Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce mają obowiązek zarejestrowania jej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym (wyjątek stanowi nowa forma – tzw. działalność nierejestrowana). Czy zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z uzyskaniem zezwolenia? Czy poza wypełnieniem wniosku CEIDG-1 przyszły przedsiębiorca powinien zrobić coś jeszcze? Wejdź i dowiedz się więcej!
- 1. Zezwolenia tylko w przypadku niektórych działalności
- Koncesja
- Licencja
- Zezwolenie
- 5. Działalność bez zezwolenia – jakie konsekwencje?
Zezwolenia w działalności gospodarczej – omówione zagadnienia:
Zezwolenia tylko w przypadku niektórych działalności
To, czy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne będą dodatkowe zezwolenia (koncesje lub licencje) uzależnione jest przede wszystkim od tego, czym planujemy się zajmować. Zanim podejmiemy decyzję o założeniu firmy warto sprawdzić, czy nasza działalność nie wymaga dodatkowych uprawnień (zezwoleń, koncesji, licencji) lub nie jest tzw. działalnością regulowaną (jak np. działalność kantorowa czy lekarska).
Koncesja jest bowiem niezbędna w przypadku działalności obejmującej m.in.:
- ochronę mienia i osób,
- przewozy lotnicze,
- prowadzenie kasyna,
- wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję oraz obrót paliwami i energią.
O udzielenie licencji powinni wystąpić przedsiębiorcy zajmujący się m.in.:
- transportem taksówką,
- usługami detektywistycznymi,
- ochroną mienia lub osób.
Inne zezwolenia, które mogą okazać się niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej to np.:
- zezwolenie na hurtową i detaliczną sprzedaż alkoholu,
- zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej,
- zezwolenie na wytwarzanie i dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych, prowadzenie aptek ogólnodostępnych czy hurtowni farmaceutycznych.
Działalność bez zezwolenia – jakie konsekwencje?
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganych zezwoleń jest wykroczeniem, za które grożą sankcje określone w art. 601 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przytoczonym przepisem prawa, osoby, które nie zarejestrują działalności lub prowadzą działalność bez wymaganych zezwoleń, mogą podlegać karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności.