Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

3 rzeczy, o których warto wiedzieć przed założeniem firmy

Choć zakładanie firmy jest dziś o wiele łatwiejsze, niż kilka lat temu, to proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały jeszcze nigdy nic wspólnego. Aby cała procedura przebiegła bez przeszkód, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Bez wizyty w urzędzie zapewne się nie obejdzie

W 2011 roku wprowadzono możliwość zakładania firmy przez internet przy pomocy elektronicznego wniosku CEIDG-1. W praktyce jednak nie da się założyć firmy bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorca może co prawda wysłać wniosek CEIDG-1 drogą elektroniczną, korzystając z profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu, ale aby otrzymać któryś z nich musi wcześniej potwierdzić swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzeń/Punktów Rejestracji.

Warto również pamiętać, że sam wniosek CEIDG-1 to nie wszystko. Poza zgłoszeniem do CEIDG przedsiębiorcę czekają jeszcze dodatkowe wizyty w urzędzie skarbowym i ZUS, np. w celu wybrania odpowiednich składek lub rejestracji jako płatnik VAT.

Wpis do CEIDG jest darmowy

Zakładanie firmy jest darmowe. Złożenie wniosku CEIDG-1 i wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie wymagają żadnych opłat.

Bardzo często świeżo zarejestrowani przedsiębiorcy otrzymują pisma z wezwaniem do uiszczenia opłaty rejestracyjnej od firm podszywających się pod CEIDG. Firmy te próbują wyłudzić pieniądze za wpisy do swoich własnych, komercyjnych baz (np. Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach). Do listów dołączany jest blankiet wpłaty na kwoty 150-200 zł. Nie dajcie się nabrać, to próba wyłudzenia pieniędzy.

Zanim zarejestrujesz działalność, spójrz na kalendarz

Pełen ZUS wynosi obecnie 1121,52 zł. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak prawo do tzw. małego ZUSu, który wynosi 451,68 zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 465,28 zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe) i przysługuje przez pełne 24 miesiące. Słowo „pełne” jest tutaj kluczowe – z tego powodu nie warto zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca.

Przedsiębiorca zakładający działalność 1 stycznia 2016 r. będzie korzystał z ulgi do grudnia 2017. Ale przedsiębiorca zakładający działalność np. 2 stycznia 2016 będzie korzystać z ulgi do stycznia 2018, ponieważ styczeń 2016 nie był pełnym miesiącem opłacania składek.


Chcesz założyć firmę i nie wiesz jak to zrobić?

Załóź firmę z naszą pomocą

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Adam

  Przydatne rady. O przedłużeniu małego zusu wiedziałem, ale pewnie nabrałbym się na to wezwanie do zapłaty. Takie firmy powinno się zgłaszać, dziwne że nikt z tum nic nie robi.

 • Małgorzata Witan

  Uważajcie! Mimo, że działalność założyłam w roku 2015, wczoraj dostałam aż dwa wezwania do zapłaty z CedgiF.
  Wezwali mnie do zapłaty ( kwota już znacznie wzrosła od tej, którą chcieli wyłudzić przy rozpoczęciu działalności) – prawie 300 zł, informując o zmianie przepisów i konieczności wpłaty.

  • Piotr

   To ściema poszukaj w internecie !

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ