Blog ifirma.pl

Jak złożyć deklaracje ZUS kiedy firma nie osiągnęła przychodu i może jeszcze zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

|
|
2 minut czytania
Sprawdź, jak rozliczać ZUS przy zmianie formy opodatkowania po złożeniu deklaracji ZUS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rok 2022 jest niezwykle trudny i stresujący dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Wybór formy opodatkowania przychodów/dochodów oprócz wpływu na rozliczenia podatkowe będzie jeszcze decydował o wysokości opłacanej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy do ostatniej chwili czekają z wyborem formy opodatkowania. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do sytuacji, kiedy zmiana formy opodatkowania może mieć miejsce później niż do 20 lutego, z uwagi na brak przychodu w miesiącu styczniu.

Termin na zmianę formy opodatkowania

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów/dochodów w działalności gospodarczej musi być złożone na dany rok podatkowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód/dochód w roku podatkowym. Najczęściej ten termin jest odnoszony do dnia 20 lutego danego roku, przy założeniu że pierwszy przychód/dochód został osiągnięty w styczniu. W sytuacji, gdy przedsiębiorca w początkowych miesiącach roku podatkowego nie dokonuje żadnej sprzedaży może mieć jeszcze czas do namysłu, z jakiej formy opodatkowania skorzystać w 2022 roku.

  zmiana formy opodatkowania terminy infografika  
Przykład 1

Pan Adam pierwszy przychód w 2022 roku osiągnie dopiero w miesiącu kwietniu. W takim przypadku ma czas na zmianę formy opodatkowania do 20 maja 2022 roku.

W jaki sposób rozliczać się z ZUS, gdy firma nie osiągnęła przychodu za styczeń 2022 roku?

Od 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania składki zdrowotnej w prowadzonej działalności gospodarczej, a na to ma bezpośredni wpływ wybrana forma opodatkowania. W zależności od tego, czy wybierzemy ryczałt, podatek liniowy, czy podatek według skali podatkowej wysokość składki zdrowotnej będzie w każdym przypadku różna. W sytuacji, gdy dla przedsiębiorcy nie upłynął jeszcze termin na wybranie formy opodatkowania, to powinien on złożyć deklarację ZUS DRA za styczeń 2022 roku w terminie do 20 lutego (21 lutego w 2022 roku) ze wskazaniem podstawy do opłacenia składki zdrowotnej według dotychczasowych zasad płacenia podatków.

Przykład 2

Pani Ania prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu szkoleń. W styczniu 2022 roku nie otrzymała żadnych zleceń i nie osiągnęła przychodu. W 2021 roku opłacała podatek dochodowy według skali podatkowej, jednak w 2022 roku zastanawia się nad zmianą formy opodatkowania. Pani Ania powinna złożyć deklarację ZUS DRA za styczeń z wykazaną formą opodatkowania zasady ogólne podatek według skali. Jeżeli po uzyskaniu pierwszego przychodu pani Ania zmieni formę opodatkowania, to wówczas złoży korektę rozliczenia deklaracji ZUS DRA za miesiąc styczeń 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie