Rozliczanie najmu – w ramach działalności czy prywatnie?

Najem to popularne źródło dochodów – zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, w jaki sposób dokonywać jego rozliczeń – czy jako najem prywatny czy działalność gospodarczą. Okazuje się, że w większości przypadków rozliczanie najmu zależy od samego podatnika.

Najem prywatny – rozliczanie

Jeżeli nieruchomość, którą wynajmujemy nie stanowi majątku firmy, wówczas możemy zdecydować się na tzw. najem prywatny (niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą). W takim wypadku dostępne są dwie metody rozliczania – w ramach zasad ogólnych lub przez ryczałt.

Najem prywatny – zasady ogólne a ryczałt

 
ZASADY OGÓLNE – NAJEM PRYWATNY 
RYCZAŁT – NAJEM PRYWATNY
PODSTAWA OPODATKOWANIA dochód = przychody z najmu – koszty związane z najmem (np. amortyzacja, remont, odsetki od kredytu na zakup nieruchomości przychody z najmu
STAWKA PODATKU 18% lub 32% (w zależności od dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym) 8,5%
ROZLICZANIE Z US ZALICZKA – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia DEKLARACJA ROCZNA – PIT-36 do 30.04 następnego roku podatkowego ZALICZKA – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale) rozliczenia DEKLARACJA ROCZNA – PIT-28 do 31.01 następnego roku podatkowego
INNE OBOWIĄZKI
  • właściwe dokumentowanie kosztów związanych z najmem
  • odpowiednie wyliczenie dochodu
  • rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej (po przekroczeniu limitu zwolnienia), chyba że wpłaty za najem wpływają na konto bankowe lub co miesiąc sporządzane są rachunki/faktury
  • zawiadomienie urzędu skarbowego o rozliczaniu dochodów z najmu przez ryczałt – do 20. dnia roku podatkowego (jeśli rozpoczynamy najem w trakcie roku – do 20. Dnia miesiąca, po miesiącu, w którym uzyskano przychód)
  • prowadzenie ewidencji przychodów (jeśli nie ma pisemnej umowy określającej wysokość przychodów)
  • rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej (po przekroczeniu limitu zwolnienia), chyba że wpłaty za najem wpływają na konto bankowe lub co miesiąc sporządzane są rachunki/faktury

Najem w ramach działalności gospodarczej

Powyższego wyboru nie ma osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie wynajmuje nieruchomość stanowiącą majątek firmy. W takim wypadku rozliczenia dochodów dokonuje się razem z resztą dochodów osiąganych w ramach przedsiębiorstwa (dostępne formy opodatkowania – skala podatkowa lub podatek liniowy 19%). Na rozliczenia najmu w ramach działalności gospodarczej może zdecydować się także osoba, która nie prowadzi jeszcze firmy. Taka decyzja wiąże się z koniecznością dopełnienia wszystkich obowiązków związanych z rejestracją przedsiębiorstwa oraz ponoszeniem dodatkowych kosztów – jak składki ZUS etc. Rejestracja taka może też okazać się obowiązkowa, jeśli najem spełni definicję działalności gospodarczej.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań