Blog ifirma.pl

Paragon z NIP do 450 zł – czy można wystawiać fakturę?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czy wystawiać faktury do paragonu z NIP do 450 zł? Spróbujemy rozwiać twoje wątpliwości.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ostatnie lata wprowadzają wiele zmian przepisów podatkowych i dlatego tak trudno nadążyć za ich zapamiętaniem i przyswojeniem. Odmienną kwestią jest jeszcze właściwa interpretacja nowych przepisów. Często na początku obowiązywania zmienionych przepisów rodzą się pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Dopiero praktyka stosowania i różnego rodzaju wyjaśnienia i interpretacje rozwiewają wątpliwości. Tak też się stało w 2020 roku, gdzie ustawodawca wprowadził obowiązek zamieszczania NIP na paragonie jeżeli do niego ma być wystawiona faktura dla przedsiębiorcy.

Faktury do paragonów z NIP od 2020 roku

Po zmianie przepisów przedsiębiorca, który dokonuje zakupów i chce je zaliczyć do kosztów firmy musi to zasygnalizować jeszcze przed wystawieniem paragonu fiskalnego. Sprzedawca aby wystawić fakturę do paragonu może to zrobić pod warunkiem zamieszczenia NIP na paragonie. W przeciwnym wypadku taka sprzedaż będzie traktowana jako zakup przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej i faktura może zostać wystawiona, ale nie będzie zawierała NIP nabywcy.

Co to jest faktura uproszczona?

Najczęściej w sytuacji takich transakcji dostawca wystawia paragon fiskalny, który zawiera wszystkie niezbędne dane spełniające wymogi faktury uproszczonej. Taka faktura musi zawierać między innymi:

  • NIP nabywcy i dostawcy,
  • dane niezbędne do określenia poszczególnych stawek podatku VAT,
  • datę i numer dokumentu,
  • kwotę należności ogółem.
Otrzymanie paragonu spełniającego wymogi faktury uproszczonej uprawnia do odliczenia podatku VAT.

Czy trzeba wystawiać fakturę do paragonu z NIP do 450 zł?

Sprawy się nieco komplikują ponieważ Ministerstwo Finansów w wydawanych interpretacjach podatkowych zajmuje sprzeczne stanowiska. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 28.05.2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.160.2020.2.ISK na pytanie odnośnie możliwości wystawiania pełnej faktury dla przedsiębiorcy do paragonu spełniającego wymogi faktury uproszczonej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Nie zmienia to jednak faktu, że dostawca “ma prawo do wystawienia tzw. „zwykłej” faktury do takiego paragonu fiskalnego, o ile nabywca zwróci Wnioskodawcy paragon fiskalny zawierający NIP tego nabywcy”.

Odmienne stanowisko w takim samym temacie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 27.04.2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.161.2020.1.ISK.

W uzasadnieniu wskazano: “… skoro Wnioskodawca dokumentuje sprzedaż na kwotę nieprzekraczającą 450 zł lub 100 euro (jeżeli kwota ta określona jest w euro) paragonem fiskalnym zawierającym NIP Kontrahenta (nabywcy) oraz pozostałe dane wymagane ustawą, to nie powinien z tytułu tej sprzedaży wystawiać dla nabywcy odrębnego dokumentu w postaci faktury standardowej”.

Jak widać stanowisko Ministerstwa Finansów jest niejednoznaczne w sprawie wystawiania faktury “zwykłej” do paragonu spełniającego wymogi faktury uproszczonej. W świetle powyższego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy można, najczęściej na żądanie odbiorcy, wystawiać fakturę do paragonu do kwoty 450 zł? Wydawać by się mogło, że oba rozwiązania są dopuszczalne i w granicach prawa. Należy mieć nadzieję, że fiskus zauważy tę niespójność i wyda wyjaśnienia, które rozwieją powstałe wątpliwości.

Polecamy: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów pozapodatkowych.

 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie