ePUAP – w czym przyda się przedsiębiorcy?

epuap do czego służy

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.

Czym jest ePUAP?

Określenie elektronicznej skrzynki podawczej dobrze opisuje zasadę działania platformy – można dzięki niej składać online pisma i wnioski do urzędów poprzez:

 1. Wyszukanie sprawy i właściwego urzędu
 2. Wypełnienie i wysłanie wniosku
 3. Odebranie odpowiedzi od urzędu.

W większości przypadków niezbędne jest zarejestrowanie konta i uzyskanie profilu zaufanego, pozwalającegona podpisywanie dokumentów przez Internet.

Kontakt z urzędem dzięki platformie przestaje być ograniczony przez godziny otwarcia lub konieczność dojechania do placówki.

ePUAP dla przedsiębiorcy

W podstawowym podziale na kategorie przedsiębiorcę mogą zainteresować przede wszystkim:

 • Przedsiębiorczość
 • Podatki, opłaty i cła
 • Zabezpieczenia społeczne
 • Statystyka
 • Dofinansowanie z funduszy UE
 • Egzekucja.

Oprócz klasycznego podziału możemy posegregować sprawy alfabetycznie albo terytorialnie.

▲ wróć na początek

ePUAP – sprawy do załatwienia

Do najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców spraw na ePUAP należą:

 • Zgłaszanie i zmiana działalności gospodarczej (zawieszenie, likwidacja) za pomocą druku CEIDG
 • Potwierdzenia wpisu do rejestru przedsiębiorców
 • Działalności specjalistyczne – wpisy i koncesje, np.:
 • Wpis do rejestru ochrony roślin, ośrodków szkolenia kierowców, doskonalenia techniki jazdy, producentów tablic rejestracyjnych
 • Licencje na przewóz drogowy towarów i pasażerów
 • Pozwolenia na prowadzenie aptek, gabinetów psychologicznych
 • Koncesje na sprzedaż alkoholu
 • Legalizacja taksometru

Podatki i zobowiązania publicznoprawne

Ubezpieczenia społeczne

 • Zaświadczenie o niezaleganiu w spłacie zobowiązań
 • Wnioski, zażalenia, skargi.

Można również inaczej– wysyłaj deklaracje z serwisu ifirma.pl i uprość swoją księgowość!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość