Towary handlowe i materiały podstawowe – co to takiego?

zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych

Kolumna 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeznaczona jest do ewidencjonowania zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych. Czym są te dwie kategorie i jakie są między nimi różnice?

Kolumna 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeznaczona jest do ewidencjonowania zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych. Czym są te dwie kategorie i jakie są między nimi różnice? Sprawdźmy.

Towary handlowe – definicja

Definicję towarów handlowych możemy znaleźć w par. 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z jego treścią, zalicza się do nich wyroby zakupione do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Co ważne, do towarów handlowych zalicza się także produkty uboczne, które powstają przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z powyższym, dla przedsiębiorcy zajmującego się np. sprzedażą odzieży damskiej, towarem handlowym będą ubrania zakupione z hurtowni, które później odsprzedaje w stanie niezmienionym (pojedyncze sukienki, marynarki, spódnice etc.).

Materiały podstawowe – definicja

Materiały podstawowe (surowce) zostały opisane w par. 3 pkt 1 lit. b ww. rozporządzenia. Zgodnie z tym zapisem, zalicza się do nich materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usługi stają się główną substancją wytworzonego wyrobu. W tej kategorii mieszczą się także materiały stanowiące część składową (montażową) danego wyrobu lub ściśle z nim złączone (jak np. butelki i inne opakowania), jak również opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. palety), jeśli nie są one środkami trwałymi.

Oznacza to, że jeżeli wspomniany wyżej przedsiębiorca, po zakupieniu sztuk odzieży w hurtowni, dokonuje ich przeróbek, tworząc tym samym własny wyrób gotowy, ubrania te będą stanowiły wówczas materiał podstawowy, a nie towar handlowy.

Gdy towar staje się materiałem i odwrotnie

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje przekwalifikowania towaru handlowego na materiał podstawowy (lub odwrotnie), musi odnotowywać ten fakt w KPiR? Mimo że rozporządzenie o KPiR wyróżnia te dwie kategorie, obie ujmowane są w kol. 10 księgi. W związku z powyższym przekwalifikowanie, o którym mowa, nie powoduje konieczności odnotowania tego w KPiR.

Dowiedz się, jak księgować zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych:

Gdy jest dostawa, a nie ma faktury oraz gdy jest faktura, ale nie doszło jeszcze do dostawy!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość