadają fakturę dokumentującą zakup.

Odliczenia można dokonać w jednym z trzech okresów – w miesiącu (kwartale) otrzymania faktury lub w dwóch następnych okresach. W związku z powyższym data wpływu/otrzymania faktury ma bardzo duże znaczenie dla właściwego wyliczenia podatku od towarów i usług.

Jak udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość