Blog ifirma.pl

ePUAP – w czym przyda się przedsiębiorcy?

|
|
3 minut czytania
Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.

Czym jest ePUAP?

Określenie elektronicznej skrzynki podawczej dobrze opisuje zasadę działania platformy – można dzięki niej składać online pisma i wnioski do urzędów poprzez:

 1. Wyszukanie sprawy i właściwego urzędu
 2. Wypełnienie i wysłanie wniosku
 3. Odebranie odpowiedzi od urzędu.

W większości przypadków niezbędne jest zarejestrowanie konta i uzyskanie profilu zaufanego, pozwalającegona podpisywanie dokumentów przez Internet.

Kontakt z urzędem dzięki platformie przestaje być ograniczony przez godziny otwarcia lub konieczność dojechania do placówki.

ePUAP dla przedsiębiorcy

W podstawowym podziale na kategorie przedsiębiorcę mogą zainteresować przede wszystkim:

 • Przedsiębiorczość
 • Podatki, opłaty i cła
 • Zabezpieczenia społeczne
 • Statystyka
 • Dofinansowanie z funduszy UE
 • Egzekucja.

Oprócz klasycznego podziału możemy posegregować sprawy alfabetycznie albo terytorialnie.

▲ wróć na początek

ePUAP – sprawy do załatwienia

Do najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców spraw na ePUAP należą:

 • Zgłaszanie i zmiana działalności gospodarczej (zawieszenie, likwidacja) za pomocą druku CEIDG
 • Potwierdzenia wpisu do rejestru przedsiębiorców
 • Działalności specjalistyczne – wpisy i koncesje, np.:
 • Wpis do rejestru ochrony roślin, ośrodków szkolenia kierowców, doskonalenia techniki jazdy, producentów tablic rejestracyjnych
 • Licencje na przewóz drogowy towarów i pasażerów
 • Pozwolenia na prowadzenie aptek, gabinetów psychologicznych
 • Koncesje na sprzedaż alkoholu
 • Legalizacja taksometru

Podatki i zobowiązania publicznoprawne

Ubezpieczenia społeczne

 • Zaświadczenie o niezaleganiu w spłacie zobowiązań
 • Wnioski, zażalenia, skargi.

Można również inaczej– wysyłaj deklaracje z serwisu ifirma.pl i uprość swoją księgowość!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie