Zarząd sukcesyjny – najważniejsze zmiany

Nowo wprowadzona ustawa o zarządzie sukcesyjnym pozwala na prowadzenie działalności nawet po śmierci przedsiębiorcy. Dzięki tej zmianie firma może działać dalej – zmieni się jej forma, ale nie kontrakty, umowy czy zobowiązania podatkowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zarząd sukcesyjny pozwala na prowadzenie działalności nawet po śmierci przedsiębiorcy.  Dzięki tej zmianie firma może działać dalej – zmieni się jej forma, ale nie kontrakty, umowy czy zobowiązania podatkowe. Nowa Ustawa z dnia 5.07.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej stała się faktem. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać w większości od 25 listopada 2018 r., przedsiębiorstwo osoby fizycznej już nie przepadnie – stanie się natomiast przedsiębiorstwem w spadku.

Sukcesja w działalności gospodarczej – nowe pojęcia

Dotychczas jednoosobowa działalność gospodarcza była nierozerwalnie związana z osobą fizyczną – właścicielem. Tym samym w momencie śmierci przedsiębiorcy jego firma nie miała już racji bytu, tracą podstawę istnienia na gruncie prawnym i podatkowym. Przepisy nowej ustawy wprowadzają w życie pojęcie przedsiębiorstwa w spadku – specyficzną strukturę, która nie posiada osobowości prawnej, ale staje się odrębną od właściciela jednostką organizacyjną.

Dzięki temu zapewniona jest ciągłość prowadzenia firmy – przedsiębiorstwo w spadku utrzymuje w mocy kontrakty handlowe, umowy o pracę, zobowiązania i należności.

Do zarządzania przedsiębiorstwem w spadku uprawniony jest zarządca sukcesyjny. Ustawa zakłada, że przedsiębiorca może powołać zarządcę za życia – w tym celu pisemnie sporządza się informację o powołaniu zarządcy oraz o jego zgodzie, a także dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do CEIDG. Ustawa nie przewiduje szczególnych wymogów co do osoby zarządcy, istotne jedynie, aby miała ona pełną zdolność do czynności prawnych.

Gdyby zarządca sukcesyjny nie został ustanowiony, jego rolę może przejąć małżonek lub spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy. Rola zarządcy sukcesyjnego kończy się co do zasady w momencie podziału spadku (wszystkie rozwiązania opisuje art. 59 ust. 1 ustawy), nie później niż 2 lata od dnia śmierci przedsiębiorcy. Okres ten w szczególnych przypadkach może zostać przedłużony do 5 lat, wyłącznie decyzją sądu.

Przedsiębiorstwo w spadku a podatki

Przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym będą miały wpływ także na rozliczenia podatkowe firmy – zmienią się dzięki niej niektóre ustawy podatkowe. Zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT, w chwili śmierci przedsiębiorcy podatnikiem staje się przedsiębiorstwo w spadku. Jest to specyficzna sytuacja szczególnie w odniesieniu do PIT działalności, które co do zasady płacony jest przez konkretne osoby fizyczne.

Zasady opłacania podatków są analogicznie jak dla „zwykłych” działalności. Zatem w trakcie roku, w którym zmarł przedsiębiorca, opłacane są według przyjętych w danym roku zasad (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, rozliczenia miesięczne lub kwartalne). W nowym roku podatkowym przedsiębiorstwo w spadku może zmienić formę opłacania podatku – również według standardowych zasad.

Jak widać, ustawa o zarządzie sukcesyjnym to dość rewolucyjna zmiana, która zapewni jednoosobowym działalnościom gospodarczym, ich kontrahentom i pracownikom większe bezpieczeństwo.

Czy przedsiębiorstwo można sprzedać? Sprawdź, jak to zrobić!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce