Blog ifirma.pl

Prowadzenie biznesu na YouTube: oświetlenie kinowe YouTube

|
|
4 minut czytania
Pierwszy człon znanego hasła: światła, kamera, akcja wskazuje na element najbardziej podstawowy – oświetlenie, bez którego ani „kamera” nie może pracować wydajnie, ani „akcja” nie jest w stanie pochłonąć uwagi widza.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Oświetlenie buduje nastrój, skupia wzrok oglądającego na konkretnych elementach scenerii, wzmaga emocje i profesjonalizuje nagranie. W niniejszym artykule tłumaczymy, dlaczego bez dobrego oświetlenia nasze szanse na powodzenie w karierze YT znacznie maleją.

Dlaczego właściwe oświetlenie jest tak istotne?

Początkujący twórcy internetowi stają przed wielkim wyzwaniem, związanym z dostosowaniem planu filmowego do spersonalizowanych potrzeb. Nie może zatem dziwić fakt, że dobór optymalnych narzędzi, technik i konfiguracji urządzeń doświetlających, stanowi niemałą zagwozdkę, która potrafi spędzić sen z powiek youtubowych nowicjuszy.

Głównym punktem, na którym początkowo zawiesza się swoją uwagę, jest kamera. To ona, w opinii wielu twórców, jest urządzeniem najistotniejszym w kontekście zapewnienia dobrej jakości wideo. I choć sprzęt nagrywający ma niepodważalne znaczenie, to nie jest on bezwarunkowo najważniejszy.

Zdecydowanie większą wagę należy przykładać do oświetlenia – jeśli jesteśmy w stanie dobrze doświetlić kadr, podkreślić emocje i uwydatnić pożądane detale za pomocą lamp i akcesoriów, to nasza produkcja zawsze będzie wyglądać dobrze. Jakość i funkcjonalność kamery schodzi wówczas na drugi plan.

W jaki sposób światło wpływa na percepcję odbiorcy?

Dobra jakość oświetlenia pozwoli nam usystematyzować warunki, jakie będą panować w miejscu nagrywania filmu. Otrzymujemy wówczas stały i pewny wygląd sceny, którą mamy w planie doświetlić.

Jeśli nagrywamy wideoblogi, to ustandaryzowanie wyglądu scenerii, prawidłowe oświetlenie naszej postaci, zastosowanie modyfikatorów światła przyczyni się do lepszego odbioru naszej produkcji.

Manipulowanie oświetleniem może wywoływać konkretne emocje wśród widzów, nadawać odpowiedni ton filmowi i budować pożądany nastrój.

Oświetlenie do nagrywania na YT pomaga nie tylko w doświetleniu obszaru, po to by kamera była w stanie efektywniej nagrywać, ale także jest narzędziem do budowania historii, kreowania napięcia i tworzenia niepowtarzalnego stylu.

 • Urządzenie nagrywające potrzebuje znacznie więcej światła do prawidłowego nagrywania scenerii, niż widzi to ludzkie oko. To dlatego oświetlanie scenerii jest tak istotne.
 • Konfiguracja oświetlenia nadaje odpowiedni ton przekazywanej historii. Ustawiając lampę na poziomie wzroku niejako “odkrywamy się” przed widzem, z kolei światło ustawione pod kątem, z boku, dodaje szczypty dramatyzmu całemu ujęciu.
 • Manipulowanie kontrastami pomaga w uwydatnieniu tych elementów planu, które mają przyciągnąć uwagę odbiorcy. Wykorzystując odpowiednie oświetlenie możemy niejako skupiać wzrok widza na pewnych elementach, bądź odciągać jego uwagę od pozostałych.

Oświetlenie a sukces kanału na YouTube

Według danych z 2023 roku, na YouTube funkcjonuje ponad 140 polskich kanałów, posiadających liczbę subskrybentów powyżej jednego miliona. Świadczy to o skali popularności tego serwisu multimedialnego oraz wskazuje na fakt, że w YouTube zaistnieć może praktycznie każdy, kto potrafi skutecznie wdrożyć swój pomysł na kanał.

Jeśli prześledzimy twórczość najbardziej prominentnych youtuberów w Polsce, szybko dojdziemy do wniosku, że są to twórcy profesjonalni, wykorzystujący do produkcji swoich filmów ekspercki sprzęt do nagrywania. Blowek, Friz czy Rezi w swoich nagraniach stosują sprawdzone techniki oświetleń, realizowane przy użyciu lamp rysujących, wypełniających i pomocniczych.

Profesjonalne oświetlenie do filmów YouTube zawiera często kilkanaście zróżnicowanych elementów, a urządzenia emitujące światło ustawione są zarówno na froncie, z tyłu jak i na suficie studia nagraniowego.

Oświetlenie kinowe YouTube – rodzaje i opcje alternatywne

Prawidłowa konfiguracja elementów oświetlenia powinna składać się z kilku części. Głównym aspektem jest światło główne (key light), które zostaje umieszczone stosunkowo blisko kamery, najczęściej po jednej z jej stron.

W niektórych przypadkach ten rodzaj światła można zastosować frontalnie, przez co redukujemy ilość cieni widocznych na obiekcie. Ta technika stosowana jest zwykle przez blogerki beauty – w poradnikach makijażowych zbliżenia na twarz są jak najbardziej pożądane, a najlepszy efekt uzyskuje się poprzez zastosowanie lamp pierścieniowych.

Drugi element to światło wypełniające, które niweluje ewentualne cienie. Ma ono na celu rozproszenie światła i równomierne wypełnienie przestrzeni delikatną poświatą. Wielu twórców korzysta z tzw. softboksów, które w tym kontekście sprawdzają się wyjątkowo dobrze.

Trzecim elementem jest światło tylne, które oddziela element nagrywany od tła. Profesjonalne oświetlenie do filmów YouTube będzie składało się z tych trzech wymienionych wyżej elementów.

 • Zastosowane oświetlenie YouTube będzie zależne od charakteru i tematyki naszych nagrań. Do specjalizacji kanału dostosowujemy również sposób umiejscowienia kamery i światła, czy rodzaj wykorzystanego oświetlenia.
 • Jednym z najbardziej użytecznych sposobów na uzyskanie dobrego efektu świetlnego jest zestaw szynowy, czyli tzw. oświetlenie szynowe YouTube. Reflektory zainstalowane na szynie można swobodnie obracać, zmieniać ich kierunek świecenia, dzięki czemu jest to rozwiązanie wysoce praktyczne.
 • Zakup sprzętu oświetleniowego jest kosztownym wydatkiem finansowym. Ekspercki zestaw będzie kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Część kosztów możemy bezpiecznie zredukować, wliczając cenę sprzętu w koszty prowadzenia działalności. Warunkiem jest posiadanie firmy, której działalność opiera się na tworzeniu filmów na YouTube.
 • Zmniejszenie kosztów może polegać także na samodzielnym wykonaniu sprzętu oświetlającego. Nie potrzeba wielkich zdolności, aby własnoręcznie przygotować prowizoryczną lampę pierścieniową LED, czy by stworzyć efektywny softboks z materiałowym stelażem.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy wysokiej klasy oświetlenie do nagrywania na YT to coś, co bezwarunkowo muszę posiadać?

   Niekoniecznie, ponieważ zadowalający efekt oświetleniowy można uzyskać także przy użyciu akcesoriów wykonanych samodzielnie. Na początku przygody z nagrywaniem można wykorzystać sprzęt prowizoryczny, a z czasem rozbudowywać zestaw o profesjonalne narzędzia, które ułatwią naszą pracę.
  2. Dlaczego oświetlenie podczas filmowania jest kluczowe?

   Urządzenia nagrywające potrzebują większej ilości światła, niż mogłoby się to nam wydawać. Manipulowanie światłem służy także do budowania napięcia, eksponowania wybranych elementów scenerii czy uzyskania pożądanego tonu nagrania.
  3. Czy muszę korzystać z oświetlenia, jeśli tylko nagrywam filmiki na YT?

   Zdecydowanie warto to robić, jeśli zależy nam na profesjonalizacji swojego kanału. Z eksperckich zestawów oświetleniowych korzystają najpopularniejsi twórcy w Polsce, i jak pokazują dane, taki content jest najbardziej "klikalny".
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie