Zdarza się, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w dniu ustawowo wolnym od pracy, za który pracodawca ma obowiązek udzielić inny dzień wolny. Czy w takim przypadku pracownik na L4 także ma prawo do odebrania godzin? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego.
Dzień wolny za święto w sobotę – co na to przepisy?
Jak mówi art. 130 § 2 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) za każde święto przypadające na dzień wolny od pracy (z wyjątkiem niedziel) pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zatem w firmie obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy (pon. – pt.) po 8 godzin dziennie, to za święto przypadające w sobotę należy pracownikom udzielić dodatkowego dnia wolnego. Co więcej – gdy w przedsiębiorstwie funkcjonuje miesięczny okres rozliczeniowy, to dzień wolny musi przypaść na ten sam miesiąc co święto.
Choroba pracownika a odbiór dnia wolnego za pracę święto
Jeżeli w dniu świątecznym przypadającym w sobotę pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, a pracodawca, w zamian za to święto, wyznaczy dzień wolny przypadający po powrocie pracownika z L4, pracownik ma prawo z niego skorzystać.
Przykład 1
Katarzyna przebywała na zwolnieniu lekarskim od 1 do 14 listopada 2023 r. 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości przypadało w tym roku w sobotę. Zgodnie z k.p. pracodawca Katarzyny wyznaczył za to święto dzień wolny w dniu 27 listopada 2023 r. Katarzyna ma prawo skorzystać z wolnego w tym dniu.
Sytuacja jest już inna, jeżeli pracodawca wyznaczy jako dzień wolny od pracy dzień, kiedy pracownik jest na zwolnieniu. Pracownik nie ma prawa do odbioru tego dnia po powrocie z L4. Inaczej mówiąc – dzień wolny wyznaczony za święto przepada, jeśli pracownik w tym dniu wolnym przebywa na L4.
Przykład 2
Pracodawca Katarzyny, którą poznaliśmy w Przykładzie 1, wyznaczył za 11 listopada dzień wolny w dniu 13 listopada 2023 r. (poniedziałek). Katarzyna, która przebywa na zwolnieniu lekarskim do 14 listopada, nie ma prawa domagać się od pracodawcy udzielenia jej wolnego w zamian za 11 listopada w innym dniu, przypadającym po zakończeniu L4 (czyli po 14 listopada).
W tym przypadku pracodawca zrealizował swój obowiązek, czyli wyznaczył dzień wolny od pracy, a kodeks pracy nie nakłada na niego obowiązku wyznaczania innego dnia dla pracowników, którzy w wyznaczonym dniu przebywają na zwolnieniu lekarskim.
Analogiczna sytuacja jest, kiedy pracownik nie przebywa na zwolnieniu lekarskim w dniu wolnym od pracy, ale za to jest na L4 w dniu wyznaczonym jako wolny w zamian za ten dzień.
Przykład 3
W zamian za 11 listopada 2023 r. pracodawca wyznaczył jako dzień wolny od pracy 27 listopada 2023 r. Marek przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 do 27 listopada (11 listopada nie był na L4). Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać mu innego dnia wolnego tylko dlatego, że wyznaczony dzień zbiegł się z dniem przebywania na L4.
Z zasady to obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie dnia wolnego za święto i to pracodawca wskazuje, który to będzie dzień. Pracodawca nie ma obowiązku konsultować lub uzgadniać z pracownikami daty dnia wolnego, ani ustalać innego dnia wolnego dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim.
Czy należy się dzień wolny za święto w sobotę w czasie choroby – podsumowanie
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dzień wolnego za dzień świąteczny przypadający w dzień wolny (oprócz niedziel). Z udzielonego dnia wolnego mają prawo skorzystać pracownicy, którzy w dniu świątecznym przebywali na L4.
Ale jeżeli wyznaczony dzień wolny w zamian za święto przypada w dniu, w którym pracownik jest na zwolnieniu chorobowym, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać mu innego dnia (przypadającego na okres po powrocie z L4).