Blog ifirma.pl

Numery faktur – księgujemy numer nadany przez sprzedawcę czy nadany przez system KSeF?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jaki numer faktury zaksięgować w przypadku faktur wystawianych w KSEF? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy będzie to numer nadany przez sprzedawcę czy przez system KSEF.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Krajowy System e-Faktur jeszcze nie jest obowiązkowy a już przyprawia o zawrót głowy. Część firm zdecydowała się na wejście w dobrowolny KSEF i pewnie w ich przypadku sporo wątpliwości już się wyjaśniło. Jednak skoro cały czas trwają pracę nad KSEF to oznacza, że efekt końcowy będzie znany dopiero po zakończeniu całego procesu. Jak się okazuje obowiązkowy KSEF nie będzie wdrożony od 1 lipca 2024 roku, tylko w innym terminie, na razie nieznanym. Tak czy inaczej pewne ustalenia się nie zmienią i tak jest w przypadku numeru faktury, który będzie zamieszczany przy księgowaniu faktury z KSEF. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie czy będzie to numer nadany przez sprzedawcę czy przez system KSEF.

Jakie dane powinny się znaleźć na fakturze?

Nic nie wskazuje na to, żeby po wprowadzeniu KSEF miały się zmienić przepisy dotyczące wystawiania faktur. Niezbędne elementy, jakie powinna zawierać faktura sprzedaży zostały wymienione w ustawie o podatku VAT. Wszystkie elementy składowe faktury zostały wymienione w art. 106e ustawy. Na fakturze wystawianej przez czynnego podatnika VAT znajdzie się w szczególności:

 • data wystawienia,
 • numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
 • dane sprzedawcy i nabywcy, wraz z ich numerami NIP,
 • rodzaj towaru/usługi,
 • cena jednostkowa bez podatku VAT,
 • stawki podatku VAT,
 • sumę wartości sprzedaży netto,
 • kwotę należności ogółem.

Czy wystawianie faktur w KSEF zmienia zakres danych na fakturze?

Jak wynika z dotychczas wydanych przepisów dotyczących wystawiania faktur ustrukturyzowanych, nie zmieniono zapisów co do zakresu informacji, jakie mają być zawarte na fakturze. Oznacza to, że numer nadany przez sprzedawcę na wystawionej fakturze będzie w dalszym ciągu obowiązujący. Samo przesłanie faktury do KSEF nie zmieni numeracji, tylko wygenerowany zostanie drugi numer w systemie do tej samej faktury.

Z czego składa się numer KSEF?

Numer nadawany w KSEF do przesyłanych faktur składa się z pewnego ciągu liczb. Zostało to czytelnie zobrazowane na grafice udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Stałym elementem każdej faktury będzie NIP sprzedawcy. Data wystawienia oznacza dzień przesłania faktury do KSEF, może być różny od daty wystawienia przez sprzedawcę, jeśli faktura zostanie przesłana na drugi dzień. Pozostałe numery są generowane automatycznie.

 
 
Uwaga!
Ministerstwo Finansów nie przewiduje modyfikacji struktury FA(1) a to by oznaczało, że na wydruku faktury nie będzie obowiązku umieszczania numeru nadanego przez KSEF
Jednak wydaje się, że jeśli systemy fakturowo/księgowe wprowadzą możliwość zamieszczania na fakturze również numeru KSEF, to przedsiębiorcy chętnie z tej opcji skorzystają

Numery faktur – księgujemy numer nadany przez sprzedawcę czy nadany przez system KSeF?

Z uwagi na brak kompleksowych opracowań dotyczących wdrożenia KSEF przedsiębiorcy zastanawiają się, jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce. Na stronie Ministerstwa Finansów został co prawda opracowany zbiór pytań i odpowiedzi KSEF, jednak większość podawanych informacji jest bardzo ogólna i niekompletna. Nie znajdziemy tam również informacji na temat, jakim numerem faktury powinien posłużyć się nabywca przy księgowaniu faktury otrzymanej w KSEF. Nie bez powodu na początku publikacji nawiązaliśmy do obowiązkowych elementów faktury. Skoro do tej pory żadne zmiany nie zostały wprowadzone, to należy przypuszczać, że właściwym numerem będzie ten nadany przez sprzedawcę.

Uwaga!
Nabywca księgując fakturę wystawioną w KSEF będzie podawał numer widniejący na fakturze, czyli ten wygenerowany przez sprzedawcę

Numer faktury – podsumowanie

Wprowadzenie obowiązkowego KSEF przesunęło się w czasie, na razie nie znana jest żadna data wdrożenia. Jednak z tego co można przeczytać na stronach Ministerstwa Finansów wcześniej czy później przepisy wejdą w życie. Przedsiębiorcy mają wiele obaw związanych z wdrożeniem. Dostępne informacje są na razie nieprecyzyjne i ciągle trwają jeszcze dyskusje nad ostatecznym kształtem systemu. W dzisiejszej publikacji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaki numer faktury będzie księgował nabywca w rejestrze VAT zakupu. Z uwagi na to, że przepisy ustawy o VAT nie wprowadziły żadnej zmiany należy uznać, że tym numerem będzie ten nadany przez sprzedawcę. Tym bardziej, że na fakturze nie ma obowiązku by się znalazł numer nadany przez KSEF, nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie