Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Jak otworzyć studio tatuażu

Sprawdź, jakie są formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej i jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć studio tatuażu.

Jak zostać tatuatorem? Do tego nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych licencji czy kursów. Liczy się talent artystyczny i dryg do zawodu. Kursy i szkolenia mogą się jednak przydać, jeśli chcemy prowadzić franczyzę lub nabrać doświadczenia.

Wielu początkujących tatuażystów, zanim zdecyduje się na uruchomienie własnego biznesu, praktykuje na skórkach od banana, świńskiej lub sztucznej skórze i tatuuje hobbystycznie w domu, a pierwsze zawodowe doświadczenie i zaufanie klientów zdobywa zatrudniając się w już istniejących salonach. Niektórzy zapisują się też na naukę do szkół tatuażu. Koszt udziału w szkoleniu wynosi ok. 3000-5000 zł, można jednak postarać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy – o tym za chwilę.

Pomysł na własny biznes: salon tatuażu

Amatorów tatuażu jest coraz więcej, a salony przeżywają prawdziwe oblężenie. Przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej działalności gospodarczej warto jednak upewnić się, czy nas na to stać i czy na rynku jest miejsce na kolejne studio tatuażu. Warto sprawdzić konkurencję i to, jak sobie radzi: jakie ma opinie, jakiego rodzaju tatuaże wykonuje, za jaką cenę.

Zazwyczaj ceny w salonach tatuażu zaczynają się od 100 zł, a sięgają nawet 1500 zł i więcej, w zależności od jakości, wielkości, kolorów, cieniowania i ogólnego stylu wykonania tautażu. Sporą rolę odgrywa też sama renoma tatuatora. W tej branży zlecenia otrzymuje się najczęściej z polecenia, a najbardziej znani i cenieni tatuażyści mają grafik zapełniony na wiele miesięcy do przodu. Nie brakuje klientów, którzy są w stanie poczekać ponad pół roku na wolny termin i kilkukrotnie jeździć z Wrocławia do studia tatuażu w Warszawie, jeśli tylko zależy im na tatuażu w konkretnym stylu, u konkretnego tatuażysty. Średni koszt tatuażu w Polsce, wg badania Grupy IQS, to 346 zł. Polacy najczęściej tatuują sobie napisy, postaci zwierząt oraz elementy natury i rośliny (źródło).

Warto poszukać czegoś, czym można odróżnić się od konkurencji. To może być unikalny styl, zadowoleni klienci, mobilność czy bogata oferta – sporo salonów oferuje dodatkowo usługi piercingu i innych modyfikacji ciała (np. branding) lub… usuwania tatuażu.

Gdy ma się dobrze przemyślany koncept, można przejść do dalszych formalności.

Jak założyć działalność gospodarczą: studio tatuażu

Studio tatuażu zakłada się tak jak każdą inną firmę. Rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna. Aby zarejestrować firmę, należy:

 1. Wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy – można to zrobić osobiście, listem poleconym lub założyć firmę przez Internet, np. przez naszą stronę ifirma.pl/ceidg.

  Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP i zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

  Na formularzu znajduje się również pole na informacje o tym, kto będzie prowadził dokumentację rachunkową firmy – przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić księgowość lub wynająć biuro rachunkowe.

 2. Po dokonaniu rejestracji, w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej, drugi do składki zdrowotnej (składa się go wtedy, gdy dodatkowo jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż najniższe wynagrodzenie krajowe).

Dodatkowo:

 • W przypadku rejestracji do VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach VAT formularz VAT-R, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów/ świadczenia usług objętych VAT. Formularz można wypełnić na naszej stronie: ifirma.pl/ceidg/wa/vat
 • Jeśli zamierzamy zatrudnić pracowników, to w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy powinniśmy zgłosić ich do ZUS.

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności konieczne jest uzyskanie zgody od Sanepidu.

Dotacja na założenie firmy

Koszty założenia studia tatuażu mogą być różne i wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od lokalu, wyposażenia, oferowanych usług i liczby zatrudnionych pracowników. Najwięcej pieniędzy potrzeba na dostosowanie lokalu i zakup sprzętu (meble i fotele, lampy, igły, farby, środki dezynfekujące, fartuchy, maszynki i inne specjalistyczne akcesoria).

Kalkulując koszty należy też wziąć pod uwagę bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej: media, ZUS, podatki, księgowość, pensje dla pracowników czy reklamę. Zanim studio tatuażu zacznie na siebie zarabiać może minąć trochę czasu, dlatego warto mieć na koncie zapas pieniędzy na start.

Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają wystarczających funduszy na uruchomienie własnej działalności, mogą postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy. Dotacja z urzędu pracy wynosi ok. 20 000 zł, ma charakter jednorazowy i jest bezzwrotna. Aby móc ubiegać się o pieniądze na własną firmę należy złożyć wniosek, a także spełnić kilka warunków – przede wszystkim posiadać status osoby bezrobotnej. Wcześniej warto jednak upewnić się, czy salon tatuażu nie znajduje się na liście działalności, na jakie nie można uzyskać dotacji. Jeśli tak jest, wówczas trzeba będzie – w miarę możliwości – postarać się o dotację w innych miastach lub sprawdzić inne programy i formy finansowania biznesu.

Nie warto się jednak poddawać, bo możliwości zdobycia pieniędzy na rozpoczęcie własnego biznesu jest – wbrew pozorom – bardzo wiele.

Sprawdź: Dofinansowanie na rozpoczęcie działalnościPobierz nasz darmowy e-book o prowadzeniu biznesu:

F jak firma, F jak fajne życie
Przystępny poradnik dla zakładających firmę


W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ