Warunki i terminy zwrotu podatku

deklaracja VAT po terminie

Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazaną w deklaracji VAT możemy przenieść na następną deklarację lub wystąpić o zwrot na rachunek bankowy. Przeniesienie na następną deklarację jest rozwiązaniem najprostszym i nie wymaga składania dodatkowych wniosków. Wybór ma sens, jeśli wiemy, że już w następnych miesiącach sprzedaż będzie większa niż koszty. Terminy i warunki zwrotu podatku VAT […]

Nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wykazaną w deklaracji VAT możemy przenieść na następną deklarację lub wystąpić o zwrot na rachunek bankowy. Przeniesienie na następną deklarację jest rozwiązaniem najprostszym i nie wymaga składania dodatkowych wniosków. Wybór ma sens, jeśli wiemy, że już w następnych miesiącach sprzedaż będzie większa niż koszty.

Terminy i warunki zwrotu podatku VAT są określone przez ustawę:

60 dni – to podstawowy termin zwrotu, liczony od dnia złożenia deklaracji. Dotyczy podatników dokonujących sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju. Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczących usługi poza terytorium kraju i nie dokonują jednocześnie sprzedaży opodatkowanej mogą wystąpić o zwrot w tym terminie, muszą jednak złożyć wraz z deklaracją umotywowany wniosek. Przedsiębiorca, który nie wykazał sprzedaży, może wystąpić o zwrot w tym terminie, ale musi okazać w urzędzie skarbowym odpowiednie zabezpieczenie majątkowe, które odpowiada kwocie zwrotu. 180 dni – przedsiębiorca, który w danym okresie rozliczeniowym nie miał żadnej sprzedaży (ani krajowej ani zagranicznej) może wystąpić o zwrot podatku. Jednak otrzyma pieniądze dopiero po 180 dniach, w dodatku musi złożyć wraz z deklaracją umotywowany wniosek. 180 dni to pół roku. Jeśli wiemy, że osiągniemy dochód wcześniej niż za 6 miesięcy, warto dać kwotę do przeniesienia. 25 dni – można wystąpić o skrócony termin zwrotu podatku: 25 dni od dnia złożenia wniosku wraz z deklaracją podatkową. Przysługuje on podatnikom, jeśli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z zapłaconych faktur (i innych dokumentów dających prawo do odliczenia, np. SAD).

Weryfikacja

Przed wypłatą nadwyżki US bardzo często sprawdza czy podatnikowi należy się zwrot. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy kwoty wykazane w deklaracji są zgodne z zapisami w ewidencjach VAT oraz czy zapisy w ewidencjach wprowadzone są na podstawie prawidłowych faktur VAT. Ta dodatkowa weryfikacja przedłuża termin zwrotu, ale jeśli zwrot był zasadny a wypłaty dokonano po ustawowym terminie, to urząd skarbowy wypłaci kwotę powiększoną o odsetki.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.