Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

sprzedaż w internecie a kasa fiskalna

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek prowadzić ewidencję dokonanej sprzedaży na kasie fiskalnej. Zwolnienia od powyższej zasady przewiduje Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek prowadzić ewidencję dokonanej sprzedaży na kasie fiskalnej. Zwolnienia od powyższej zasady przewiduje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ze zwolnień korzystają podatnicy:

  1. którzy nie przekroczyli limitu 20 000 zł obrotu (liczonego proporcjonalnie w roku, w którym była dokonana pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych),
  2. wykonują czynności z załącznika do w/w Rozporządzenia,
  3. prowadzą sprzedaż, w której towary lub usługi zwolnione z ewidencji na kasie fiskalnej przekraczają 80% całkowitego obrotu.

Ustawodawca przewidział listę towarów oraz usług, które bezwzględnie podlegają obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej, są to m.in.: gaz płynny, części do silników, silniki spalinowe, sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych, płyty CD, DVD, karty pamięci, wyroby tytoniowe, przewóz osób taksówkami, doradztwo podatkowe, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i inne. Pełną listę towarów i usług wykluczonych z możliwości zwolnienia zawiera § 4. 1 cytowanego Rozporządzenia.

Sprzedając przez Internet przedsiębiorca powinien zatem sprawdzić po pierwsze, czy jego towary nie zostały wyłączone z możliwości skorzystania ze zwolnienia dotyczącego kas fiskalnych a także zajrzeć do załącznika dotyczącego czynności zwolnionych z ewidencjonowania.

Zwolnienia dla sprzedaży przez Internet?

Do sprzedaży przez Internet można stosować pkt. 36 i 37 załącznika dotyczący dostawy towarów w systemie wysyłkowym i świadczenia usług, dla których warunkiem zasadniczym, do skorzystania ze zwolnienia jest to, iż zapłata zostaje w całości dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Warto zauważyć, iż pod świadczeniem usług mieszczą się wszelkie usługi elektronicznie świadczone przez przedsiębiorcę, m.in. tworzenie i hosting witryn internetowych, produkty w formie cyfrowej, oprogramowanie, gry, czy e-booki sprzedawana on-line. Dodatkowo korzystanie ze zwolnienia wymienionego wyżej obliguje podatnika do prowadzenia ewidencji, która wraz z dowodami dokumentującymi zapłatę, jednoznacznie wskazuje, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana zapłata (dane nabywcy, w tym jego adres).

Limit 20 000 zł dotyczy całej wartości sprzedaży dokonywanej przez podatnika na rzecz osób fizycznych, błędnym jest stwierdzenie, iż sprzedaż dokonywana przez Internet nie jest liczona do limitu. Sprzedaż przez Internet jest sumowana z całą wartością sprzedaży na rzecz nie-firm, jednakże nie zawsze obliguje do posiadania kasy. W momencie przekroczenia limitu 20 000 zł i prowadzenia jedynie sprzedaży przez Internet, podatnik nie jest zobowiązany do zakupu kasy, gdyż dana sprzedaż, mimo przekroczenia limitu, nie obliguje do wykazywania jej na kasie.

Przykład 1.
Przedsiębiorca sprzedaje zabawki przez sklep internetowy. Spełnia warunki dla zwolnienia z pkt. 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Poza wskazaną działalnością przedsiębiorca nie dokonuje innej sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Przedsiębiorca rozpoczął dokonywanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych 19 marca 2020 roku i pomimo tego, iż już w 2020 roku przekroczył proporcjonalnie wyliczony dla danego roku limit, to nie zdecydował się na zakup kasy fiskalnej. Jest to działanie prawidłowe, gdyż przedsiębiorca:

  • sprzedając jedynie w systemie wysyłkowym,
  • prowadząc stosowną ewidencję, oraz
  • otrzymując wpłatę na konto bankowe,
  • bez względu na obrót nie miał obowiązku zakupu kasy fiskalnej.

Jeżeli limit zostanie przekroczony a podatnik dokonuje również sprzedaży w sklepie stacjonarnym, to dla danego sklepu sprzedaż obowiązkowo będzie już nabijana na kasę, choć nadal sprzedaży wysyłkowej ewidencjonowanie nie będzie konieczne.

Przykład 2.
Przedsiębiorca 10 kwietnia 2019 roku przekroczył limit zwolnienia z obowiązku zakup kasy fiskalnej. Dwa pełne miesiące od przekroczenia limitu zakończyły się w dniu 30.06.2019 r. Ponieważ przedsiębiorca sprzedawał jedynie kody do gier w postaci elektronicznej pomimo przekroczenia limitu nie zakupił kasy fiskalnej i sprzedaż dokonywaną po dniu 01.07.2019 r. ewidencjonował nadal poprzez prowadzenie ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej. W styczniu 2020 roku przedsiębiorca rozszerzył działalność o sprzedaż w stacjonarnym sklepie. Ponieważ, limit zwolnienia dla kasy został przekroczony w roku 2019 przedsiębiorca zakupił do sklepu stacjonarnego kasę fiskalną i od pierwszej sprzedaży ujmował sprzedaż stacjonarną na kasie fiskalnej.

Otrzymanie zapłaty przez pośrednika np. PayU a zwolnienie

Liczne interpretacje potwierdzają, że w odniesieniu do płatności poprzez systemy płatnicze on-line typu PayU zostaje zachowana przesłanka, iż zapłata została dokonana za pośrednictwem banku, tak samo jak w wypadku płatności pobraniowych, w przypadku których zapłata trafia na konto przedsiębiorcy za pośrednictwem Poczty Polskiej, czy firmy kurierskiej.

Co ciekawe w opinii organów pojawiła się również interpretacja, która dopuszcza płatność kartą debetową/kredytową w sklepie internetowym jako płatność spełniającą warunki dla zwolnienia. Interpretacja 0115-KDIT1-1.4012.867.2017.1.AJ z dnia 01.02.2018 r., potwierdziła możliwość zwolnienia w cytowanej poniżej sytuacji oczywiście pod warunkiem prowadzenia opisanej przepisem rozporządzenia ewidencji:

“Całość zapłaty za wykonaną dostawę Spółka otrzymuje na rachunek bankowy, przy czym płatność może następować w różnych formach, tj. bezpośredniego przelewu środków na rachunek bankowy, płatności kartą kredytową/debetową, za pośrednictwem systemu płatniczego PayU lub za pobraniem przez kuriera lub operatora pocztowego, którzy przekazują należność na rachunek bankowy Spółki.”

Z uwagi na to, iż interpretacje są wiążące jedynie dla podmiotów dla jakich zostały wydane w przypadku wątpliwości zawsze można wystąpić z wnioskiem o wydanie własnej interpretacji.

Czy obowiązuje mnie zakup kasy wirtualnej? Przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość